Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Indonezja chce okrętów podwodnych AUKUS monitorowanych przez organ monitorujący ONZ

Indonezja chce okrętów podwodnych AUKUS monitorowanych przez organ monitorujący ONZ

Singapur: Indonezja chce, aby nabycie przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym było ściśle monitorowane przez organ monitorujący ONZ, mówiąc, że jest to „bardzo zainteresowane”, ponieważ jej wody będą przepływać przez takie statki.

Indonezja, wraz z sąsiadem z Azji Południowo-Wschodniej, Malezją, wyraziły zaniepokojenie ambicjami Australii w zakresie łodzi podwodnych od czasu ujawnienia umowy AUKUS we wrześniu ubiegłego roku.

Amerykański okręt podwodny typu Virginia, który mógłby stanowić podstawę planowanej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym.

Amerykański okręt podwodny typu Virginia, który mógłby stanowić podstawę planowanej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym.przypisane mu:Amerykańska marynarka wojenna

Teraz Dżakarta wyraziła poważne obawy dotyczące udostępniania technologii jądrowej do celów wojskowych w dokumencie roboczym na tegoroczną konferencję przeglądową ONZ w sprawie nierozprzestrzeniania broni jądrowej w Nowym Jorku, gdzie podkreśla kwestie bezpieczeństwa związane z transportem i stosowaniem wysoko wzbogaconego uranu oraz ryzyko, że to się stanie. Przekierowanie do programów zbrojeniowych.

Tri Thuriat, dyrektor generalny ds. współpracy wielostronnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Indonezji, powiedział, że propozycja Indonezji, aby wprowadzić surowsze przepisy dotyczące udostępniania materiałów jądrowych do tankowania okrętów podwodnych, cieszy się poparciem Malezji.

„Jako państwo archipelagowe, czy nam się to podoba, czy nie, [Indonesia] Z pewnością przeszedłby przez okręty podwodne o napędzie atomowym, dlatego jesteśmy poważnie zainteresowani realizacją naszych propozycji.

„Najważniejsze jest to, że wykorzystanie energii jądrowej dla okrętów podwodnych musi być ściśle monitorowane przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej” [International Atomic Energy Agency]. Mamy nadzieję, że w naszym dokumencie roboczym pojawi się zainteresowanie i kroki ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej dotyczące kontroli i nieproliferacji”.

Indonezja została przedstawiona na konferencji w tym samym tygodniu, w którym prezydent Joko Widodo spotkał się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem.

Pekin nie krył swojego sprzeciwu wobec zakupu przez Australię okrętów podwodnych o napędzie atomowym od USA lub Wielkiej Brytanii pod nadzorem AUKUS, twierdząc, że stworzy to niebezpieczny precedens i naruszy Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, lepiej znany jako Traktat o nierozprzestrzenianiu broni.

READ  Joe Biden jest w podróży i prawie spadł ze schodów na szczycie G7 w Japonii

Chociaż w swoim dokumencie roboczym nie wspomniała o Indonezji ani AUKUS, Indonezja argumentowała również, że dzielenie się technologią jądrową i materiałami do celów wojskowych może być sprzeczne z duchem i celem Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej. Bez odpowiednich zabezpieczeń, „te ustalenia mogą być wykorzystane do zapewnienia osłony dla przekierowania tych materiałów do [a] program broni jądrowej.