-Reklama-

10. rocznica nadania szkole w Łączkach Brzeskich imienia ks. Tadeusza Wiatra4 min - minimalny czas na przeczytanie artykułu.

0

7 października br. szkolna społeczność Szkoły Podstawowej w Łączkach Brzeskich spotkała się w sali gimnastycznej na uroczystych obchodach 10. rocznicy nadania szkole imienia ks. Tadeusza Wiatra.

To wyjątkowe spotkanie rozpoczęły występy dzieci, wprowadzając zebranych uczniów, nauczycieli i gości w nastrój pielgrzymkowej radosnej zadumy. Nawiązały do postaci patrona szkoły, który był pomysłodawcą i pierwszym dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Pani Dyrektor, Beata Cudecka, witając zaproszonych gości oraz zebraną na uroczystości nauczycieli i społeczność uczniowską, przypomniała, że co roku uroczystości poświęcone patronowi zajmują ważne miejsce w kalendarzu imprez naszej szkoły. Patron – to bardzo ważna postać w życiu każdej szkoły. Wokół niej buduje się tradycje, wprowadza uczniów w świat wartości. W czasach, kiedy notuje się upadek autorytetów, wybór patrona to trudne zadanie. Nasza szkoła dokonała tego wyboru przed dziesięcioma laty.

Przypominając postać i dokonania ks. Tadeusza Wiatra, Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że postać wybitnego patrona stała się bliska sercom wszystkich uczniów na przestrzeni tych 10 lat oraz, że zapoznając się z jego życiorysem, poznali oni również ważny fragment najnowszej historii Polski. Wiedza o wybitnej postaci, znajomość jej losów i dokonań – rodzi szacunek do patrona, szacunek do szkoły noszącej jego imię, a poprzez to, szacunek do wiedzy i nauki. Motywuje do jeszcze większego wspólnego wysiłku, by w szkole było lepiej, mądrzej, ciekawiej i bardziej przyjaźnie.

W dalszej części spotkania bezcennymi wspomnieniami ze wspólnej pracy, budowania kościoła, ale także anegdotami z życia codziennego proboszcza Łączek Brzeskich, ks. Wiatra i jego wspólnoty parafialnej podzieliły się zaproszone na uroczystość panie: Maria Dudek, Teresa Nicpoń i Teresa Dudek – emerytowana dyrektorka naszej szkoły. Swoje wspomnienia przekazała również pani Joanna Bator, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Łączkach Brzeskich, która ze względu na swój młody wiek, dobrze ks. Tadeusza nie znała, jednak jego postać i nauki zapadły jej głęboko w pamięć. Z okazji 10. rocznicy nadania szkole imienia, zaszczycili nas swoją obecnością także: proboszcz naszej parafii- ks. M. Hołowiecki i sołtys Łączek Brzeskich, pan Tadeusz Kudła.

Przygotowania do uroczystości obchodów rocznicy nadania szkole imienia trwały już od kilku tygodni – młodsi uczniowie wraz z rodzicami tworzyli portrety księdza Wiatra, starsi natomiast zgłębiali wiedzę na temat życia patrona i historii szkoły. Uwiecznieniem tych przygotowań był konkurs plastyczny pt. ,,Patron w moich oczach” oraz konkurs wiedzy ,,1 z 10”. Najwyższe noty i miejsce na podium w konkursie plastycznym zajęli Jakub Wójcik (klasa II), Wojtek Wójcik, Martyna Kilian, Julia Nicpoń i Mateusz Dereń z oddziału przedszkolnego, a w konkursie ze znajomości życia i działalności  ks. T.Wiatra – Edyta Boczoń (kl VIII), Gabriela Noga (kl V) i Oliwia Feląg (kl VI). Jednak prawdą jest, że nikt nie wyszedł z uroczystości z pustymi rękoma, bo, oprócz nagród, każdy wzbogacił się o wiedzę na temat patrona i historii szkoły, a wspólnie spędzony czas i niezwykła atmosfera jest zawsze wartością bezcenną.

Aby uczcić tak ważną rocznicę kolejnym punktem obchodów będzie wspólne pielgrzymowanie znacznej części szkolnej społeczności śladami ks. Tadeusza Wiatra na Jasną Górę już 9 października br.

Źródło oraz część zdjęć: http://www.splaczkibrzeskie.szkolnastrona.pl

Zostaw swój głos

-REKLAMA-

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła?

Nie pamiętasz hasła?

Wpisze dane Twojego konta, a my wyślemy Ci link, przy pomocy którego będziesz mógł zresetować hasło.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Zaloguj się

Polityka Prywatności

Dodaj do kolekcji

Brak kolekcji

Tutaj znajdziesz wszystkie wcześniej stworzone kolekcje.