Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Naukowcy twierdzą, że ostatni miesiąc był najgorszym w historii lipca pod względem pożarów

Naukowcy twierdzą, że ostatni miesiąc był najgorszym w historii lipca pod względem pożarów

Ostatni miesiąc był najgorszym na świecie lipcem pod względem pożarów od co najmniej 2003 r., kiedy rozpoczęły się rejestracje satelitarne, twierdzą naukowcy, a części Ameryki Północnej, Syberii, Afryki i południowej Europy wciąż płoną.

W wyniku ekstremalnych upałów i przedłużającej się suszy, rozszerzanie się lasów i łąk spowodowało uwolnienie 343 megaton węgla, około jednej piątej więcej niż poprzedni globalny szczyt z lipca, który ustalono w 2014 roku.

„Wyróżnia się to wyraźnym marginesem” – powiedział Mark Barrington, starszy naukowiec z Copernicus Atmosphere Monitoring Service, który szacuje emisje dwutlenku węgla. „Globalna suma za lipiec tego roku jest najwyższa, odkąd nasze rekordy zaczęły się w 2003 roku”.

Bezprecedensowe oparzenie w środku lata jest ostatnim z serii niechcianych ostatnich zapisów potwierdzających niszczycielskie skutki globalnego ocieplenia spowodowanego przez człowieka.

Ponad połowa węgla pochodziła z dwóch regionów – Ameryki Północnej i Syberii – które doświadczyły niezwykle gorącej i suchej pogody. w Zachodnia Kanada i Stany ZjednoczoneNastąpiły pożary lasów Silne i długotrwałe fale upałów. Na Syberii zapaliła się znaczna część tajgi Republiki Sacha Toksyczne chmury dymu który dryfował na Biegun Północny.

Globalna pożoga rozszerza się na wschodnią i środkową część Morza Śródziemnego, gdzie zmaga się wiele krajów Niezwykle ostry początek sezonu pożarowego.

W zeszłym tygodniu intensywność ciepła z pożarów w Turcji cztery razy wyższa Z poprzedniego krajowego rekordu dziennego. Do tej pory w tym roku spalono 128 000 hektarów (316 000 akrów) – ośmiokrotnie więcej niż przeciętnie, Dla mnie Europejski system informacji o pożarach lasów.

Ten sam zestaw danych pokazuje, że zwęglone obszary we Włoszech wzrosły od prawie zera w połowie czerwca do prawie 80 000 hektarów, czterokrotnie więcej niż średnia z lat 2008-20. Na Cyprze wzrost jest ośmiokrotny. W Grecji podwójnie. Hiszpania, Francja, Albania i Macedonia uzyskały wyniki wyższe niż normalnie.

READ  Świat reaguje na rezygnację brytyjskiego premiera Borisa Johnsona

W całym regionie zginęło co najmniej osiem osób, setki hospitalizowano, a tysiące mieszkańców należy ewakuować, w tym z popularnych ośrodków wypoczynkowych i rezerwatów przyrody. a Aktywna mapa ognia Pokaż dużo świecącego obszaru. Wśród krajów najbardziej dotkniętych pożarami były Włochy, które przeżywają drugi najgorszy sezon pożarów w historii, szczególnie na południu. Narodowa straż pożarna poinformowała, że ​​przeprowadziła ponad 800 operacji, w tym 250 na Sycylii i ponad 100 w Apulii i Kalabrii. Rząd centralny zwrócił się o wsparcie do innych krajów za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności.

W Apulii las Difesa Grande w Gravinie płonął przez ponad cztery dni, spalając 200 hektarów. Na terenie kurortu Pescara turyści, Trzeba było ewakuować mieszkańców i siostry zakonne Gdy płomienie zbliżyły się do rezerwatu przyrody Pineta Dannunziana z nadmorskich hoteli, domów i klasztoru.

Na greckiej wyspie Rodos pożary zagroziły Dolinie Motyli Psynthos i zmusiły trzy pobliskie miejsca biwakowe. Władze zmobilizowały trzy Beriev-200, sześć helikopterów i ponad 100 strażaków, aby odzyskać kontrolę, Dla mnie średnia lokalna.

W miarę utrzymywania się upałów ryzyko rośnie. Prawie cała południowa Europa jest pokryta ostrzeżeniami o „ekstremalnie poważnym” lub „skrajnym” zagrożeniu pożarowym. Dużo obszaru? zagrożony suszą.

Liczba poważnych pożarów w Europie stale rośnie, a zagrożony obszar się powiększa, Według Jednostki ds. Zarządzania Ryzykiem Katastrof w UE. „Obszar dotknięty pożarami rozszerza się na Europę, nie ograniczając się już do krajów śródziemnomorskich” – powiedział Jesus San Miguel Ayans, naukowiec z jednostki. Potwierdzając ten trend, Finlandia odnotowała również tego lata gwałtowny wzrost pożarów.

W wielu częściach świata sezon pożarów nie osiągnął jeszcze szczytu. Dotyczy to szczególnie Ameryki Południowej i Afryki, które mają znacznie większy udział w emisji dwutlenku węgla niż Europa.