Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Sudan: Archeolodzy odkrywają sztukę wczesnochrześcijańską w Sudanie Północnym

Sudan: Archeolodzy odkrywają sztukę wczesnochrześcijańską w Sudanie Północnym

Starożytna Dongola – Archeolodzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dokonali niesamowitych odkryć w starożytnej Dongoli (Tongol) w północnym Sudanie. W tym roku polska ekipa odkryła zespół pomieszczeń wykonanych z suszonych na słońcu cegieł, których wnętrza pokryte były niegdyś malowidłami przedstawiającymi malarskie sceny sztuki wczesnochrześcijańskiej.

„Wygląda na to, że bóg wykopalisk był dla nas łaskawy. Znaleźliśmy nie tylko kamienne bloki ze ścian i posadzki neptańskiej świątyni Amona z Cem Atona (Kawa), ale także enigmatyczny kompleks komnat pokrytych malowidłami ściennymi i inskrypcjami pochodzącymi z ok. 1276 n.e.”, Artur Obluski, dyrektor PCMA UW — powiedział w tweecie Czwartek.

the Poinformował zespół archeologiczny W zeszłym tygodniu freski wewnątrz przedstawiały Matkę Boską, Chrystusa w dostojnej pozie, trzymającego w dłoniach księgę i krucyfiks, ubranego w ciemną, monochromatyczną szatę — nieznane wcześniej przedstawienie w ikonografii chrześcijańskiej.

Odkryto inny obraz przedstawiający króla Dawida z Macedonii w intymnej i dynamicznej scenie z Archaniołem Michałem, którego rozpostarte skrzydła chronią Króla i Chrystusa. Król kłania się Chrystusowi siedzącemu w obłokach i całuje jego ręce, przypuszczalnie błagając o opiekę ze strony Tunggol, stolicy Makurii.

„Te malowidła ścienne zaprzeczają uprzedzeniom, które Afrykanie próbowali naśladować w sztuce nordyckiej. Byli pomysłowi w dostosowywaniu nie tylko światowych trendów do swoich potrzeb, dlatego nowy paradygmat musi być nubijski i afrocentryczny” – dodał Oblewski w czwartek.

Zaangażowanie społeczności lokalnych

Wykopaliska w starożytnej Dongoli rozpoczęły się w 1964 roku, po zakończeniu międzynarodowej kampanii ratowania zabytków Nubii. W ciągu następnych pięćdziesięciu lat prace prowadzone na tym stanowisku zaowocowały odkryciem kilku monumentalnych kościołów, pałacu i dwóch klasztorów. Dwa lata temu w Starej Dongoli rozpoczęto projekt zaangażowania społeczności o nazwie Dialog, aby połączyć misje archeologiczne z lokalną społecznością i sudańskimi archeologami.