10. rocznica nadania szkole w Łączkach Brzeskich imienia ks. Tadeusza Wiatra

7 października br. szkolna społeczność Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich spotkała się w sali gimnastycznej na uroczystych obchodach 10. rocznicy nadania szkole imienia ks. Tadeusza Wiatra.

To wyjątkowe spotkanie rozpoczęły występy dzieci, wprowadzając zebranych uczniów, nauczycieli i gości w nastrój pielgrzymkowej radosnej zadumy. Nawiązały do postaci patrona szkoły, który był pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Pani Dyrektor, Beata Cudecka, witając zaproszonych gości oraz zebraną na uroczystości nauczycieli i społeczność uczniowską, przypomniała, że co roku uroczystości poświęcone patronowi zajmują ważne miejsce w kalendarzu imprez naszej szkoły. Patron – to bardzo ważna postać w życiu każdej szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. W czasach, kiedy notuje się upadek autorytetów, wybór patrona to trudne zadanie. Nasza szkoła dokonała tego wyboru przed dziesięcioma laty.

Przypominając postać i dokonania ks. Tadeusza Wiatra, Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że postać wybitnego patrona stała się bliska sercom wszystkich uczniów na przestrzeni tych 10 lat oraz, że zapoznając się z jego życiorysem, poznali oni również ważny fragment najnowszej historii Polski. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań – rodzi szacunek do patrona, szacunek do szkoły noszącej jego imię, a poprzez to, szacunek do wiedzy i nauki. Motywuje do jeszcze większego wspólnego wysiłku, by w szkole było lepiej, mądrzej, ciekawiej i bardziej przyjaźnie.

W dalszej części spotkania bezcennymi wspomnieniami ze wspólnej pracy, budowania kościoła, ale także anegdotami z życia codziennego proboszcza Łączek Brzeskich, ks. Wiatra i jego wspólnoty parafialnej podzieliły się zaproszone na uroczystość panie: Maria Dudek, Teresa Nicpoń i Teresa Dudek – emerytowana dyrektorka naszej szkoły. Swoje wspomnienia przekazała również pani Joanna Bator, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Łączkach Brzeskich, która ze względu na swój młody wiek, dobrze ks. Tadeusza nie znała, jednak jego postać i nauki zapadły jej głęboko w pamięć. Z okazji 10. rocznicy nadania szkole imienia, zaszczycili nas swoją obecnością także: proboszcz naszej parafii- ks. M. Hołowiecki i sołtys Łączek Brzeskich, pan Tadeusz Kudła.

Przygotowania do uroczystości obchodów rocznicy nadania szkole imienia trwały już od kilku tygodni – młodsi uczniowie wraz z rodzicami tworzyli portrety księdza Wiatra, starsi natomiast zgłębiali wiedzę na temat życia patrona i historii szkoły. Uwiecznieniem tych przygotowań był konkurs plastyczny pt. ,,Patron w moich oczach” oraz konkurs wiedzy ,,1 z 10”. Najwyższe noty i miejsce na podium w konkursie plastycznym zajęli Jakub Wójcik (klasa II), Wojtek Wójcik, Martyna Kilian, Julia Nicpoń i Mateusz Dereń z oddziału przedszkolnego, a w konkursie ze znajomości życia i działalności  ks. T.Wiatra – Edyta Boczoń (kl VIII), Gabriela Noga (kl V) i Oliwia Feląg (kl VI). Jednak prawdą jest, że nikt nie wyszedł z uroczystości z pustymi rękoma, bo, oprócz nagród, każdy wzbogacił się o wiedzę na temat patrona i historii szkoły, a wspólnie spędzony czas i niezwykła atmosfera jest zawsze wartością bezcenną.

Aby uczcić tak ważną rocznicę kolejnym punktem obchodów będzie wspólne pielgrzymowanie znacznej części szkolnej społeczności śladami ks. Tadeusza Wiatra na Jasną Górę już 9 października br.

Źródło oraz część zdjęć: http://www.splaczkibrzeskie.szkolnastrona.pl

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Napisane przez Redakcja

Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kiełkowie obchodziła IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Finał Powiatowy w indywidualno – drużynowych biegach przełajowych w Mielcu