Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chiny opracowują strategię zlokalizowania Earth 2.0 – Buckeyes 101

Chiny opracowują strategię zlokalizowania Earth 2.0 – Buckeyes 101

Chiny przyglądają się teraz innym systemom słonecznym po dostarczeniu robotów na Księżyc, umieszczeniu ich na Marsie i skonfigurowaniu swojej stacji kosmicznej. Naukowcy ogłoszą kompleksowe plany pierwszej misji w kraju mającej na celu identyfikację egzoplanet jeszcze w tym miesiącu.

Celem misji jest zidentyfikowanie pierwszej planety podobnej do Ziemi krążącej w ekosferze gwiazdy podobnej do Słońca poza Układem Słonecznym w innych regionach Drogi Mlecznej. Astronomowie uważają, że taka planeta, nazywana Ziemią 2.0, miałaby idealne warunki do istnienia wody w stanie ciekłym, a także możliwość życia.

W Drodze Mlecznej zidentyfikowano ponad 5000 egzoplanet, głównie z powodu: Teleskop Keplera NASAktóry działał przez dziewięć lat, zanim w 2018 roku skończyło się paliwo. Niektóre planety krążyły wokół małych czerwonych karłów i były skalistymi, podobnymi do Ziemi ciałami, ale żadna nie spełniała opisu Ziemi 2.0.

Według Jessego Christiansena, astrofizyka z NASA Institute for Exoplanet Science w California Institute of Technology w Pasadenie, znalezienie sygnału małych planet podobnych do Ziemi przy użyciu obecnej technologii i teleskopów jest bardzo trudne, gdy ich gwiazdy macierzyste są milion razy większe. Miliard razy cięższy i jaśniejszy.

Earth 2.0 to chińska misja, która ma to zmienić. Obecnie znajduje się na wczesnym etapie projektowania i będzie wspierany przez Chińską Akademię Nauk. Grupa misyjna otrzyma fundusze na rozpoczęcie budowy satelity, jeśli projekty się utrzymają, z oceną dokonaną przez panel specjalistów w czerwcu. Według załogi statek kosmiczny zostanie wystrzelony na rakiecie Long March przed końcem 2026 roku.

siedem oczu

Sonda Earth 2.0 będzie wyposażona w siedem teleskopów, które będą monitorować niebo przez 4 lata. Sześć teleskopów będzie współpracować, aby zbadać gromady Łabędź-Lyra, ten sam region nieba badany przez teleskop Keplera. „Region Keplera jest znakomitym owocem, ponieważ mamy stamtąd bardzo mocne dane” – powiedział Jian Ge, astronom odpowiedzialny za projekt Earth 2.0 w Obserwatorium Astronomicznym Chińskiej Akademii Nauk w Szanghaju.

READ  Dlaczego Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przeszła na emeryturę i co się z nią stanie?

Egzoplanety będą wykrywane za pomocą teleskopów, które wykrywają niewielkie wahania jasności gwiazdy, wskazujące na tranzyt planety przed nią. Połączono kilka małych teleskopów, aby zapewnić większe pole widzenia w porównaniu z pojedynczym gigantycznym teleskopem, takim jak Kepler. Sześć teleskopów na Ziemi 2.0 będzie patrzeć na około 1,2 miliona gwiazd na obszarze nieba o powierzchni 500 stopni kwadratowych, który jest około 5 razy większy niż teleskop Keplera. Earth 2.0 będzie również w stanie zobaczyć słabsze i dalsze gwiazdy niż NASA TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który widzi tylko jasne gwiazdy w pobliżu Ziemi.

„Pod względem możliwości skanowania nieba nasz satelita może być 10-15 razy silniejszy niż teleskop Keplera NASA” – mówi J.

Siódmym czujnikiem na pokładzie satelity będzie grawitacyjny teleskop nieskończoności do monitorowania planet (wolnych ciał niebieskich, które nie krążą wokół żadnej gwiazdy) i egzoplanet (takich jak Neptun) znajdujących się daleko od ich gwiazdy. Kiedy grawitacja gwiazdy lub planety zniekształca światło przechodzącej przed nią gwiazdy tła, wykryje występujące różnice w świetle gwiazd. Teleskop skupi się na centrum Drogi Mlecznej, które zawiera dużą liczbę gwiazd. Według Ge, jeśli zostanie pomyślnie wystrzelony, będzie to inauguracyjny mini-teleskop grawitacyjny, który będzie operował z orbity.