Urzędnicy powiedzieli, że wytworzony popiół pokrył kilka pobliskich wiosek i miasteczek.
Najbardziej niestabilny wulkan w Indonezji wybuchł na gęsto zaludnionej wyspie Jawa, wyrzucając w powietrze dym i popiół oraz posyłając strumienie lawy i gazów w dół jej zboczy.
Góra Merapi wypuściła w niedzielę chmury gorącego popiołu co najmniej siedem razy, a także serię szybko poruszających się strumieni lawy – mieszaniny skał, gruzu, lawy i gazów – powiedział Hanik Hemida, burmistrz Yogyakarty ds. wulkanologii i geologii. Centrum Ograniczania Ryzyka.
Dudniący dźwięk można było usłyszeć kilka kilometrów dalej. Nie odnotowano dalszych strat.
Al-Humaydah dodał, że góra była świadkiem zwiększonej aktywności wulkanicznej w ostatnich tygodniach, ponieważ kopuła lawy gwałtownie rośnie, zanim częściowo zapadła się w niedzielę, powodując przepływ skał i popiołu po południowo-zachodniej stronie wulkanu.
Powiedziała, że popiół z eksplozji pokrył kilka pobliskich wiosek i miasteczek.
Indonezyjska Agencja Badań Geologicznych i Wulkanologicznych powiedziała, że mieszkańcom wioski żyjącym na żyznych zboczach Merapi doradzono pozostanie 5 kilometrów (3,1 mil) od krateru i powinni zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa stwarzanego przez lawę.
Góra Merapi jest najbardziej aktywnym z ponad 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, a ostatnio wielokrotnie wybuchały chmurami lawy i gazu.
Ostatnia poważna erupcja Merapi w 2010 roku zabiła około 350 osób.
Szczyt o wysokości 2968 metrów (97737 stóp) znajduje się w pobliżu Yogyakarty, starożytnego miasta z setkami tysięcy ludzi na dużym obszarze metra. Miasto jest także centrum kultury jawajskiej i siedzibą wielowiekowych dynastii królewskich.
Krajowa agencja geologiczna poinformowała na swojej stronie internetowej, że niedawna erupcja wulkanu wysłała 1000 metrów w niebo, a palące chmury gazu kilkakrotnie przesunęły się trzy kilometry w dół jego zboczy.
Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Zagrożeń Geograficznych nie podniosło ostrzeżenia Merapi, które było już na drugim najwyższym z czterech poziomów, odkąd zaczęło się pojawiać w listopadzie ubiegłego roku.
Indonezja, archipelag liczący 270 milionów ludzi, jest podatny na trzęsienia ziemi i aktywność wulkaniczną, ponieważ leży wzdłuż Pacyfiku „Pierścienia Ognia”, serii uskoków sejsmicznych w kształcie podkowy wokół oceanu.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych