Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy odkryli ścieżkę mózgu, która pomaga wyjaśnić wpływ światła na nastrój

Naukowcy odkryli ścieżkę mózgu, która pomaga wyjaśnić wpływ światła na nastrój

Oceniając obrazy fMRI wykonane podczas ćwiczeń, naukowcy zidentyfikowali 26 obszarów ludzkiego mózgu, w których aktywność zmniejszyła się lub wzrosła w zależności od natężenia światła. Ta „aktywacja związana z amplifikacją” wystąpiła w korze mózgowej, w różnych strukturach podkorowych oraz w móżdżku, w tym w obszarach o funkcjach związanych z tworzeniem obrazów wizualnych, kontrolą motoryczną, poznawaniem i emocjami.

Znaleźli to światło represje Aktywność w korze przedczołowej proporcjonalnie do natężenia światła. Reakcje wywołane światłem w korze przedczołowej i zmienione przez uprzednią ekspozycję na światło są podobne do odpowiedzi światłoczułych komórek zwojowych siatkówki.

Wiadomo, że zmiany w świetle otoczenia, które niekoniecznie są związane z widzeniem kształtu lub obiektu, wpływają na różne podstawowe funkcje, takie jak rytm dobowy, reakcje wizualne, nastrój i potencjalne przetwarzanie poznawcze, powiedział Sanis. Pozostało jednak niejasne, w jaki sposób sygnały o natężeniu światła docierały do ​​odpowiednich obszarów ludzkiego mózgu.

W tym badaniu naukowcy wykazali, że obszary płata czołowego ludzkiego mózgu mają sygnały światłoczułe i że sygnały te są podobne do światłoczułych komórek zwojowych siatkówki – co razem, jak powiedział Sans, może wyjaśniać wpływ natężenia światła na złożone emocje . i zachowania poznawcze.

„Wyniki naszego badania zapewniają funkcjonalny związek między ekspozycją na światło a reakcjami poznawczymi i emocjonalnymi, w których pośredniczy kora przedczołowa” – powiedział Sanis.

Sanez powiedział, że jednym z kolejnych logicznych pytań, które należy zadać, jest to, w jaki sposób światło wpływa na te same ścieżki i regiony mózgu u osób z zaburzeniami nastroju, takimi jak sezonowe zaburzenie afektywne lub duże zaburzenia depresyjne.

„Jak to wygląda w porównaniu z grupą kontrolną zdrowych osób, u których nie zdiagnozowano tych zaburzeń?” Spytał. „Czy światło aktywuje te same obszary, a jeśli tak, czy te obszary są bardziej lub mniej wrażliwe na aktywację światła? Jak duża jest różnica w efekcie? rozwój terapii terapeutycznych zaburzeń nastroju.

READ  DESI tworzy największą i najbardziej szczegółową mapę wszechświata w historii

Michael Worden z Department of Neuroscience na Brown University i Carney Institute for Brain Sciences również przyczynił się do tych badań, podobnie jak naukowcy z Hebrajskiego Uniwersytetu w Jerozolimie.

Badania były finansowane przez National Institutes of Health (R01EY12793, P20GM103645, S10OD025181), nagrodę Alcon Research Institute Award, Wydział Biologii i Medycyny Uniwersytetu Browna, Narodowy Instytut Psychobiologii w Izraelu oraz stypendium podoktorskie w Kanadzie.