Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Astronomowie odkrywają egzoplanetę uderzająco podobną do Jowisza;  zobacz zdjęcie

Astronomowie odkrywają egzoplanetę uderzająco podobną do Jowisza; zobacz zdjęcie

Międzynarodowy zespół astronomów badający dane, do których uzyskano dostęp w 2016 r. przez kosmiczny teleskop NASA Kepler, odkrył w naszym Układzie Słonecznym egzoplanetę zdumiewająco podobną do Jowisza. Egzoplaneta, nazwana K2-2016-BLG-0005Lb, ma masę i odległość od Słońca około Jowisza, jednak znajduje się ona dwa razy dalej niż jakakolwiek planeta, którą do tej pory zaobserwował Kepler. Warto zauważyć, że teleskop Keplera pomógł naukowcom potwierdzić odkrycie 2700 egzoplanet przed przejściem na emeryturę w 2018 roku.

(Exoplaneta K2-2016-BLG-0005Lb wokół swojej gwiazdy; Zdjęcie: Uniwersytet w Manchesterze)

Więcej o bliźniaku kupującego

Położona 17 000 lat świetlnych od Ziemi egzoplaneta waży 1,1 raza więcej niż Jowisz i jest powiązana z gwiazdą, która twierdzi, że ma masę 60% w porównaniu z naszym Słońcem. Co więcej, egzoplaneta okrąża swoją gwiazdę z odległości 420 milionów mil. Z drugiej strony Jowisz krąży wokół naszego Słońca z odległości 462 milionów mil, zgodnie z badaniem, które zostanie opublikowane w Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Prowadzone przez Davida Spechta z Uniwersytetu w Manchesterze poszukiwania ujawniły bliźniaczkę Jowisza po trzech miesiącach obserwacji. Obserwacje poczyniono między kwietniem a lipcem 2016 r. przy użyciu metody mikrograwitacji, która wyrosła z teorii względności Alberta Einsteina. Celem było poszukiwanie dowodów na to, że egzoplaneta i jej gwiazda macierzysta tymczasowo wyginają się i powiększają światło gwiazdy tła, gdy mijają jej linię wzroku. Oprócz Keplera, pięć międzynarodowych przeglądów naziemnych obejmowało również ten sam obszar nieba w tym samym czasie. Po zaobserwowaniu anomalii około 135 milionów kilometrów od Ziemi naukowcy doszli do wniosku, że jest to spowodowane odległą egzoplanetą.

Dr Eamonn Kearns, główny badacz grantu STFC, który sfinansował prace, powiedział, zgodnie z oświadczeniem uniwersytetu: „Kepler był również w stanie prowadzić obserwacje bez zakłóceń ze względu na pogodę lub światło dzienne, co pozwoliło nam określić masę i odległość orbitalną pozasłonecznej planety”. o swojej gwieździe macierzystej. Zasadniczo jest identycznym bliźniakiem Jowisza pod względem masy i położenia względem Słońca, co stanowi około 60% masy naszego Słońca. Powiedział również, że pomoże nam to zrozumieć strukturę naszego Układu Słonecznego, a uzyskane dane pozwolą nam przetestować nasze wyobrażenia o tym, jak powstają planety.

READ  Postępy w technologii kosmicznej przynoszą korzyści ludzkości

Zdjęcie: NASA