Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polska podpisuje umowę Artemis na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polska dołącza do rosnącej listy narodów, które potwierdzą swoje zaangażowanie w zrównoważoną eksplorację kosmosu, podpisując Traktat z Artemidy, który ustanawia wspólne zasady przynoszące korzyści całej ludzkości. Umowę podpisał 26 października prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas ceremonii z udziałem zastępcy dyrektora NASA Palm Mallory na Międzynarodowym Kongresie Kosmicznym (IAC) w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

„Chciałbym podziękować Polsce za ustanowienie zasad cichego postępowania w kosmosie” – powiedział administrator NASA Bill Nelson. „Żaden naród sam nie jest w stanie osiągnąć tych celów – zapewnienie długoterminowej stabilności przestrzeni kosmicznej będzie wymagało silnego międzynarodowego zaangażowania z sojuszniczymi narodami.

„To zaszczyt być w Dubaju na Międzynarodowym Kongresie Lotniczym z prezydentem Bolsa Vroshną, który świętuje podpisanie umowy Artemis z Polską. Nie mogę się doczekać, aż dołączą do nas kolejne kraje”.

Porozumienia Artemis, podpisane przez ośmiu pierwotnych sygnatariuszy w październiku 2020 r., ustanawiają praktyczne zasady prowadzenia współpracy w zakresie badań kosmosu między krajami uczestniczącymi w 21st Century Lunar Exploration Programs NASA.

„W ciągu ostatnich 40 lat ponad 80 instrumentów zaprojektowanych i zbudowanych przez polskich naukowców i inżynierów było wykorzystywanych w różnych międzynarodowych misjach kosmicznych” – powiedział Vroshna. „Przystąpienie Polski do umowy Artemis to kolejny ważny krok w rozwoju potencjału polskiego przemysłu lotniczego na arenie międzynarodowej”.

Porozumienia Artemis wzmacniają i wdrażają Konwencję o polityce z 1967 r. regulującą działalność państw w zakresie eksploracji i użytkowania przestrzeni kosmicznej, w tym Księżyca i innych ciał niebieskich, znaną również jako Porozumienie Kosmiczne. Wzmacniają zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników, w tym Konferencję Rejestracyjną, Porozumienie o Odzyskiwaniu Astronautów i inne Zasady Postępowania wspierane przez NASA i jej sojuszników oraz publiczne udostępnianie danych naukowych.

Ponieważ NASA kontynuuje współpracę ze swoimi międzynarodowymi partnerami, aby stworzyć bezpieczniejszą, bardziej pokojową i dostatnią przyszłość w kosmosie, więcej narodów dołączy do umowy Artemis. Współpraca z nowymi i istniejącymi partnerami doda nowej energii i możliwości, aby cały świat skorzystał z naszej podróży badawczej i odkrywczej.

READ  UDA One jest teraz kompatybilny z e-Dol w Polsce

Pod Projekt Artemis, NASA wyląduje na Księżycu pierwszą kobietę i pierwszą kolorową osobę. Wraz z partnerami międzynarodowymi i biznesowymi firma po raz pierwszy nawiąże długoterminowe badania na Księżycu i wokół niego. Zapewni to, że NASA i jej sojusznicy będą gotowi na kolejną wielką eksplorację Marsa przez ludzkość.

Dowiedz się więcej o traktacie Artemis: https://www.nasa.gov/artemis-accords