Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

bne IntelliNews – sprzedaż detaliczna w Polsce osiągnęła w lutym 8,1% r/r

bne IntelliNews – sprzedaż detaliczna w Polsce osiągnęła w lutym 8,1% r/r

Sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła w lutym o 8,1% r/r, skompensowana wzrostem o 10,6% r/rw poprzednim miesiącu, podał GUS 21 marca.

Lutowy odczyt jest poprawny z punktu widzenia oczekiwań rynkowych i powinien utrzymać Polskę w dobrej kondycji w pierwszym kwartale wzrostu gospodarczego, pomimo dużej niepewności związanej z wojną Rosji z Ukrainą.

„Pomimo wysokiej inflacji perspektywy konsumpcji na ten rok są pozytywne. „Wizyta” [refugees] Konsumpcja dla Polski może zwiększyć dynamikę, ale skala wzrostu jest bardzo niepewna, ponieważ sytuacja na Ukrainie jest często nieprzewidywalna” – powiedział Bank Millennium.

Z drugiej strony oczekuje się, że rynek pracy będzie pozytywny. Stopa bezrobocia w 2022 roku powinna wynosić zaledwie 5%. Przybycie ukraińskich uchodźców raczej zmniejszy niedobór siły roboczej niż spowoduje większą dystrybucję.

Ogólnie jednak Capitol Economics, firma konsultingowa z siedzibą w Londynie, spodziewa się, że wojna na Ukrainie wpłynie na tempo wzrostu, atakując polski handel z Rosją.

„Eksport Polski do Rosji – około 3% PKB – zostanie mniej więcej utracony, a import surowców z Rosji zostanie poważnie zakłócony, co dotknie polski przemysł” – poinformował.

„Wyższe ceny towarów będą napędzać wyższą inflację energii i żywności, ważącą realne dochody i wydatki gospodarstw domowych. Ogólnie rzecz biorąc, nasza prognoza wzrostu PKB na 2022 r. została zrewidowana z 4,5% do 3,5%, co jest obecnie poniżej konsensusu” – dodał ekonomista.

Pięć z ośmiu głównych segmentów detalicznych odnotowało w lutym wzrosty obrotów r/r po stałej cenie, wynika z danych GUS.

Sprzedaż paliw wzrosła w lutym o 22,1% r/r, a obrót farmaceutykami o 18,2% r/r. Sprzedaż żywności wzrosła o 6,6% rok do roku, natomiast sprzedaż tekstyliów, odzieży i obuwia wzrosła o 2,6% rok do roku.

Sprzedaż mebli, sprzętu RTV i AGD spadła o 4,4% r/r. Sprzedaż samochodów i części samochodowych spadła o 20% rok do roku. Łączna kategoria „pozostali” odnotowała duży zysk 31% r/r.

READ  Polska: Jak rozwijać lokalne polityki integrujące migrantów z życiem miasta

W cenach bieżących sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła o 16,5% rok do roku (styczeń + 20%).

Na warunkach m/m i cenach stałych sprzedaż dodała nieskorygowane 1,8% i wzrosła o 1,4% po korekcie, wynika również z danych GUS. W cenach bieżących zysk wyniósł 0,9% m/m.

Dane detaliczne i inne dane nie zmieniają się znacząco ze względu na stopy procentowe w Polsce. Narodowy Bank Polski ma dokonać siódmej podwyżki w kwietniu, podnosząc stopę referencyjną o co najmniej 4% do 50 pb.

Ten ostatni z pewnością zaostrzy się jeszcze w dalszej części roku, ponieważ wojna podnosi inflację w kontekście droższych towarów – co przełoży się również na wyższe ceny żywności.