Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Profesor Anne Twomey ostrzega przed obniżeniem wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat

Profesor Anne Twomey ostrzega przed obniżeniem wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat

Obniżenie wieku uprawniającego do głosowania do 16 lat może doprowadzić do „upolitycznienia” szkół i podzielić nauczycieli i uczniów – ostrzega czołowy ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego.

Występując przed dochodzeniem Izby Reprezentantów w sprawie edukacji obywatelskiej w Australii, profesor Uniwersytetu w Sydney Anne Twomey stwierdziła, że ​​dążenie do ograniczenia uwłaszczenia demokratycznego w wieku od 18 do 16 lat ma pewne „pozytywy”, ale wiąże się również z szeregiem zagrożeń.

Co najważniejsze, dodała, szkoły mogą stać się strefami politycznymi, w których „partie polityczne dostrzegają nowy rynek wyborców”.

Profesor dodał, że nauczycieli można wciągnąć w politykę i zostać oskarżonymi o działalność polityczną.

Dochodzenie, któremu przewodniczy posłanka Partii Pracy Kate Thwaites, obejmie przesłuchania na temat wspierania większego uczestnictwa i zaangażowania demokracji w erze rosnącej dezinformacji i dezinformacji.

„W czasie, gdy widzimy wyzwania stojące przed demokracjami na całym świecie oraz wzrost dezinformacji i dezinformacji, ważne jest, aby każdy Australijczyk miał możliwość poznania naszej demokracji i uczestniczenia w niej” – powiedziała pani Thwaites podczas inauguracji programu zapytanie. .

„Komisja chce usłyszeć o doświadczeniach Australijczyków z edukacją obywatelską i o tym, co możemy zrobić lepiej, aby wspierać uczestnictwo w demokracji.

„Wielu młodych Australijczyków pasjonuje się kwestiami społecznymi i politycznymi, ale może nie mieć dostępu do odpowiednich i wiarygodnych informacji na temat procesów demokratycznych i wyborczych”.

Niektórzy świadkowie, w tym młodzieżowa organizacja na rzecz demokracji Run For It, argumentowali, że należy obniżyć wiek uprawniający do głosowania, aby zaangażować młodych ludzi w proces demokratyczny.

„Obniżenie wieku uprawniającego do głosowania nie jest pomysłem przełomowym – taka polityka została już wdrożona w wielu krajach” – stwierdziła grupa w swoim raporcie dla komisji.

„Argentyna, Ekwador i Brazylia, w których również obowiązuje obowiązek głosowania, obniżyły wiek uprawniający do głosowania do 16 lat.

„Inne kraje, które przyznały prawo do głosowania 16- i 17-latkom, to Kuba, Nikaragua, Austria, Ekwador, Argentyna, Malta, Szkocja i Walia.

READ  Australijczycy, którzy przeżyli próby nuklearne, wzywają do podpisania traktatu, gdy przemawiają na posiedzeniu ONZ

„Kraje te odniosły znaczne korzyści z obniżenia wieku uprawniającego do głosowania, w tym zwiększonego udziału młodych ludzi w życiu politycznym. W niektórych przypadkach młodzi ludzie uczestniczyli w wyborach z większym odsetkiem niż starsze grupy wiekowe.

Partia Zielonych opowiada się za obniżeniem wieku uprawniającego do głosowania, a swoje poparcie dla tego pomysłu wyraziła także niezależna przedstawicielka Partii Kooyong Monique Ryan.

Profesor Twomey, czołowy ekspert w dziedzinie prawa konstytucyjnego, powiedział, że to posunięcie może sprawić, że głosowanie stanie się ważniejsze w oczach osób w wieku 16–17 lat i wzbudzi większe zainteresowanie nauczaniem wiedzy obywatelskiej.

Stwierdziła jednak również, że „niewłaściwe” byłoby karanie nastolatków w wieku szkolnym grzywnami za niegłosowanie, co stanowi obecny system obowiązujący w Australii w ramach obowiązkowych przepisów dotyczących głosowania.

Przytoczyła także kwestie „dojrzałości i wpływu” i stwierdziła, że ​​czasami młodzi ludzie nie są tak rozwinięci, jak im się wydaje.

„Jestem bardzo zawstydzona niektórymi opiniami, jakie miałam w tym wieku” – powiedziała.

„To także daje mi chwilę do myślenia.

„Wcale nie byłem tak wyrafinowany, jak myślałem”.

Profesor Twomey zalecił włączenie kursów krytycznego myślenia do programów szkolnych, aby pomóc młodym ludziom bronić się przed dzikimi teoriami spiskowymi i brudnym myśleniem w Internecie.

Powiedziała również, że firmy z branży mediów społecznościowych mają „obowiązek” podtrzymywania dyskursu obywatelskiego.

Powiedziała, że ​​anonimowość w Internecie jest „niszczycielska” i uczestnicy internetowej dyskusji również powinni opublikować swoje nazwiska.

„Musisz to zrobić otwarcie, musisz to zrobić w swoim imieniu i w twarz” – powiedziała.

Powiedziała, że ​​firmy z branży mediów społecznościowych muszą zaakceptować fakt, że są „częścią społeczeństwa” i przestrzegać standardów obywatelskich na swoich platformach.