Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Międzynarodowa presja powoduje, że Indonezja pozwala wylądować ponad 100 uchodźcom Rohingya

Indonezyjska marynarka wojenna uratowała ponad 100 osób ubiegających się o azyl Rohingya, które znajdowały się na tonącej łodzi u zachodniego wybrzeża kraju, zapewniając im bezpieczeństwo pod naciskiem lokalnych mieszkańców i międzynarodowych organizacji praw człowieka.

Marynarka powiedziała, że ​​ulewny deszcz i ulewy utrudniały sprowadzanie większości kobiet i dzieci na ląd.

Na filmie pokazano grupę opuszczającą łódź w ulewnym deszczu i wsiadającą do autobusu, podczas gdy władze spryskiwały ich środkiem dezynfekującym.

Uchodźcy zostali wepchnięci do drewnianej łodzi, która wydawała się mieć tymczasowy żagiel.

Octina Havante, urzędniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, powiedziała dziennikarzom, że 105 uchodźców, w tym 50 kobiet i 47 dzieci, pozostanie w kwarantannie przez 10 do 14 dni i przejdzie badania lekarskie.

Lokalny burmistrz Szwed Yahya powiedział, że później zostaną wysłani do schronisk w indonezyjskich miastach Medan i Surabaya.

Rybak zauważył grupę Rohingya, w której skład wchodzą kobiety w ciąży, u wybrzeży prowincji Aceh po tym, jak spędzili 28 dni na morzu.

Władze początkowo zgodziły się udzielić pomocy humanitarnej przed planowanym odejściem łodzi, ale zmieniły tę decyzję po ostrzeżeniach o stanie statku i wezwaniach UNHCR i grup takich jak Amnesty International, aby zezwolić łodzi na lądowanie.

READ  Bob Lee Murder: aresztowany za śmierć założyciela aplikacji Cash
Matka Rohingya i dzieci wysiadają z łodzi
Po zejściu na ląd osoby ubiegające się o azyl zostały spryskane środkiem dezynfekującym.(Agencja France-Presse: Azure Ebank)

Rybak, który zbliżył się do łodzi, gdy była na morzu, powiedział, że łódź ma uszkodzone silniki, przecieka i grozi jej zatonięcie.

Powiedział też, że niektórzy uchodźcy sygnalizowali potrzebę jedzenia.

Nagranie wideo, które wysłali z miejsca zdarzenia, pokazało statek niebezpiecznie zapakowany i siedzący nisko w wodzie po zassaniu wody na wzburzonym morzu po awarii silnika.

Według lokalnych mieszkańców, kiedy filmy i zdjęcia krążyły w mediach społecznościowych, wzrosło poparcie dla muzułmańskiej mniejszości Rohingya uciekającej przed prześladowaniami w swoim rodzinnym Myanmarze.

Wojsko Mjanmy – które w lutym odebrało władzę demokratycznie wybranemu rządowi tego kraju – nasiliło w ostatnich latach prześladowania ludności Rohingjów.

Ponad 700 000 muzułmanów Rohingya uciekło z Myanmaru z większością buddyjską do obozów uchodźców w Bangladeszu od sierpnia 2017 r., kiedy to wojsko Myanmaru rozpoczęło operację oczyszczania w odpowiedzi na ataki grupy rebeliantów.

Siły bezpieczeństwa Birmy zostały oskarżone o masowe gwałty, morderstwa i spalenie tysięcy domów.

„Jesteśmy wdzięczni Indonezji i jej mieszkańcom za ponowne zademonstrowanie swojego humanitarnego ducha i pokazanie, że ratowanie życia zawsze musi być najwyższym priorytetem” – powiedziała w oświadczeniu przewodnicząca UNHCR w Indonezji, Anne Maiman.

„Ułatwienie natychmiastowego zejścia na ląd zagrożonych statków i zapobieganie utracie życia jest humanitarnym imperatywem”.

Rybacy zbliżają się do drewnianej łodzi przewożącej uchodźców z Rohingya
Rybacy w Acehu rutynowo ratują Rohingya, który utknął na morzu.(Reuters: Aditya Setiawan)

Wszyscy byli chętni do pomocy

Mieszkańcy Acehu powiedzieli, że poruszyły ich wspomnienia pomocy zagranicznej podczas ponad 30 lat konfliktu i niszczycielskiego tsunami, które zabiło setki tysięcy ludzi w 2004 roku.

„Szczerze chcemy pomóc, zwłaszcza że wiemy, jak to było otrzymać pomoc z innych krajów podczas tsunami” – powiedział Ridwan, 56-letni rybak, podobnie jak wielu Indonezyjczyków.

READ  Raport: Sky News Australia to globalne centrum dezinformacji o klimacie | Sky News Australia

„Wszyscy byli chętni do pomocy od samego początku” – powiedział.

Lokalny rybak powiedział wcześniej AFP, że uchodźcy powiedzieli mu, że zmarł 17-letni chłopiec.

Urzędnicy powiedzieli, że osoby, które przeżyły, zostaną zabrane do pobliskiego ośrodka szkoleniowego, gdzie zostaną przetestowane pod kątem COVID-19, badania lekarskie, a następnie 10-dniowa kwarantanna.

Osman Hamid – dyrektor wykonawczy Amnesty International w Indonezji – powiedział, że reakcja rządu była spóźniona, ale docenił to, że władze słuchają rybaków z Aceh i przyjmują uchodźców.

Indonezja nie jest sygnatariuszem Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Uchodźców z 1951 r. i uważa się za kraj tranzytowy dla osób ubiegających się o azyl w krajach trzecich.

Obecnie w Indonezji przebywa około 14 000 osób ubiegających się o azyl i uchodźców, z których wielu ma nadzieję na przesiedlenie do Australii.

Muzułmańscy uchodźcy Rohingya od lat płyną z Myanmaru do krajów takich jak Malezja, Tajlandia i Indonezja między listopadem a kwietniem, kiedy morza są zwykle spokojne.

W ostatnich latach na wybrzeże Acehu przybyły setki Rohingjów. Wielu z nich zostało odrzuconych, czasami po miesiącach spędzonych na morzu.

ABC / drut