Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Wenezuela traci ostatnie lodowce, zamieniając się w pole lodowe |  Lodowce

Wenezuela traci ostatnie lodowce, zamieniając się w pole lodowe | Lodowce

Wenezuela straciła ostatnie lodowce po tym, jak skurczyła się tak bardzo, że naukowcy przeklasyfikowali je jako pole lodowe.

Uważa się, że Wenezuela Pierwszy kraj, który stracił wszystkie lodowce W epoce nowożytnej.

W kraju znajdowało się sześć lodowców w paśmie górskim Sierra Nevada de Mérida, położonym na wysokości około 5000 metrów nad poziomem morza. Do 2011 r. pięć lodowców zniknęło, pozostawiając jedynie lodowiec Humboldta, znany również jako La Coruna, w pobliżu drugiej co do wysokości góry w kraju, Pico Humboldt.

Oczekiwano, że lodowiec Humboldta przetrwa co najmniej kolejną dekadę, ale naukowcy nie byli w stanie monitorować tego miejsca przez kilka lat z powodu niepokojów politycznych w kraju.

Oceny wykazały obecnie, że lodowiec stopił się znacznie szybciej niż oczekiwano, kurcząc się do powierzchni mniejszej niż 2 hektary. W rezultacie został zdegradowany z lodowca do pola lodowego.

„Inne kraje straciły lodowce kilkadziesiąt lat temu, po zakończeniu małej epoki lodowcowej, ale Wenezuela jest prawdopodobnie pierwszą, która utraciła je w epoce nowożytnej” – powiedział Maximiliano Herrera, klimatolog i historyk pogody, który prowadzi rejestr ekstremalnych temperatur dokumentacja. Połączony.

Według Herrery kolejne w kolejce do uwolnienia się od lodowców są Indonezja, Meksyk i Słowenia, a indonezyjska wyspa Papua i Meksyk odnotowały w ostatnich miesiącach rekordowe temperatury, co ma przyspieszyć cofanie się lodowców.

„Lodowiec Humboldta nie ma strefy akumulacji i obecnie traci on swoją powierzchnię, bez dynamiki akrecji i ekspansji” – powiedział Luis Daniel Lampe, ekolog z Adaptation at Altitude, programu adaptacji do zmiany klimatu w Andach.

„Nasza ostatnia wyprawa w ten obszar odbyła się w grudniu 2023 r. i zauważyliśmy, że lodowiec stracił około 2 hektary w porównaniu z poprzednią wizytą w 2019 r. [down from 4 hectares] Teraz do niecałych 2 hektarów.

Świat doświadczył niedawno zjawiska klimatycznego El Niño, które powoduje wzrost temperatur i które zdaniem ekspertów może przyspieszyć upadek lodowców tropikalnych.

READ  Mężczyzna ginie w dziwnym wypadku przed ślubem

„W andyjskim regionie Wenezueli przez kilka miesięcy występowały miesięczne anomalie wynoszące +3°C/+4°C powyżej średniej z lat 1991–2020, co jest zjawiskiem wyjątkowym na tych tropikalnych szerokościach geograficznych” – powiedział Herrera.

Lampe powiedział, że Wenezuela jest odzwierciedleniem tego, co będzie się działo z północy na południe, najpierw w Kolumbii i Ekwadorze, następnie w Peru i Boliwii, w miarę cofania się lodowców w Andach.

„To bardzo smutny rekord dla naszego kraju, ale to także wyjątkowy moment w naszej historii, który daje szansę na to [not only] Przekazywanie bezpośredniej rzeczywistości i skutków zmian klimatycznych, ale także badanie kolonizacji życia w ekstremalnych warunkach i zmian, jakie zmiany klimatyczne powodują w ekosystemach wysokogórskich.

Podejmując ostatnią próbę ratowania lodowca, rząd Wenezueli zainstalował osłonę termiczną, aby zapobiec dalszemu topnieniu, ale eksperci twierdzą, że jest to daremna praktyka.

„Utrata La Coruny oznacza utratę znacznie więcej niż samego lodu, oznacza to także utratę wielu usług ekosystemowych zapewnianych przez lodowce, od unikalnych siedlisk drobnoustrojów po środowiska o wielkiej wartości kulturowej” – powiedziała Carolyn Clauson, glacjolog i badacze. Adiunkt na Uniwersytecie w Durham.

W przeciwieństwie do krajów takich jak Peru, gdzie lodowce tropikalne są bardziej rozległe, lodowce Wenezueli odegrały ograniczoną rolę w dostarczaniu wody do regionu.

„Największym wpływem zanikających lodowców jest dla mnie wpływ kulturowy” – powiedział Lampe. „Lodowce były częścią tożsamości kulturowej regionu, działalności alpinistycznej i turystycznej”.

„Utrata przez Wenezuelę wszystkich lodowców naprawdę symbolizuje zmiany, których możemy się spodziewać w globalnej kriosferze w obliczu trwających zmian klimatycznych” – powiedział Clauson. „Dla glacjologa jest to przejmujące przypomnienie, dlaczego uczestniczymy w tej misji i czym ona jest stawką dla tych środowisk.” I społeczeństwa.