Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Nawet prądy w głębinach oceanów nie mogą uniknąć skutków zmian klimatycznych

Nawet prądy w głębinach oceanów nie mogą uniknąć skutków zmian klimatycznych

Wiemy, że globalne ocieplenie wpływa na prądy oceaniczne na wiele sposobów, ale pozostają pytania, jak dokładnie działa ten związek. Nowe badanie próbuje odpowiedzieć na niektóre z tych pytań.

Naukowcy przeanalizowali dane z ponad 66 milionów lat w 293 miejscach, badając luki w warstwach osadowych, znanych jako wnęki, aby zobaczyć, jak zmieniająca się siła prądów oceanicznych na przestrzeni tysięcy lat wiąże się ze zmianami temperatury.

Dzięki temu uzyskano mnóstwo dodatkowych danych po około 30 latach zdjęć satelitarnych, które naukowcy tradycyjnie wykorzystywali do przyjrzenia się zmianom aktywności oceanicznej w miarę dalszego ocieplania się kuli ziemskiej.

„Dane satelitarne zwykle wykorzystywane do tworzenia modeli oceanów obejmują tylko kilka dekad, co prowadzi do słabego zrozumienia długoterminowej zmienności oceanów” Sedymentolog Adriana Dutkiewicz mówi Z Uniwersytetu w Sydney w Australii.

„To skłoniło nas do przyjrzenia się głębinowym zapisom geologicznym w celu rozszyfrowania tych zmian”.

Zespół odkrył, że w ciągu ostatnich 13 milionów lat, gdy temperatura Ziemi stopniowo spadała, luki w zapisie osadów stały się rzadsze. Wskazuje to, że obecna prędkość w najgłębszych partiach oceanu generalnie spadła.

Dla porównania, w okresie „klimatu szklarniowego” poprzedzającego 13-milionowy zastój cyrkulacja głębinowa wydawała się być bardziej ruchliwa. W tym czasie temperatury na świecie były o 3-4 °C (5,4-7,2 °F) wyższe niż dzisiaj.

Nie musisz żyć na dnie morskim, aby podlegać wahaniom prądów oceanicznych: te głębokie wiry mają wpływ na wszystko, od głównych wzorców pogodowych po rozmieszczenie życia morskiego.

„Oderwanie się sedymentacji wskazuje na silne prądy głębinowe, podczas gdy ciągła akumulacja osadów wskazuje na spokojniejsze warunki” Geofizyk Dietmar Muller mówi: z Uniwersytetu w Sydney.

„Połączenie tych danych z rekonstrukcjami basenów oceanicznych pozwoliło geologom prześledzić, gdzie i kiedy dochodzi do pękania osadów”.

READ  Hakerzy wymuszają zamknięcie dwóch głównych obserwatoriów astronomicznych

Im więcej wiemy o przeszłości, tym lepsze będą nasze przewidywania, jeśli chodzi o modelowanie, w jaki sposób globalne ocieplenie zmieni oceany w przyszłości. Ocean pochłonął już ogromną ilość nadmiaru węgla i ciepła.

Poprzednie badania Sugeruje, że w okresach ocieplania się klimatu oceany mogą wyłapywać więcej węgla, głównie dzięki planktonowi wykorzystując rozpuszczony węgiel do budowy swoich muszli, a następnie dryfować na dno oceanu po śmierci, wyłapując nasycony węgiel.

Teraz jest jasne, że prawdopodobnie będzie więcej aktywności w głębinach oceanicznych, ponieważ temperatura na lądzie nadal rośnie. Potrzebne będą przyszłe badania, aby dokładnie ocenić, w jaki sposób wpłynie to na równowagę życia i atmosfery.

Przechodząc do dzisiaj, niezależne badania wykorzystujące dane satelitarne wskazują, że powszechna cyrkulacja oceaniczna i wiry oceaniczne stały się bardziej intensywne w ciągu ostatnich dwóch do trzech dekad globalnego ocieplenia, co potwierdza nasze odkrycia. Muller mówi.

Wyszukiwanie zostało opublikowane w geologia.