Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Gdyby to zależało od NASA, ten kamień na Marsie wkrótce nie miałby dla nas więcej tajemnic

Gdyby to zależało od NASA, ten kamień na Marsie wkrótce nie miałby dla nas więcej tajemnic

Po niepowodzeniu pierwszej próby stacjonarny łazik marsjański przygotowuje się do drugiej próby. Kamień marsjański odgrywa tę wiodącą rolę.

Kilka tygodni temu zespół Perseverance doznał poważnej porażki. Czterokołowy wózek robota odniósł sukces Nie pobranie próbki z powierzchni Marsa. Tymczasem zespół wie, co poszło nie tak. I tak Perseverance przygotowuje się teraz do drugiej – miejmy nadzieję udanej – próby.

weź próbki
Jedną z głównych misji wytrwałości na Czerwonej Planecie jest zbieranie potworów. Wózek robota robi to za pomocą zaawansowanej wiertarki i dłuta przymocowanych do końca jego dwumetrowego ramienia robota. W sumie Perseverance posiada co najmniej 43 próbki rur tytanowych, które zostaną wypełnione marsjańską skałą i regolitem. Następnie Perseverance przygotuje te zapieczętowane kolby do powrotu na Ziemię w celu dalszej analizy podczas przyszłej misji zwrotu próbek.

Podczas pierwszej próby pobrania próbki, Perseverance celował w skały z obszaru w kraterze Jezero, znanego jako „Rough Crater”. To tutaj można znaleźć głębsze (i starsze) odsłonięte warstwy skalne Jezero i inne interesujące cechy geologiczne. Niestety pierwsze próbki nie zostały pobrane dokładnie zgodnie z planem. Dane, które Perseverance wysłał z powrotem na Ziemię, wykazały, że próbówka, którą przyniósł ze sobą, pozostała pusta. Tym samym pierwszy test wytrzymałości łazika marsjańskiego niestety nie powiódł się.

Wystąpił błąd
Następnie zespół ds. trwałości zebrał nowe dane i dogłębnie je przestudiował. Przyjrzeli się także obrazom z kamer wyprodukowanych przez firmę WATSON – umieszczonych na końcu ramienia robota. W końcu naukowcy byli w stanie rozwiązać problem. Skała, którą Perseverance chciał spróbować, okazała się bardzo krucha. Skały natychmiast rozpadają się na drobnoziarnisty proszek i pył, co uniemożliwia przechowywanie w probówce. Chociaż pokruszona skała nie mogła zostać pobrana podczas pierwszej próby pobrania próbki, ta probówka zawiera teraz próbkę atmosfery marsjańskiej.

READ  Czy Fobos i Deimos były kiedyś pojedynczym marsjańskim księżycem, który się rozdzielił? Nieprawdopodobne, mówi nowe badanie

Spróbuj ponownie
Rzeczywiście, intencją jest to, że wytrwałość zasadniczo zbiera potwory skalne. I tak zespół Perseverance przygotowuje się teraz do drugiej próby. W międzyczasie pojazd zmotoryzowany wjechał na grzbiet górski, oddalony o około 455 metrów. Wzgórze nazwano „Zamkiem”, co po francusku oznacza „zamek”; Wskazuje, jak strome jest to miejsce nad dnem krateru Jezero. Krawędź pokryta jest warstwą skały, która wydaje się być odporna na erozję wietrzną, co jest znakiem, że łupek może wytrzymać podczas wykopów.

Przynieść
Perseverance przygotowuje się teraz do drugiej próby wejścia na szczyt. W tym tygodniu łazik zeskrobuje swoje dwumetrowe ramię robota z powierzchni skały zwanej Rochette. W ten sposób wytrwałość usuwa górną warstwę, że tak powiem, dając naukowcom lepszy widok dolnych warstw. Następnie mogą zdecydować, czy chcą pobrać próbkę. Jeśli zespół zdecyduje się pobrać próbkę, druga próba zostanie pobrana w przyszłym tygodniu.

Aby upewnić się, że ta druga próba przyniesie bardziej pomyślny wynik, naukowcy dodali dodatkowy krok. Po tym, jak łazik użyje systemu kamer Mastcam-Z do zajrzenia do wnętrza probówki, łazik zatrzymuje się w celu pobrania próbki. Zespół może następnie wykorzystać ten czas na przejrzenie zdjęć, aby upewnić się, że skały zostały zebrane. Po potwierdzeniu poinstruują wytrwałość, aby zamknąć probówkę z próbką.

Dlaczego naukowcy z Citadelle mieliby chcieć pobrać próbkę? „Możliwe, że na obszarze Południowego Sittah znajdowały się starożytne skały” – wyjaśnia badaczka Vivian Sun. „Zbieranie najpierw mniejszej próbki może pomóc nam w prawidłowej rekonstrukcji pełnej osi czasu Jezero”. Ostatecznie naukowcy mają nadzieję wypełnić wszystkie próbki probówek, które przynoszą ze sobą, interesującymi próbkami z Marsa. „Sprowadzając go z powrotem na Ziemię, mamy nadzieję odpowiedzieć na niektóre z pytań naukowych” – powiedział badacz Ken Farley. „Na przykład mamy nadzieję poznać skład atmosfery Marsa. Dlatego – oprócz próbek skał – interesują nas również próbki atmosferyczne”. Stąd pierwsza „nieudana” próba pobrania próbki – która, jak wspomniano , obejmował próbkę atmosfery. Dla Marsa – nie do końca zagubiony.