Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Zdumiewające nowe dowody obalają mit biblijny

Zdumiewające nowe dowody obalają mit biblijny

Wraz z postępem technologii nowe wskazówki pomagają poskładać historię z powszechnie opowiadanych historii.

Legenda głosi, że młody pasterz Dawid zdobył przychylność pierwszego króla Izraela – Saula – kiedy zabił gigantycznego filistyńskiego wojownika Goliata zwykłą procą i kamieniem.

Później, gdy wszystkie plemiona Izraela obwołały go królem, podbił Jerozolimę i uczynił ją stolicą swego nowo zjednoczonego narodu.

Aby wzmocnić jej pozycję, sprowadził do miasta Arkę Przymierza, która zawierała Dziesięć Przykazań, ale zabroniono jej budować świątynię, w której miała się ona pomieścić. Zaszczyt ten pozostawił swemu synowi, królowi Salomonowi.

Jest to relacja znaleziona w księgach Samuela w Biblii hebrajskiej.

Poza tekstami żydowskimi istnieje bardzo niewiele dowodów potwierdzających panowanie Dawida i Salomona w początkach epoki żelaza (Wielka Brytania Izraela).

Wiele z tego, co prezentowano w ostatnich dziesięcioleciach, zostało zdyskredytowanych jako wyrafinowane oszustwo.

Podobna historia dotyczy samej Jerozolimy.

Pomimo relacji biblijnych i pewnych wzmianek w źródłach o okolicznych imperiach, nie znaleziono zbyt wielu dowodów potwierdzających jego status stolicy epoki żelaza. Jednak nowe badanie dostarcza dowodów na to, że była to coś więcej niż tylko wioska plemienna Wielu archeologów uważa, że ​​tak.

Cienie Mrocznego Wieku

W ciągu dziesięciu lat wykopalisk w Parku Narodowym David City odnaleziono 103 okazy materii organicznej, takie jak zwęglone pestki daktyli, pestki winogron i szkielet nietoperza, w starannie zarejestrowanych miejscach na terenie czterech stanowisk wykopaliskowych.

Nowe techniki datowania metodą węglową przesunęły granice technologii, umożliwiając Uniwersytetowi w Tel Awiwie, Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności i Instytutowi Nauki Weizmanna określanie dat starszych niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowe ustalenia dotyczą „wysoce kontrowersyjnych i interesujących kwestii z wczesnej historii miasta… łącząc absolutną chronologię w wysokiej rozdzielczości obejmującą większą część epoki żelaza i czas niektórych najważniejszych wydarzeń związanych z wyłonieniem się miasta jako państwa kapitał.” Królestwo terytorialne i wczesne społeczeństwo państwowe Autorzy badania twierdzą.

READ  Prawo Martina: rozpoczynają się konsultacje w sprawie ustawodawstwa antyterrorystycznego

W ciągu dziesięciu lat wykopalisk w Parku Narodowym David City odnaleziono 103 okazy materii organicznej, takie jak zwęglone pestki daktyli, pestki winogron i szkielet nietoperza, w starannie zarejestrowanych miejscach na terenie czterech stanowisk wykopaliskowych.

Obejmuje to jedno z pierwszych znanych odniesień do Jerozolimy w starożytnych tekstach.

Wśród tabliczek odzyskanych z archiwów w Amarnie, dotyczących „heretyckiego” egipskiego faraona Echnatona (1353-1336 p.n.e.), znajdują się listy od kananejskiego króla Abdi-Heby, króla Jerozolimy. Echnaton błaga o ochronę militarną przed pobliskimi, walczącymi państwami-miastami.

Losy Jerozolimy po upadku epoki brązu (około 1177 r. p.n.e., kiedy w Wieku Ciemnym rozpadła się pierwsza na świecie międzynarodowa sieć dyplomatyczna i handlowa) giną wśród migracji i wojen tego zagmatwanego okresu.

W samej Jerozolimie przez następne 200 lat odkopano bardzo niewiele dowodów. Powszechnie jednak przyjmuje się, że X wiek p.n.e. to epoka, w której Dawid i Salomon uczynili miasto stolicą „Ziemi Obiecanej”.

Jednak około 20% ze 103 próbek organicznych odnalezionych podczas wykopalisk pochodzi z okresu od XII do X wieku p.n.e.

„To wyraźnie wskazuje na powszechną okupację przez jeszcze niezidentyfikowaną postać” – napisali naukowcy.

Miejsce wykopalisk w Parku Narodowym David City. Źródło: Jill Fileva, Archiwum Miasta Dawida

Wiek królów

„Badania te pokazują, że w X wieku p.n.e., za czasów Dawida i Salomona, miasto było zamieszkane w różnych obszarach i wydawało się większe, niż wcześniej sądzono” – mówi archeolog IAA De Joe Uziel.

„Możemy zidentyfikować konkretne budynki i powiązać je z konkretnymi królami wspomnianymi w tekście biblijnym, takimi jak Uzjasz, Ezechiasz, Menasze i inni”.

Ugruntowany sposób myślenia przypisuje większą część rozwoju Jerozolimy po jej upadku w ręce Asyryjczyków w 701 roku p.n.e., kiedy najeźdźcza armia siłą przesiedliła część populacji Judy w inne części ich imperium.

Powszechnie uważa się, że w Jerozolimie zgromadzili się uchodźcy z Północnego Królestwa Izraela, dając stolicy nowe życie. Jednak z badania wynika, że ​​nowe daty węgla 14 wskazują, że znaczna ekspansja miasta miała miejsce na początku epoki kojarzonej z panowaniem króla Dawida i Salomona.

READ  o-pine detaliści o podaży i popycie

„Jeśli moje wahadło musiałoby się gdzieś przesunąć, to dzięki tym wynikom teraz porusza się bardziej w kierunku miasta niż wsi” – powiedział lokalnym mediom Yuval Gadot, profesor na Uniwersytecie w Tel Awiwie.

Artystyczna interpretacja miasta Jerozolimy w X wieku p.n.e. Źródło zdjęcia: Leonardo Gurvitz, Archiwum Miasta Dawida

Wykopaliska pozwoliły zidentyfikować mury i konstrukcje zbudowane po raz pierwszy w IX wieku p.n.e., które były używane aż do 586 roku p.n.e., kiedy Babilończycy zniszczyli Królestwo Judy, spalili Jerozolimę i zniszczyli Pierwszą Świątynię.

Gadot dodaje: „Nowe odkrycia potwierdzają pogląd, że Jerozolima rozrosła się i rozprzestrzeniła w kierunku góry Syjon już w IX wieku p.n.e., za panowania króla Jehoasza (ósmego króla Judy), sto lat przed niewolą asyryjską”. „W świetle tego nowe badania pokazują, że ekspansja Jerozolimy jest wynikiem wewnętrznego wzrostu demograficznego w Judei oraz ustanowienia systemów politycznych i gospodarczych”.

Nowe dowody kryminalistyczne podważają niektóre powszechnie akceptowane założenia.

Jedna dotyczy początków starożytnego muru, który po raz pierwszy odkryto w latach 70. XX wieku.

Obecnie uważa się, że jest on o 100 lat starszy, niż dotychczas sądzono.

Nowe dowody kryminalistyczne podważają niektóre powszechnie akceptowane założenia.

Ustal daty

„Do tej pory wielu badaczy zakładało, że mur został zbudowany przez Ezechiasza (13. króla Judy) podczas jego buntu przeciwko Sennacherybowi (królowi Asyrii), aby bronić Jerozolimy podczas oblężenia Asyryjczyków” – mówi dr Oziel. „Teraz jest jasne, że mur we wschodniej części Miasta Dawida został zbudowany wcześniej i stanowił część budowy miasta na zboczu za panowania króla Uzjasza (dziesiątego króla Judy)”.

Badacze wskazują na fragment biblijny potwierdzający tę konkluzję: „I Uzzjasz zbudował wieże w Jerozolimie… i wzmocnił je” (2 Kronik 26:9). Księga Amosa dodaje, że prace te przeprowadzono po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło miasto.

READ  Przywódca Mongrel Mob w Nowej Zelandii udziela niezbędnego zwolnienia dla pracowników, aby wspomóc testy na COVID | Nowa Zelandia

Tradycyjne techniki datowania radiowęglowego zwykle nie pozwalają na identyfikację dat sięgających późnej epoki żelaza (800–400 p.n.e.). Dzieje się tak, ponieważ okres półtrwania radioaktywnego izotopu węgla-14 zaczyna się w tym momencie stabilizować, co utrudnia rozróżnienie lat.

Nowe techniki datowania metodą węglową przesunęły granice technologii, umożliwiając Uniwersytetowi w Tel Awiwie, Izraelskiemu Urzędowi ds. Starożytności i Instytutowi Nauki Weizmanna określanie dat starszych niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł opublikowany w Proceedings of the National Academy of Sciences opisuje, jak przezwyciężono to wyzwanie.

Instytut Naukowy Weizmanna wykorzystał słoje drzew odzyskane z Europy do stworzenia rocznego harmonogramu poziomów węgla-14 w atmosferze dla tamtej epoki. Pomogło to w zapewnieniu porównawczego punktu odniesienia, z którym porównano drobne próbki materiału organicznego z miejsca wykopalisk w Jerozolimie – po wyekstrahowaniu węgla-14 przez akcelerator cząstek.

Pozwala to pokonać trudność w znalezieniu wystarczającej liczby odniesień do ceramiki i tekstów, które można datować w celu utworzenia powiązań tematycznych, co jest typowym podejściem w przypadku budowli o tak starożytności.

„Po raz pierwszy łączymy nauki ścisłe, archeologię i historię biblijną, aby dokładniej zrekonstruować historię miasta w jego najważniejszych momentach” – powiedział Gadot.

Praca ta była sponsorowana przez Fundację Miasta Dawida (Elad) – izraelskie stowarzyszenie osadników, którego celem jest rozwój społeczności żydowskiej w Jerozolimie.