„Dlaczego ludzie chorują, skoro przeszli przez miliony lat ewolucji?” To pytanie, na które ma nadzieję odpowiedzieć dr Stephen Ghazal, adiunkt nauk populacyjnych i zdrowia publicznego w Keck School of Medicine w USC.
Gazelle należy do międzynarodowego zespołu naukowców, którzy jako pierwsi zidentyfikowali pary zasad w ludzkim genomie, które pozostały niezmienne przez miliony lat ewolucji ssaków i które odgrywają kluczową rolę w chorobach człowieka. Wyniki zostały opublikowane w specjalnym wydaniu Zoonomii Nauki.
Ghazal i jego zespół przeanalizowali genomy 240 ssaków, w tym ludzi, robiąc zbliżenie z niespotykaną dotąd rozdzielczością w celu porównania DNA. Byli w stanie zidentyfikować pary zasad, które były „ograniczone” – co oznacza, że pozostawały ogólnie spójne – u różnych gatunków ssaków w trakcie ewolucji. Osoby urodzone z mutacjami tych genów mogą nie odnieść sukcesu w obrębie własnego gatunku lub prawdopodobnie nie przekażą zmienności genetycznej. „Byliśmy w stanie wskazać, gdzie mutacje genetyczne nie są tolerowane w rozwoju, i wykazaliśmy, że te mutacje są ważne, jeśli chodzi o chorobę”, wyjaśnia Ghazal.
Zespół odkrył, że 3,3% zasad w ludzkim genomie jest „znacząco ograniczonych”, w tym 57,6% zasad kodujących, które określają pozycję aminokwasów, co oznacza, że zasady te mają niezwykle mało wariantów u różnych gatunków w zbiorze danych. Najbardziej restrykcyjne pary zasad u ssaków siedem razy częściej powodowały choroby u ludzi i złożone cechy, a ponad 11 razy bardziej prawdopodobne, gdy naukowcy przyjrzeli się najbardziej restrykcyjnym parom zasad tylko u naczelnych.
Zestaw danych został dostarczony przez konsorcjum Zoonomia, które według strony internetowej projektu „stosuje postępy w technologiach sekwencjonowania DNA, aby zrozumieć, w jaki sposób genomy generują ogromne bogactwo różnorodności zwierząt”. Gazal przypisuje firmie Zoonomia udostępnienie naukowcom tego rodzaju danych i oczekuje, że będą one szeroko stosowane przez genetyków człowieka. „To niedrogi zasób, w przeciwieństwie do zbiorów danych tworzonych w badaniach genetycznych ludzi” – mówi Ghazal.
Odkrycia jego zespołu są ważnym krokiem naprzód, zauważa Ghazal: „Nie rozumiemy 99% ludzkiego genomu, dlatego konieczne jest zrozumienie części, która została ograniczona przez ewolucję i potencjalnie ma wpływ na ludzkie fenotypy”. Ich odkrycia i metody mogą stać się kluczowymi narzędziami do dalszych badań.
Następnym krokiem dla Gazelle i jego zespołu jest powtórzenie procesu przy użyciu zestawu danych tylko naczelnych. Ograniczając tematy, mają nadzieję skupić się na funkcjach DNA, które pojawiły się niedawno w ewolucji człowieka. „Spodziewamy się, że będzie to bardziej przydatne w ilościowym określaniu informacji o chorobach ludzi” – mówi Ghazal.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka