Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Typowy fotoniczny układ półprzewodnikowy przeznaczony jest do łączenia się z sieciami 6G i 7G

Typowy fotoniczny układ półprzewodnikowy przeznaczony jest do łączenia się z sieciami 6G i 7G

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad 6G? Będziemy używać 5G jako pierwszej linii łączności mobilnej do 2030 r., ale nie ma lepszego czasu niż obecny, aby opracować standardy bezprzewodowe umożliwiające skonfigurowanie 6G. Tak wynika z artykułu opublikowanego w zeszłym miesiącu w Komunikacja przyrodnicza (przez Nauka na żywo) naukowcy opracowali nowy fotoniczny układ półprzewodnikowy, który może komunikować się w pasmach o wysokiej częstotliwości. Umożliwi to wykorzystanie chipów nie tylko w 6G, ale także w 7G.
Działający prototyp chipa o wymiarach 5 mm x 5 mm (0,2 x 0,2 cala) stworzono poprzez przymocowanie do formy niezbędnych chipów elektronicznych i fotonicznych, podobnie jak dzieci montują plastikowe zabawki z klocków Lego. Dzięki zastosowaniu elementów optycznych na konwencjonalnej płytce drukowanej zwiększa się szerokość pasma RF oraz rozdzielczość sygnału przy wysokich częstotliwościach.

Konwencjonalne chipy blokują sygnały w niewłaściwym zakresie częstotliwości za pomocą filtrów mikrofalowych. W przypadku chipa wykorzystującego światło dodanie mikrofalowego filtra optycznego może pomóc w dostrojeniu komponentu, umożliwiając mu komunikację z sygnałami o określonych częstotliwościach. Jest to duży problem, ponieważ pozwala komponentowi przechwytywać dokładniejsze informacje.

„Mikrofalowe filtry optyczne odgrywają kluczową rolę w nowoczesnych zastosowaniach komunikacyjnych i radarowych, zapewniając elastyczność w zakresie precyzyjnego filtrowania różnych częstotliwości, redukując zakłócenia elektromagnetyczne i poprawiając jakość sygnału” – mówi Ben Eagleton, prorektor ds. badań na Uniwersytecie w Sydney.

Według Global Systems Association for Mobile Communications (GSMA) technologia 6G powinna działać na wyższych częstotliwościach w zakresie od 7 GHz do 15 GHz. W tym miejscu z pomocą przychodzi fotonika, która umożliwi urządzeniom mobilnym pracę w pasmach mmWave powyżej 30 GHz.

Zatem, aby powtórzyć, te typowe chipsety komunikacyjne zapewnią znacznie większą przepustowość, a dzięki mikrofalowemu filtrowi optycznemu wyeliminują zakłócenia w górnym paśmie, co jest ważne, ponieważ częstotliwości w górnym paśmie przemieszczają się tylko na krótkie odległości, ale mają większą moc normalnie powodowałoby to zakłócenia.

READ  OnePlus Nord N300 5G zawiera aparat 48 MP i szybkie ładowanie za 228 USD

Do premiery 6G mamy jeszcze co najmniej siedem lat i technologia ta może nie być do tego czasu gotowa lub może zostać wynaleziony kolejny przełom. Jednakże optyczne układy komunikacyjne oparte na urządzeniach mobilnych wydają się być czymś, na co warto zwrócić uwagę.