Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Badanie ujawnia nowe informacje na temat ruchu i ewolucji dinozaurów



Ani |
aktualizacja:
22 stycznia 2022 11:12 on

Bristol (Anglia) [UK], 22 stycznia (ANI): Nowe badania prowadzone przez Uniwersytet w Bristolu ujawniają, że gigantyczne 50-tonowe dinozaury, takie jak Diplodocus, wyewoluowały ze swoich znacznie mniejszych przodków, takich jak tekodontozaur wielkości wilka.
W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Royal Society Open Science naukowcy zaprezentowali rekonstrukcję mięśni kończyn tekodontozaura, wyjaśniając anatomię najważniejszych mięśni zaangażowanych w ruch.
Tekodontozaur był małym lub średnim dwunożnym dinozaurem, który w triasie (około 205 milionów lat temu) wędrował po regionie dzisiejszej Wielkiej Brytanii.
Ten dinozaur był jednym z pierwszych dinozaurów odkrytych i nazwanych przez naukowców w 1836 roku, ale wciąż zaskakuje naukowców nowymi informacjami o tym, jak żyły i ewoluowały pierwsze dinozaury.
„Uniwersytet w Bristolu posiada ogromną kolekcję pięknie zachowanych skamieniałości tekodontozaura, które odkryto w okolicach Bristolu. Niesamowitą rzeczą w tych skamieniałych kościach jest to, że jest ich tak wiele” – powiedział Antonio Balel, doktorant w School of Earth Sciences w Bristolu i główny autor badania. Zostawił jej układ mięśniowy kończyny z przywiązaniem do niego.”

Cechy te są bardzo cenne naukowo przy określaniu kształtu i orientacji mięśni kończyn. Odbudowa mięśni u wymarłych gatunków tego typu wymaga wyjątkowej ochrony skamieniałości, a także dobrego zrozumienia anatomii mięśni blisko spokrewnionych gatunków żyjących.
Antonio Balel dodał: „W przypadku dinozaurów musimy przyjrzeć się krokodylom i współczesnym ptakom, które tworzą grupę, którą nazywamy archozaurami, co oznacza „rządzące gady”. Dinozaury są wymarłymi członkami tej linii i ze względu na ich ewolucyjne podobieństwo , możemy porównać anatomię mięśni krokodyli i ptaków oraz zbadać blizny, które zostawiasz na kościach, aby zlokalizować i odbudować pozycję tych mięśni u dinozaurów”.
Profesor Emily Rayfield, współautorka badania, powiedziała: „Tego rodzaju rekonstrukcje mięśni mają fundamentalne znaczenie dla zrozumienia funkcjonalnych aspektów życia wymarłych organizmów. Możemy wykorzystać te informacje do symulacji sposobu, w jaki te zwierzęta chodziły i działały za pomocą narzędzi obliczeniowych”.
Biorąc pod uwagę rozmiar i orientację mięśni kończyn, autorzy argumentują, że tekodontozaur był bardzo zwinny i mógł używać przednich kończyn do chwytania przedmiotów, a nie do chodzenia.
Kontrastuje to z jego późniejszymi krewnymi, gigantycznymi zauropodami, które częściowo osiągnęły te ogromne rozmiary ciała poprzez przekształcenie się w czworonożną postawę. Anatomia układu mięśniowo-szkieletowego Thecodontosaurus wydaje się wskazywać, że kluczowe cechy późniejszych dinozaurów z linii zauropodów faktycznie wyewoluowały u tego wczesnego gatunku.
Profesor Mike Benton, inny współautor, powiedział: „Z perspektywy ewolucyjnej nasze badanie dodaje więcej elementów do układanki o tym, jak zmieniły się ruchy i postawa podczas ewolucji dinozaurów i w linii gigantycznych zauropodów”.
Dodał: „W jaki sposób zmodyfikowano mięśnie kończyn w ewolucji czworonogów wielopalczastych z małych dwunożnych? Rekonstrukcja mięśni kończyn tekodontozaura daje nam nowe informacje na temat wczesnych etapów tej ważnej transformacji ewolucyjnej”. (Ani)

READ  Ocena wydajności człowieka w konkurencyjnych i współpracujących zespołach człowiek-maszyna