Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pentagon nie zezwala państwom NATO na dostarczanie samolotów na Ukrainę |  Nanaimo

Pentagon nie zezwala państwom NATO na dostarczanie samolotów na Ukrainę | Nanaimo

Powiedział, że poszczególne kraje NATO mogą zdecydować, jakiej pomocy udzielą Ukrainie, ale wątpliwe jest, czy którekolwiek z nich dostarczy myśliwców bez wsparcia USA.

To pilna aktualizacja wiadomości. Poprzednia historia dla Associated Press znajduje się poniżej.

WARSZAWA, Polska (AP) – Wstydliwy spór między Stanami Zjednoczonymi a sojusznikiem z NATO Polska poddaje w wątpliwość nadzieje Ukrainy na pozyskanie myśliwców MiG, przed którymi według niej musi się bronić. Inwazja rosyjska.

Nikt nie chce stać samotnie za tym środkiem, który mógłby doprowadzić do rosyjskiej zemsty.

Rząd USA wrzucił gorącego ziemniaka do Polski Prośba o wysłanie samolotów myśliwskich produkcji radzieckiej – która szkoli ukraińskich pilotów do latania – na Ukrainę. Polska natychmiast je zrzuciła, mówiąc, że jest gotowa przekazać wszystkie swoje 28 MiG-29 – ale NATO, przenosząc je do amerykańskiej bazy w Ramstein w Niemczech.

Ten plan zaskoczył Stany Zjednoczone. We wtorek Pentagon odrzucił to jako „nie do obrony”. W środę sekretarz stanu Anthony Blinken powiedział, że ostatecznie każdy kraj musi sam decydować. O wystąpieniu dyplomu: „Propozycja Polski pokazuje, że istnieją komplikacje, jakie stwarza problem, jeśli chodzi o udzielanie pomocy bezpieczeństwa”.

Czy Ukraina dostanie samoloty? Wiceprezydent Kamala Harris przyjechała do Warszawy późną środą, chociaż Biały Dom powiedział, że nie będzie negocjować w sprawie samolotów. Blinken powiedział, że Stany Zjednoczone prowadzą konsultacje z Polską i innymi sojusznikami NATO. Biały Dom poinformował, że szef Pentagonu Lloyd Austin i przewodniczący połączonych szefów sztabów, generał Mark Milley, również konsultowali się ze swoimi polskimi odpowiednikami.

W proponowanym przez Polskę scenariuszu będzie to zależało od całego sojuszu NATO, który podejmuje decyzje jednogłośnie.

Polska już teraz przyjmuje więcej ludzi uciekających przed wojną na Ukrainie niż jakikolwiek inny kraj w środku największego kryzysu uchodźczego od dziesięcioleci.

READ  Smutna reklama Sereny Williams oszałamia fanów

Od wieków cierpi z powodu inwazji i okupacji przez Rosję i nadal boi się Rosji, mimo że jest członkiem NATO. Musiała już zmagać się z rosyjskim terytorium Kaliningradu na jego północno-wschodniej granicy i czuje się niekomfortowo z obecnością wojsk rosyjskich za inną granicą z Białorusią.

Podczas środowej wizyty w Wiedniu premier Mateusz Morawiecki przekonywał, że Polska nie jest stroną wojny ukraińskiej i że decyzja o wysłaniu myśliwców nie może być decyzją wyłącznie Warszawy.

Moraveki przekonywał, że grozi to „bardzo dramatycznymi scenariuszami, gorszymi niż te, z którymi mamy dziś do czynienia”.

Pomimo wielkości i potęgi NATO, jest głęboko zaniepokojony wszelkimi działaniami, które mogłyby wciągnąć jego 30 państw członkowskich w szerszą wojnę z uzbrojoną w broń nuklearną Rosją. W ramach NATO zbiorowego zapewniania bezpieczeństwa atak na jednego członka powinien być uważany za atak na wszystkich. Jest to główny powód, dla którego apele Ukrainy o strefę zakazu lotów nie zostały wysłuchane. Ukraina nie jest członkiem NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po raz kolejny pochwalił w środę odwagę narodu i sił zbrojnych Ukrainy w obliczu ataku ze strony znacznie większego przeciwnika, ale podkreślił, że największa światowa organizacja bezpieczeństwa musi podporządkować się swojej „bolesnej decyzji” monitorować niebo w całym kraju.

Kilka dni wcześniej sekretarz stanu USA Blinken powiedział, że Waszyngton dał „zielone światło” pomysłowi dostarczenia Ukrainie myśliwców i rozważa propozycję, aby Polska dostarczyła Kijowowi myśliwce z czasów sowieckich, a z kolei otrzymała amerykańskie F- 16s. odszkodowanie za stratę.

Michał Baranowski, dyrektor warszawskiego biura think tanku German Marshall Fund, powiedział Associated Press, że rząd warszawski był „zaskoczony ślepotą i szokiem” na publiczną prośbę Blinkena.

„Uznano to za presję Stanów Zjednoczonych na Warszawę. Reakcją było oddanie piłki do sądu amerykańskiego rządu” – powiedział Baranovsky w wywiadzie.

READ  Ricciardo mówi, że Red Bull wykazał chęć „zmiażdżenia konkurencji”.

„Wszystko trzeba było załatwić za kulisami” – powiedział.

___

Eric Tucker z Waszyngtonu i Lorne Cook współpracowali w Brukseli.

Vanessa Gera i Robert Burns, Associated Press