Ani |
aktualizacja: 22 stycznia 2022 11:12 on
Bristol (Anglia) [UK], 22 stycznia (ANI): Nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Bristolu ujawniają, że gigantyczne 50-tonowe dinozaury, takie jak Diplodocus, wyewoluowały ze swoich znacznie mniejszych przodków, takich jak tekodontozaur wielkości wilka.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science naukowcy zaprezentowali rekonstrukcję mięśni kończyn tekodontozaura, wyjaśniając anatomię najważniejszych mięśni zaangażowanych w ruch.
Tekodontozaur był małym lub średnim dwunożnym dinozaurem, który w triasie (około 205 milionów lat temu) wędrował po regionie dzisiejszej Wielkiej Brytanii.
Ten dinozaur był jednym z pierwszych dinozaurów odkrytych i nazwanych przez naukowców w 1836 roku, ale wciąż zaskakuje naukowców nowymi informacjami o tym, jak żyły i ewoluowały pierwsze dinozaury.
„Uniwersytet w Bristolu posiada ogromną kolekcję pięknie zachowanych skamieniałości tekodontozaura, które odkryto w okolicach Bristolu. Niesamowitą rzeczą w tych skamieniałych kościach jest to, że jest ich tak wiele” – powiedział Antonio Balel, doktorant w School of Earth Sciences w Bristolu i główny autor badania. Zostawił jej układ mięśniowy kończyny z przywiązaniem do niego.”
Cechy te są bardzo cenne naukowo przy określaniu kształtu i orientacji mięśni kończyn. Odbudowa mięśni u wymarłych gatunków tego typu wymaga wyjątkowej ochrony skamieniałości, a także dobrego zrozumienia anatomii mięśni blisko spokrewnionych gatunków żyjących.
Antonio Balel dodał: „W przypadku dinozaurów musimy przyjrzeć się krokodylom i współczesnym ptakom, które tworzą grupę, którą nazywamy archozaurami, co oznacza „rządzące gady”. Dinozaury są wymarłymi członkami tej linii i ze względu na ich ewolucyjne podobieństwo , możemy porównać anatomię mięśni krokodyli i ptaków oraz zbadać blizny, które zostawiasz na kościach, aby zlokalizować i odbudować pozycję tych mięśni u dinozaurów”.
Profesor Emily Rayfield, współautorka badania, powiedziała: „Tego rodzaju rekonstrukcje mięśni mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia funkcjonalnych aspektów życia wymarłych organizmów. Możemy wykorzystać te informacje do symulacji sposobu, w jaki te zwierzęta chodziły i działały za pomocą narzędzi obliczeniowych”.
Biorąc pod uwagę rozmiar i orientację mięśni kończyn, autorzy argumentują, że tekodontozaur był bardzo zwinny i mógł używać przednich kończyn do chwytania przedmiotów, a nie do chodzenia.
Kontrastuje to z jego późniejszymi krewnymi, gigantycznymi zauropodami, które częściowo osiągnęły te ogromne rozmiary ciała poprzez przekształcenie się w czworonożną postawę. Anatomia układu mięśniowo-szkieletowego Thecodontosaurus wydaje się wskazywać, że kluczowe cechy późniejszych dinozaurów z linii zauropodów faktycznie wyewoluowały u tego wczesnego gatunku.
Profesor Mike Benton, inny współautor, powiedział: „Z perspektywy ewolucyjnej nasze badanie dodaje więcej elementów do układanki o tym, jak zmieniły się ruchy i postawa podczas ewolucji dinozaurów i w linii gigantycznych zauropodów”.
Dodał: „W jaki sposób zmodyfikowano mięśnie kończyn w ewolucji czworonogów wielopalczastych z małych dwunożnych? Rekonstrukcja mięśni kończyn tekodontozaura daje nam nowe informacje na temat wczesnych etapów tej ważnej transformacji ewolucyjnej”. (Ani)
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka