Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

EBC wspiera polską walutę ்பந்த umową finansową o wartości 10 mld

EBC wspiera polską walutę ்பந்த umową finansową o wartości 10 mld

Europejski Bank Centralny zawarł lub przedłużył umowy finansowania z Polską i czterema innymi krajami w celu wsparcia ich wysiłków na rzecz ochrony ich walut przed upadkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

EBC poinformował, że ustalił z polskim bankiem centralnym podatek od przelewów zapobiegawczych w wysokości 10 mld euro, aby zapewnić euro w zamian za polski slot do stycznia 2023 r. – po raz pierwszy od globalnego kryzysu finansowego z 2008 r.

Przedłużyła również umowy odkupu, które miały zapewnić finansowanie w euro bankom centralnym Węgier, Albanii, północnej Macedonii i San Marino, które wygasły z końcem marca.

Analitycy twierdzą, że ruch następuje po tym Ostra wyprzedaż Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę waluty środkowoeuropejskie, w tym złoty, wzmocnią zdolność polskiego banku centralnego do podbicia złotego w razie potrzeby.

Piotr Bujak, główny ekonomista PKO Banku Bolszewicy, największego polskiego banku, powiedział, że ustanowienie linii swapowej z EBC było „efektem wstecznym największej presji, jaką widzieliśmy na walutach regionu na początku marca”.

„Ale oczywiście zobaczymy więcej rozdziałów dotyczących presji na waluty w regionie. Myślę, że w tym kontekście jest to słuszne posunięcie” – dodał. „Nawet jeśli tak naprawdę nie jest używany, myślę, że jest to przydatne narzędzie.

Umowy o finansowanie zapewniają dostęp do euro bankom centralnym spoza strefy euro, które wspierają ich interwencje walutowe lub są wpłacane do systemu bankowego, jeśli ich rezerwy walutowe są niskie.

Kraje Europy Środkowo-Wschodniej są bardziej tolerancyjne Poważny Gdy 3,8 mln uchodźców uciekło z rozdartego wojną kraju, ponad 2,3 mln z nich przybyło do Polski w wyniku natychmiastowej eskalacji kryzysu na Ukrainie.

Bliskość tych krajów do konfliktu i ich powiązania gospodarcze z Rosją i Ukrainą wywołały zaniepokojenie inwestorów i znaczną presję na spadki walut narodowych.

Deprecjacja polskiej i węgierskiej waluty podniosła cenę importu i zwiększyła presję na wzrost inflacji, która w obu krajach wzrosła do ponad 8 proc.

READ  W Krakowie rozpoczynają się Drużynowe Mistrzostwa Świata Seniorów FIDE 2024

Polski bank centralny wydawał w ostatnich tygodniach euro, aby chronić Sloty’ego, który osiągnął najniższy poziom w stosunku do euro od globalnego kryzysu finansowego na początku tego miesiąca. Bank centralny Węgier nie interweniował na rynku walutowym, ale w zeszłym tygodniu podniósł stopy procentowe o 1 procent, pomagając temu krajowi odzyskać siły po niedawnym spadku wobec euro.

EBC Powiedział: „W kontekście napięć geopolitycznych wywołanych rosyjską inwazją na Ukrainę, podatki zostały zaprojektowane tak, aby zapobiegać szkodliwemu wpływowi strefy euro na rynki finansowe i gospodarki, co mogłoby niekorzystnie wpłynąć na płynną transformację polityki pieniężnej EBC”.

Polska jest ostatnio jednym z nielicznych dużych krajów europejskich poza strefą euro, które nie mają umowy finansowej z EBC. Bank centralny z siedzibą we Frankfurcie ma już podobne umowy ze Szwajcarią, Szwecją, Danią, Rumunią, Serbią, Chorwacją i Bułgarią, a także ze Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Chinami, Japonią i Kanadą.

Ostatnie posunięcia EBC różnią się od dyskusji z Komisją Europejską na temat sposobów pomocy ukraińskim uchodźcom, z których wielu ma problemy z przeliczeniem ukraińskich hrywien na inne europejskie waluty.