Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Utrzymywanie się późnego pochodzenia ludzkiego na obrzeżach monsunów w Indiach

Utrzymywanie się późnego pochodzenia ludzkiego na obrzeżach monsunów w Indiach

Nowe datowanie stanowiska archeologicznego na pustyni Thar do 177 000 lat temu pokazuje, że w Indiach używano kamiennych chusteczek przez ponad milion lat, prawdopodobnie aż do przybycia Homo sapiens

Najstarsza prehistoryczna tradycja wytwarzania narzędzi, znana jako aszelska, pojawiła się ponad 1,5 miliona lat temu w Afryce i 1,2 miliona lat temu w Indiach i składa się głównie z kamiennych manipulatorów i tasaków (ryc. 1). Nowe badania prowadzone przez Instytut Nauk o Historii Człowieka im. Maxa Plancka ponownie zbadały główne stanowisko aszelskie na obrzeżach strefy monsunowej na pustyni Thar w Radżastanie, ujawniając obecność populacji aszelskiej aż do około 177 000 lat temu. przed tym. Wczesne ekspansje Homo sapiens w całej Azji.

Czas i przebieg wczesnych ekspansji naszego gatunku w Azji były przedmiotem wielu dyskusji, ale coraz więcej dowodów wskazuje, że Homo sapiens wchodzi w interakcje z wieloma grupami naszych najbliższych kuzynów ewolucyjnych. Ustalenie, gdzie te różne grupy się zbiegły, ma kluczowe znaczenie dla ujawnienia ludzkiego i kulturowego krajobrazu, z jakim musieli się zmierzyć pierwsi członkowie naszego gatunku, aby wydobyć się poza Afrykę. Chociaż skamieniałości starożytnych grup ludzkich są niezwykle rzadkie w Azji Południowej, zmiany w kolekcjach wykonanych przez nich kamiennych narzędzi, używanych i pozostawionych, mogą pomóc w ustaleniu, kiedy i gdzie doszło do tych spotkań.

Mapa pokazująca lokalizację miejsca badania, Singi Talav, w odniesieniu do najnowszych stanowisk aszelskich na świecie z innych głównych regionów. Wykonane z Natural Earth: bezpłatne dane map wektorowych i rastrowych na stronie naturalearthdata.com

© Jimpop Blinkorn

Najmłodszy Aszelczyk w zachodnich Indiach

W artykule badawczym opublikowanym w Scientific Reports, międzynarodowy zespół badaczy kierowany przez Max Planck Institute for the Science of Human History informuje o stosunkowo niedawnej okupacji stanowiska Senji Talav (Radźasthan, Indie) przez populację Acheule’ów 177 000 lat temu ( Rys. 2). Miejsce to było kiedyś uważane za jedno z najstarszych miejsc aszelskich w Indiach, ale teraz wydaje się być jednym z najmłodszych. W rzeczywistości daty te wskazują na ciągłość istnienia populacji Aszelów na pustyni Thar po jej zniknięciu w Afryce Wschodniej około 214 000 lat temu i na Półwyspie Arabskim 190 000 lat temu. To odkrycie potwierdza późny upór populacji Aszelów w Indiach, gdzie wcześniejsze badania wykazały ich istnienie jeszcze 130 000 lat temu.

READ  Strategia angażowania dwuswoistych komórek T ukierunkowanych na SARS-CoV-2 w celu kontrolowania zakażenia SARS-CoV-2

Stanowisko Singi Talav, położone nad brzegiem jeziora w pobliżu nowoczesnego miasta Didwana na skraju pustyni Thar, zostało po raz pierwszy wykopane na początku lat 80. XX wieku, ujawniając wiele zestawów narzędzi kamiennych (ryc. 3). Większa kompilacja pokazuje nacisk na produkcję typowych dla Aszelów serwetek i kamieniarzy. Jednak techniki potrzebne do dokładnego datowania tych grup nie były dostępne w momencie ich odkrycia. Od tego czasu zbadano szereg miejsc ograniczających chronologię okupacji aszelskich w Indiach, ale ustawienia ekologiczne tych miejsc pozostają nieznane.

Handex z pustyni Thar, gdzie populacja Aszelów żyła co najmniej 177 tys. lat temu.

