Zdjęcie opublikowane przez ambasadę Chin we Francji wywołało oburzenie, gdy wydawało się, że porównuje życie muzułmanów w Xinjiangu z trudną sytuacją osób cierpiących w konflikcie w Gazie.
Kontrowersyjny wpis na portalu społecznościowym
Podpisowi towarzyszą dwa zdjęcia. Pierwszy to jasny krajobraz miasta w Xinjiangu, prowincji, w której Chiny oskarżane są o czystki etniczne na narodzie ujgurskim, a drugi przedstawia scenę zniszczeń w Gazie po intensywnych bombardowaniach Izraela w ramach misji kraju mającej na celu wyeliminowanie bojowników Hamasu . W odpowiedzi na atak z 7 października.
Porównanie niezwykle różnych scenerii zostało powszechnie zinterpretowane jako sugestia, że Chiny uważają, że przyniosło to znaczny dobrobyt muzułmańskiej populacji Xinjiangu, w przeciwieństwie do losu Palestyńczyków z rąk Izraela i Zachodu – stwierdził najsurowszy krytyk tego kraju, Premier Minister Benjamin Netanjahu oskarża. O ludobójstwie w Gazie.
Komunistyczna Partia Chin zdecydowanie zaprzeczyła oskarżeniom o ludobójstwo w Xinjiangu pomimo szeregu niepokojących doniesień napływających z prowincji, w której od 2017 r. ponad milion ujgurskich muzułmańskich mieszkańców jest przetrzymywanych w obozach reedukacyjnych. Inne zarzuty obejmują zmuszanie Ujgurów do uprzemysłowionych obozów pracy oraz prowadzenia szeroko zakrojonej inwigilacji i sterylizacji.
Agresywna reakcja na sugestie chińskiego urzędnika
Użytkownicy mediów społecznościowych i działacze walczący o prawa człowieka Ujgurów byli zszokowani sugestią Chin, że Ujgurowie wiodą tak dostatnie życie, jak na zdjęciu.
„Widzę zdjęcia, ale czy widzisz tam ludzi, oni pokazują tylko budynki. Ludobójstwo przebiega na różne sposoby, nie trzeba zrzucać bomb” – powiedziała Ramila Chanyshev, prezes Australijskiego Stowarzyszenia Kobiet Ujgurskich (AUTWA). . Po zobaczeniu postu powiedział Yahoo News Australia.
Chanyshev powiedziała, że była zmartwiona, gdy zobaczyła to porównanie, wciąż odnosząc się do Turkiestanu Wschodniego, gdzie „ludzie wciąż znikają – to ludzie czystki etniczne”.
Udostępniła to nie tylko Ambasada Chin we Francji, ale także Zhang Heqiang, dyrektor ds. chińskiej kultury w Pakistanie, udostępnił to, a następnie usunął post. Newsweek wspomniany.
Doktor Melanie O’Brien, profesor wizytujący na Uniwersytecie w Minnesocie i prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Badaczy Ludobójstwa, powiedziała Yahoo News, że była „zszokowana”, gdy zobaczyła ten post, ponieważ chińskie, państwowe konta w mediach społecznościowych są zazwyczaj bardziej wyważone.
„Z pewnością można popełnić ludobójstwo bez burzenia budynków” – stwierdziła, powtarzając słowa Chanysheva.
Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła Chińczyków za zbrodnie przeciwko ludzkości
18 października 51 państw członkowskich ONZ wydało wspólną deklarację potępiającą zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione przez rząd chiński przeciwko Ujgurom i innym społecznościom tureckim oraz wzywającą Chiny do zaprzestania łamania praw człowieka w Xinjiangu.
„Osoby ujgurskie i inne mniejszości, w większości muzułmańskie, w Xinjiangu w dalszym ciągu doświadczają poważnych naruszeń ich praw człowieka” – stwierdzono w oświadczeniu.
Chiny wzywają do pokoju w Gazie: „podwójne standardy”
Według Ministerstwa Spraw Zagranicznych Chińskiej Republiki Ludowej prezydent Xi Jinping podczas spotkania z premierem Egiptu Mostafą Madbouly „potwierdził”, że najwyższym priorytetem jest osiągnięcie zawieszenia broni. [in Gaza] „Zapobieganie rozprzestrzenianiu się konfliktu” i „spowodowanie poważnego kryzysu humanitarnego”.
Chociaż Shanishev zgadza się, że w Gazie należy zaprowadzić pokój i że jej społeczność „potrzebuje wsparcia Ziemi Świętej”, jest zbulwersowana podwójnymi standardami prezentowanymi przez chiński rząd. „Jednocześnie Chiny dopuszczają się straszliwego ludobójstwa na swoim własnym podwórku” – dodała.
Konflikt w Gazie trwa
Palestyński Islamski Ruch Oporu (Hamas) przeprowadził 7 października transgraniczne ataki ze Strefy Gazy, zabijając ponad 1400 osób i biorąc zakładników. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy Izrael wypowiedział następnie wojnę Strefie Gazy, zabijając dotychczas ponad 8500 Palestyńczyków.
Następuje to po długiej historii napięć między Izraelem a Palestyną oraz deportacji Palestyńczyków od czasu powstania Izraela w 1948 roku.
Na całym świecie nawoływano do zawieszenia broni, a tysiące Australijczyków wzięło udział w marszach propalestyńskich, chociaż urzędnicy australijscy niedawno wstrzymali się od głosowania w sprawie wniosku ONZ o humanitarny rozejm.
Czy masz wskazówkę dotyczącą historii? e-mail: [email protected].
Możesz nas także śledzić Facebook, Instagrama, TIK Tok, Świergot I youtube.
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych