Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Chang’e-4 odkrywa szklane kule po drugiej stronie Księżyca

Chang’e-4 odkrywa szklane kule po drugiej stronie Księżyca

Zdjęcie sondy Chang’e-4. / WPRyb

Zdjęcie sondy Chang’e-4. / WPRyb

Moduł księżycowy Yutu-2 chińskiej misji Chang’e-4 odkrył dwie półprzezroczyste szklane kule podczas eksploracji drugiej strony Księżyca, co może pomóc w ujawnieniu historii wczesnego uderzenia Księżyca.

Według badań opublikowanych w Science Bulletin, łazik Yutu-2 uchwycił obrazy dwóch półprzezroczystych sfer za pomocą panoramicznej kamery.

Nie uzyskano danych dotyczących składu peletów. Naukowcy stwierdzili, że ich unikalny kształt i lokalny kontekst sugerują, że najprawdopodobniej miały one wpływ na szkło – tłumiony efekt topienia anortozytu wytwarzany podczas zdarzeń kraterowych – a nie były pochodzenia wulkanicznego lub pochodziły z innych ciał planetarnych.

Anortozyt księżycowy to główna skała na wyżynach księżycowych, która uformowała się w pobliżu magmy księżycowej.

Naukowcy stwierdzili, że granulki różnią się od szklanych paciorków pobranych z misji Apollo, ponieważ są większe i wyświetlają kolory.

Przewidywali, że na wyżynach Księżyca będzie dużo granulek szklanych, co zapewni obiecujące cele pobierania próbek, które mogą ujawnić wczesną historię uderzeń Księżyca.

Sonda Chang’e-4, wystrzelona 8 grudnia 2018 r., dokonała pierwszego w historii miękkiego lądowania w kraterze Von Karman w basenie Antarktydy-Aitken po drugiej stronie Księżyca 3 stycznia 2019 r. Jak dotąd Yutu- 2 przeciął ponad 1000 metrów po drugiej stronie księżyca.

Źródło(-a): Agencja Prasowa Xinhua

READ  Zastąp żywność pochodzenia zwierzęcego alternatywnymi białkami i odblokuj usuwanie węgla