Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Obraz z teleskopu Wildweb ujawnia nigdy wcześniej nie widzianą cząsteczkę węgla w odległym układzie gwiezdnym

Obraz z teleskopu Wildweb ujawnia nigdy wcześniej nie widzianą cząsteczkę węgla w odległym układzie gwiezdnym

Izaaka Schultza

Wysłane 2 godziny temu: 2 lipca 2023 o 15:20

Kosmiczny Teleskop Webba obserwował niedawno gazowy obszar w Mgławicy Oriona i udało mu się wykryć cząsteczkę węglową, która według Europejskiej Agencji Kosmicznej może być „kluczem międzygwiezdnej chemii organicznej”. początek.

W oświadczeniu stwierdzono, że cząsteczka nie została wcześniej wykryta w kosmosie. Znajduje się w systemie o nazwie d203-506, około 1350 lat świetlnych od Ziemi. Układ jest otoczony gazem i pyłem, aw jego centrum znajduje się mały czerwony karzeł – około jednej dziesiątej masy Słońca. Powstała wstępna wersja badań zespołu opisujących odkrycie opublikowany w naturze.

Cząsteczka ta jest kationem metylowym (CH3+) i chociaż nie reaguje skutecznie z wodorem, najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie, wchodzi w interakcje z innymi cząsteczkami. Jon to atom lub cząsteczka o wypadkowym ładunku elektrycznym; Kation to dodatnio naładowany jon (stąd + w nazwie CH3+). Hipotetycznie, ze względu na swoje unikalne właściwości, CH3+ jest ważnym budulcem międzygwiazdowej chemii węgla.

„Odkrycie CH3+ nie tylko dowodzi niesamowitej wrażliwości Jamesa Webba, ale także podkreśla domniemane centralne miejsce CH3+ w chemii międzygwiezdnej” – powiedziała Marie-Aline Martin-Drumel, specjalistka ds. spektroskopii na Uniwersytecie Paris-Saclay i współautorka artykułu . , w wersji ESA.

Obraz sieciowy międzygwiazdowego systemu dysków planetarnych pokazuje moc teleskopu. Teleskop został wystrzelony w grudniu 2021 r., a od lipca 2022 r. publikuje zdjęcia naukowe. Teleskop wykonuje zdjęcia w zakresie podczerwieni i bliskiej podczerwieni, co pozwala mu przecinać gaz i pył, które mogą przesłaniać wiele zjawisk kosmicznych z perspektywy widzialnej- lekkie teleskopy, takie jak Hubble.

To sprawia, że ​​Webb jest wyjątkowym narzędziem do obrazowania szczególnie intymnych wydarzeń, takich jak gorące miejsca narodzin gwiazd, które występują głęboko w obłokach gazu i pyłu. Ostatnio sfotografowany dysk jest częścią Mgławicy Oriona. Tutaj możesz zobaczyć, jak mgławica wygląda inaczej dla Webba i Hubble’a.

READ  Joga, domowe środki pomagające w budowaniu odporności na dengę | Styl życia Zdrowie

Zarówno stare, jak i nowe zdjęcia mgławicy zostały wykonane w ramach projektu PDR4 Wszystkie kolaboracje naukowektórego celem jest obrazowanie i analiza obszarów fotodezintegracji (PDR), w których promieniowanie ultrafioletowe z gwiazd tworzy ciepłe obszary gazu i pyłu.

Największe zdjęcie regionu zostało wykonane przez kamerę internetową Near Infrared Webcam lub NIRCam. Jego zdjęcie mniejszego obszaru zostało zrobione przez instrument średniej podczerwieni (MIRI). Ten sam system jest pokazany na złożonym obrazie wykonanym przez oba urządzenia.

Produkt końcowy jest świetną demonstracją tego, co potrafi Webb: wydobyć układ pojedynczej gwiazdy z rozległego obszaru gazu i pyłu. I chociaż ten układ był stosunkowo blisko, Webb mógł również spojrzeć w starożytny wszechświat, aby zobaczyć pierwotne galaktyki, zwłaszcza używając soczewkowania grawitacyjnego do powiększenia odległego światła.

Webb wykonał również własne zdjęcia Filarów Stworzenia – macek Mgławicy Orzeł wypełnionych gazem i pyłem – a różnica między słynnym widokiem tej struktury wykonanym przez Hubble’a i Webba jest również wyraźna.