Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Burzliwe piękno wzdłuż wybrzeża Kimberley

Burzliwe piękno wzdłuż wybrzeża Kimberley

Niebiesko-zielone wody wzdłuż wybrzeża Kimberley w północno-zachodniej Australii podlegają ciągłym zmianom. Silne prądy pływowe występujące w tym regionie wzburzają osady w płytkich wodach szelfu kontynentalnego, tworząc kolorowe wzory.

Osady rozprzestrzeniają się pomiędzy skalistymi wyspami Archipelag Bonapartegodzięki czemu woda wydaje się turkusowa na tym zdjęciu, uzyskanym 22 kwietnia 2024 r. przez Pierwszy (Operacyjne obrazowanie Ziemi) wł Landsat 8. Takie piękne widoki są powszechne na wybrzeżu Kimberley o długości 20 000 km, które ma jeden z największych pasm pływów (Do 11 metrów) w Australii i na świecie. Prądy pływowe mieszają osady z dna morskiego i napływającą wodę z rzek Australii Zachodniej, tworząc kolorowe wiry w wodzie.

Kimberley zostało opisane jako jedno z najlepszych miejsc na świecie Najmniej dotknięty przez ludzi Obszary przybrzeżne. Na odległym obszarze występuje szeroka gama typów siedlisk morskich, w tym namorzyny, łąki trawy morskiej i rafy koralowe, które są siedliskiem bogatej różnorodności organizmów, takich jak ryby, gady, ssaki morskie i fitoplankton.

Fitoplankton — małe, roślinopodobne organizmy morskie stanowiące podstawę morskiej sieci pokarmowej — mogą również przyczyniać się do powstania kolorowych wód na tym zdjęciu. Cząsteczki osadów często znajdują się w górnej części oceanu Związani razem Z większymi fitoplanktonami, takimi jak okrzemki, bruzdnice i orzęski. Jednakże na podstawie samego zdjęcia satelitarnego nie jest możliwe określenie gęstości i rodzaju występującego fitoplanktonu.

Niektóre badania modelarskie uznanie Zmiana klimatu może zmniejszyć produktywność fitoplanktonu nawet o 20 procent do 2100 roku. Jednak w wodach wzdłuż wybrzeża Kimberley niektóre gatunki tych roślinopodobnych stworzeń dobrze się rozwijają. A Studia 2020 Badanie rdzeni osadów wykazało, że od lat pięćdziesiątych XX wieku liczba okrzemek i bruzdnic na dużej części wybrzeża wzrosła od 150 do 300 procent. Naukowcy postawili hipotezę, że zwiększone opady deszczu i aktywność cyklonów w północno-zachodniej Australii powodują, że woda jest dobrze wymieszana, co umożliwia rozwój fitoplanktonu.

READ  Hubble śledzi galaktyczny klejnot: niezwykłą wieloramienną fuzję galaktyk

Zdjęcie z Obserwatorium Ziemi NASA, wykonane przez Lauren Dauphin, wykorzystujące dane Landsat z satelity Służba Geologiczna Stanów Zjednoczonych. Historia Emily Cassidy.