© Jimpop Blinkorn

„Miejsce nad jeziorem ma idealne warunki ochronne dla stanowiska archeologicznego, co pozwala nam cofnąć się 30 lat po pierwszych wykopaliskach i łatwo ponownie zdefiniować kluczowe perspektywy kariery” – mówi dr Jimbob Blinkcorn z Instytutu Nauki Historii Człowieka im. Maxa Plancka. . , główny autor opracowania. „Zastosowaliśmy szereg nowoczesnych metod, aby ponownie zbadać to krytyczne miejsce, w tym nowe podejścia do bezpośredniego datowania perspektyw okupacji i ujawniania roślinności w krajobrazach zamieszkałych przez populację Aszelów”.

Naukowcy wykorzystali metody luminescencyjne do bezpośredniego datowania horyzontów osadowych, które były zajmowane przez starożytnych ludzi. Metody te opierają się na zdolności minerałów, takich jak kwarc i skaleń, do przechowywania i uwalniania energii z naturalnej radioaktywności, co pozwala naukowcom określić, kiedy osady były ostatnio wystawione na działanie światła.

Dr Julie Durkan dodaje: „Nasze badanie jest pierwszym, które bezpośrednio identyfikuje perspektywy zatrudnienia w Senji Talaf, co pozwala nam zrozumieć zarówno czasy, w których żyli tu starożytni ludzie, jak i tworzenie kolekcji narzędzi kamiennych, a także porównanie tych zawodów z innymi miejscami w całej region.” z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Na obrzeżach monsunu

Pustynia Thar leży na zachodnim krańcu współczesnego indyjskiego systemu monsunów letnich, a jej możliwości zamieszkania u starożytnych ludzi prawdopodobnie ulegały znacznym wahaniom. Naukowcy zbadali mikroskamieniałości roślinne, znane jako fitolity, a także cechy geochemiczne gleby, aby poznać ekologię terenu w czasie, gdy powstawały zestawy narzędzi aszelskich.

READ  Wytrzymała nanomembrana może umożliwić energooszczędną separację cząstek w procesach przemysłowych

Mówi profesor Hema Ashiothan z Uniwersytetu Anny w Chennai, który był również zaangażowany w pierwotne wykopaliska w tym miejscu. „Wyniki z dwóch zastosowanych przez nas metod uzupełniają się, ukazując krajobraz bogaty w gatunki traw, które rozwijają się w okresach wzmożonego letniego monsunu”.

Profesor Hema Ashiothan powrócił, aby zbadać sekwencje osadów na brzegach jeziora Senji Talaf po wcześniejszych badaniach z lat 80. XX wieku, ujawniając, że miejsce to zawiera kolekcje narzędzi z kamienia aszelskiego i dowody na ekologię starożytnych krajobrazów zamieszkiwanych przez byłych ludzi.

© Jimpop Blinkorn

Wykorzystując te dane, badanie ilustruje warunki środowiskowe, które pozwalały populacji Acheules rozwijać się na obrzeżach monsunów na pustyni Thar aż do co najmniej 177 000 lat temu.

„Potwierdza to dowody z całego regionu, że Indie gościły młodsze populacje korzystające z ogólnoświatowych zestawów narzędzi aszelskich” – dodaje Blinkcorn. „Co ważne, utrzymywanie się późnego aszelskiego uporczywości w Singi Talav i innych miejscach w Indiach bezpośrednio poprzedza dowody na pojawienie się naszego gatunku, Homo sapiens, podczas jego ekspansji w Azji”.

Pustynia Thar prawdopodobnie stanowiła główną granicę ekologiczną dla rosnącej liczby ludzi przemieszczających się na wschód, gdzie po raz pierwszy zetknęli się z indyjskim systemem monsunowym. Wyniki tego badania sugerują, że mogła to być również granica demograficzna i behawioralna – potencjalny obszar, na którym Homo sapiens napotkał inną blisko spokrewnioną grupę ludzką.

/Ogólne wydanie. Ten materiał pochodzi z oryginalnej organizacji (organizacji) i może mieć charakter czasowy i jest zredagowany dla jasności, stylu i długości. Wyrażone opinie i opinie są opiniami autora(ów). Zobacz w całości Tutaj.