Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Pfizer pozywa Polskę i Węgry w związku z pożyczkami Covid

Pfizer pozywa Polskę i Węgry w związku z pożyczkami Covid

Pfizer i BioNtech żądają od Polski spłaty zadłużenia i odsetek w wysokości 1,3 miliarda euro, natomiast Węgry żądają 60 milionów euro.
Pfizer i BioNTech żądają od Polski spłaty zadłużenia i odsetek w wysokości 1,3 miliarda euro, natomiast Węgry żądają 60 milionów euro. Foto: Sylvain THOMAS /AFP/File
źródło: AFP

Firmy farmaceutyczne Pfizer i BioNTech pozywają rządy Polski i Węgier za niezapłacenie szczepionek zamówionych w czasie pandemii Covid – poinformowała we wtorek prokurator.

Państwa członkowskie UE zamówiły szczepionki dla swoich społeczeństw w ramach programu zamówień zbiorowych, dlatego firmy wnoszą sprawę do sądu w Belgii, kraju przyjmującym Komisję Europejską.

Według kancelarii prawnej reprezentującej Polskę w sprawie amerykańskie i niemieckie firmy żądają od Polski spłaty zadłużenia w wysokości 5,6 miliarda złotych, czyli 1,3 miliarda euro (1,4 miliarda dolarów) plus odsetki.

Węgry również zostały oskarżone o naruszenie porozumienia, ale Budapeszt stoi w obliczu znacznie mniejszego zapotrzebowania, wynoszącego 60 milionów euro za trzy miliony dawek szczepionki, podała AFP.

Firma Pfizer potwierdziła, że ​​postępowania są w toku, ale nie potwierdziła żądanej kwoty.

Czytaj więcej

Amerykańskie jury nakazuje Monsanto zapłacić 857 milionów dolarów za chemikalia szkolne

W ramach umowy o dostawach do Unii Europejskiej podpisanej w maju 2021 r. firmy Pfizer i BioNTech starają się odzyskać płatności za uzgodnione umownie zamówienia na szczepionki Covid-19 złożone z tymi rządami” – podały obie firmy.

Zwróć uwagę na: Czy masz film, który nigdy nie przestaje Cię rozśmieszać? Zarażaj optymizmem, dzieląc się z nami na WhatsApp: 0732482690.

'wysoka liczba’

Według brukselskiej kancelarii Strelia spór Polski z firmą Pfizer potrwa do kwietnia 2022 roku.

Później polski rząd „poinformował firmę Pfizer Inc. oraz unijnego komisarza ds. zdrowia, żywności i bezpieczeństwa, że ​​nie będzie dostarczał szczepionek, powołując się na kilka argumentów prawnych i okoliczności faktycznych na poparcie swojego stanowiska”.

W poście w mediach społecznościowych na początku tego miesiąca rzecznik węgierskiego rządu Zoltan Kovacs oskarżył Komisję Europejską i firmę Pfizer o zmowę mającą na celu wyciśnięcie pieniędzy od państw członkowskich UE.

Czytaj więcej

Kenia, „historyczna” umowa handlowa UE w sprawie atramentu

READ  Carlsberg utrzymuje polską produkcję pomimo obaw o CO2

„Jest oczywiste, że te szczepionki zostały niepotrzebnie zamówione i narzucone państwom członkowskim na dużą skalę” – powiedział Kovacs, szef komunikacji międzynarodowej premiera Viktora Orbána.

Pfizer zakwestionował te argumenty i we wrześniu złożył skargę przeciwko Polsce, zarzucając naruszenie umowy.

Brukselski sąd powiedział AFP, że wstępna rozprawa odbędzie się 30 stycznia.

Nie ma dowodów na korupcję w programie wspólnych zamówień Komisji Europejskiej.

Jednak przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen została skrytykowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich UE za odmowę upublicznienia jej wiadomości tekstowych z dyrektorem generalnym firmy Pfizer Albertem Bourlą.

źródło: AFP