Gubernatorzy polskich regionów skierowali pilne prośby do burmistrzów lokalnych władz o informację o ich zdolności do przyjęcia ukraińskich uchodźców w przypadku wojny z Rosją. Minister spraw wewnętrznych mówi, że to część „różnych scenariuszy”, do których Polska się przygotowuje.
W zeszłym miesiącu jeden z jego zastępców poinformował, że władze przygotowują się na przyjęcie nawet miliona uchodźców z Ukrainy w przypadku inwazji Rosji. Przemawiając dziś rano, rzecznik rządu odmówił podania, ilu uchodźców Polska jest skłonna przyjąć.
„Nie chcę prowokować negatywnych emocji” – powiedział Polsat News Peter Muller. „Poprzez wojewodów dokładnie badamy, jakie są konkretne możliwości władz lokalnych i na tym będziemy budować nasze możliwości w zakresie tych posunięć, które mogą wyniknąć z Ukrainy”.
Polska przygotowuje się do pomocy nawet milionowi ukraińskich uchodźców, jeśli Rosja zaatakuje – mówi minister
Ci mianowani przez rząd gubernatorzy, którzy stoją na czele administracji w każdym z szesnastu polskich województw, poprosili burmistrzów miast, miasteczek i wsi podległych im o dostarczenie takich informacji.
Konstanty Radzwijk – wojewoda mazowiecki, największego pod względem powierzchni i liczby ludności województwa mazowieckiego, w tym Warszawy – napisał w ubiegłą środę „pilną prośbę o dostarczenie listy budynków, które mogłyby zostać wykorzystane na ewentualne mieszkania dla cudzoziemców” – informuje TVN24.
Radziwiłł poprosił burmistrzów o nadanie priorytetu miejscom, które mogą być gotowe w ciągu 48 godzin, ale poprosił o uwzględnienie wszystkich potencjalnych obiektów, w tym internatów, ośrodków szkoleniowych, hosteli i hoteli, a także hal sportowo-rekreacyjnych.
Dodał, że takie mieszkania powinny mieć dostęp do placówek służby zdrowia i restauracji. Zwrócił się również do władz lokalnych o przekazanie informacji o firmach świadczących usługi transportowe.
Ukraina, Polska i Wielka Brytania rozmawiają o trójstronnym porozumieniu o bezpieczeństwie w obliczu „rosyjskiej agresji”
Krzysztof Kosiński, burmistrz Ciechanowa, miasta w powiecie, potwierdził, że skontaktowano się z nim w celu uzyskania informacji o tym, ilu uchodźców może przyjąć miasto, a także o kosztach i czasie.
Władze miasta Elbilge, w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce, poinformowały, że w czterech gimnazjach szkolnych dysponują natychmiast salą dla 420 osób. Burmistrz zlecił przygotowanie innych placówek oświatowych i mieszkań komunalnych jako potencjalnej bazy noclegowej – donosi Polsat News.
Burmistrz pobliskiego Olsztyna poinformował, że miasto ma 60 miejsc w lokalnym hotelu. Rzecznik prasowy Wojciech Szalkiewicz poinformował, że starostwo powiatowe dysponuje wykazem instytucji, w których mogą przebywać uchodźcy.
Ta lista została stworzona w wyniku epidemii do celów izolacji [but] Nadal obowiązuje – powiedział Polsat News Szalkiewicz.
Minister obrony kraju potwierdził, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski 3 tys. żołnierzy więcej, ponieważ Waszyngton ostrzega, że Rosja może być gotowa do inwazji na Ukrainę. https://t.co/SrLhD4JEOV
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 lutego 2022
Wojewoda Małopolski zwrócił się również o informacje do władz lokalnych – donosi Onet. Rzeczniczka Joanna Baidzio powiedziała, że aktualizacja planów i procedur zarządzania kryzysowego jest standardową praktyką, ale względy bezpieczeństwa uniemożliwiają dalsze szczegółowe komentarze.
Wczoraj minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamensky poinformował, że Polska „przygotowuje się na różne scenariusze dotyczące sytuacji na Ukrainie”.
Dodał: „Jednym z takich działań są działania wojewodów w sprawie ewentualnego napływu uchodźców z Ukrainy, którzy w wyniku potencjalnego konfliktu mogą szukać w naszym kraju bezpiecznej przystani”.
🇵🇱🇺🇦 aby zrealizować, że w związku z różnymi scenariuszami na nasz plan się pojawiają. One z nich, które działają, płyną do działań z działaniami, które działają, działają w celu działania.krajunego bezpiespie
– Marius Kamiński (@Kaminski_M_) 13 lutego 2022
Polska ma już liczną społeczność ukraińską, szacowaną na ponad milion osób (choć liczby są zróżnicowane ze względu na sezonowy i czasowy charakter niektórych migracji), co czyni ją zdecydowanie największą grupą imigrantów w kraju.
Ich liczba gwałtownie wzrosła w ostatnich latach w wyniku napięć związanych z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem zbrojnym w Donbasie. Doprowadziło to do tego, że polski rząd nazwał ich uchodźcami, mimo że większość z nich przybyła jako emigranci zarobkowi i tylko niewielki procent ubiegał się lub otrzymał azyl.
Oddzielnie w weekend Departament Stanu USA ogłosił, że Polska otworzyła swoje granice dla Amerykanów, którzy chcą opuścić Ukrainę w związku z rozbudową rosyjskiego wojska.
Polska otworzyła swoje granice dla Amerykanów, którzy chcą opuścić Ukrainę w obliczu rozbudowy rosyjskiego wojska.
Ambasada USA w Kijowie zaleciła obywatelom USA opuszczenie kraju https://t.co/5UWC7UwfPw
– Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 lutego 2022
Główne źródło obrazu: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ben Koschalka, tłumacz i asystent redaktora w Notatki z Polski. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024