Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Austriacka ocalała z Holokaustu, pani  Gertruda umiera w wieku 94 lat |  Wiadomości, sport, praca

Austriacka ocalała z Holokaustu, pani Gertruda umiera w wieku 94 lat | Wiadomości, sport, praca

PLIK – Światło oświetla nazwiska przy Murze Pamięci Holokaustu podczas ceremonii otwarcia w Wiedniu, Austria, 9 listopada 2021 r. Wiedeń urodziła się jako ocalała z Holokaustu Gertrude Pressberger, która zasłynęła podczas kampanii prezydenckiej w Austrii w 2016 r. dzięki wiadomości wideo, w której „Pani Gertrude zmarła”, w której ostrzegała przed nienawiścią i wykluczeniem przez skrajną prawicę, w wieku 94 lat. (Zdjęcie AP/Lisa Leutner, Plik)

autor: KIRSTEN GRIESHABER undefined

BERLIN (AFP) – ocalała z Holokaustu Gertrude Pressberger, która zasłynęła podczas kampanii prezydenckiej w Austrii w 2016 r. dzięki przekazowi wideo, na którym czytamy: „Pani Gertrude ostrzegała przed nienawiścią i wykluczeniem podsycanym przez skrajną prawicę, zmarła w wieku 94 lat”.

Jej rodzina poinformowała w sobotę austriacką agencję APA, że Pressburger zmarł w piątek po długiej chorobie.

Pressburger urodziła się i wychowała w Wiedniu jako córka stolarza. Jej żydowska rodzina przeszła na katolicyzm na początku lat 30., ale to nie powstrzymało ich przed ściganiem przez nazistów po aneksji Austrii w 1938 r.

APA donosi, że po tym, jak jej ojciec został aresztowany i torturowany przez tajną policję Gestapo za rzekomą działalność polityczną, rodzinie udało się uciec do Jugosławii, a następnie do Włoch.

W 1944 r. rodzina została aresztowana i deportowana do nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz w okupowanej przez Niemców Polsce, gdzie zamordowano jej matkę i dwóch młodszych braci. Jej ojciec również został zabity przez nazistów.

Pressburger wróciła do Wiednia po wojnie, ale początkowo nie mówiła o swoich straszliwych cierpieniach podczas Holokaustu. W końcu postanowiła otworzyć się na temat Holokaustu i antysemickich doświadczeń, jakich doświadczyła w powojennej Austrii.

„Nie wróciłam do Wiednia, by znów być prześladowana. Przysięgam sobie, że już nic nie wezmę. Będę walczyć ustami” – cytowała ją APA.

READ  Polska i Senegal zapewniają miejsca na Mistrzostwa Świata FIFA w Katarze

Pressburger opublikowała również pamiętnik, który napisała wspólnie z pisarką Marilyn Grohofer.

W książce „Gelebt, Erlebt, Ueberlebt” lub „Żyj, przeżyj, przeżyj” opisała przybycie swojej rodziny do Auschwitz w 1944 r.

Jej matkę i dwóch braci zabrano ciężarówką. Sama Gertrude została wysłana w innym kierunku i wkrótce również straciła z oczu ojca. Pressburger nieustannie szukał członków swojej rodziny w obozie śmierci, aż podszedł do niej nieznajomy, wskazał dym z kominów za barakami i powiedział jej, że wszyscy ludzie, których zabrano do ciężarówki, zostali już zagazowani i spaleni. Pressburger pisze, że to był moment, w którym zdała sobie sprawę, że oboje zostali zabici.

W 2016 roku Pressburger zwrócił się do młodszego pokolenia Austrii w internetowym nagraniu wideo, ostrzegając przed upokorzeniem i wykluczeniem mniejszości pośród skrajnie prawicowej retoryki w wyborach prezydenckich w tym kraju. Wezwała młodych Austriaków do wyjścia i głosowania. Film obejrzano i udostępniono kilka milionów razy.

„Po prostu powiedziałam to, co myślałam. To jest to. I to uderzyło w dom. Nigdy nie rozumiałam dlaczego”, powiedziała później APA.

Austriacki prezydent Alexander van der Bellen z Partii Zielonych powiedział później, że jest pewien, że jej wideoapelacja miała jakiś wpływ na wynik wyborów, w których niewiele wygrał dopiero po ponownym starciu ze skrajnie prawicowym kandydatem Partii Wolności Norbertem Hoferem.

„Nigdy nie dowiemy się na pewno”, powiedział Van der Bellen, „ale wywarło to pewien wpływ, wpływ, zwłaszcza na młodych ludzi i bardzo młodych ludzi, jestem o tym przekonany”.

Dzisiejsze najświeższe wiadomości i nie tylko w Twojej skrzynce odbiorczej