„Nie samym chlebem żyjemy, zwłaszcza w dzisiejszych czasach” — mówi brat Guy Consolmagno, dyrektor Obserwatorium Watykańskiego.
To zdjęcie opublikowane 12 lipca przez NASA z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) pokazuje krajobraz gór i dolin wypełnionych migoczącymi gwiazdami, które w rzeczywistości są krawędzią pobliskiego obszaru gwiazdotwórczego zwanego NGC 3324 w Mgławicy Kilu. . (Zdjęcie: AFP)
Jak większość ludzi, jezuici z Watykańskiego Obserwatorium byli pod wrażeniem piękna zdjęć z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, ale dyrektor powiedział, że byli również podekscytowani naukowymi informacjami, które ujawnił teleskop.
Jezuita brat Guy Consolmagno, dyrektor obserwatorium, powiedział po tym, jak NASA opublikowała pierwszą partię zdjęć z kosmosu, które agencja opisuje jako „największy i najpotężniejszy teleskop kosmiczny, jaki kiedykolwiek zbudowano”.
„Zdjęcia są wspaniałe, co każdy może zobaczyć na własne oczy” – powiedział brat Consolmagno. „To kuszące spojrzenie na to, czego będziemy mogli dowiedzieć się o wszechświecie za pomocą tego teleskopu w przyszłości”.
NASA opisała misję Webba jako badanie „każdej fazy 13,5 miliarda lat kosmicznej historii – od wnętrza naszego Układu Słonecznego po najdalsze możliwe do zaobserwowania galaktyki we wczesnym wszechświecie i wszystko pomiędzy”.
„Nauka stojąca za tym teleskopem to nasza próba wykorzystania otrzymanej od Boga inteligencji do zrozumienia logiki wszechświata” – powiedział brat Consolmagno. „Wszechświat nie działałby, gdyby nie miał sensu. Ale jak pokazują te zdjęcia, wszechświat jest nie tylko logiczny, ale także piękny”.
Jezuita powiedział: „To jest stworzenie Boga sprowadzone do nas iw nim możemy zobaczyć Jego niesamowitą moc i miłość do piękna”.
Jak zauważył dyrektor Obserwatorium Watykańskiego, „astronomia to małe pole”, zna więc kilku naukowców, którzy pomogli zbudować instrumenty na teleskopie i zaplanować ich obserwacje.
Ich wieloletnie wysiłki, powiedział, „są hołdem dla siły ludzkiego ducha i tego, co możemy zrobić, gdy pracujemy razem”.
„Jednocześnie jestem zdumiony i wdzięczny, że Bóg dał nam ludzi, swoje stworzenie oraz możliwość zobaczenia i zrozumienia tego, co zrobił” – powiedział.
Brat Consolmagno odniósł się do „pierwszego widma pary wodnej w atmosferze egzoplanety”, planety krążącej wokół gwiazdy egzoplanety, i przypomniał czytelnikom o jednym ze swoich jezuickich przodków.
„To było około 150 lat temu, kiedy ksiądz Angelo Secchi SJ umieścił pryzmat przed obiektywem teleskopu na dachu Bazyliki św. Ignacego w Rzymie i dokonał pierwszych pomiarów spektroskopowych atmosfer planet w naszym system.” „Mogę sobie tylko wyobrazić, jak bardzo był szczęśliwy widząc naukę, którą jako pionier zastosował na nieznanych mu planetach krążących wokół odległych gwiazd”.
najnowsze wiadomości
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka