Chiński rząd twierdzi, że nadal jest przekonany, że jest w stanie zawrzeć kompleksową umowę o handlu i bezpieczeństwie z 10 wyspiarskimi krajami Pacyfiku, mimo że jest zmuszony opóźnić proponowaną umowę.
główne punkty:
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin bagatelizowało niepowodzenie
- Kilku przywódców wysp Pacyfiku wyraziło obawy dotyczące treści umowy i podejścia Chin
- Premier Samoa zasugerował, że porozumienie może zostać omówione na kolejnym spotkaniu liderów Forum Wysp Pacyfiku
Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi spotkał się w poniedziałek z dziesięcioma odpowiednikami z regionu Pacyfiku, niecały tydzień po tym, jak do prasy wyciekła kopia umowy o wspólnej wizji rozwoju.
Propozycja wywołała kontrowersje wśród wyspiarskich krajów Pacyfiku, a prezydent Sfederowanych Stanów Mikronezji David Panuelo ostrzegł, że może to podsycić geopolityczne konfrontacje w regionie i podważyć suwerenność państw Pacyfiku.
W poniedziałek ambasador Chin na Fidżi potwierdził, że niektóre kraje Pacyfiku mają „obawy” dotyczące niektórych „kwestii” w umowie i powiedział, że Pekin będzie szukał u nich konsensusu.
Ale rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian zbagatelizował pauzę, gdy zapytali o to dziennikarze w Pekinie.
„Jeśli chodzi o wspólny dokument, o którym wspomniałem, wiąże się on z nieustannym procesem dyskusji” – powiedział.
„Nie każde spotkanie musi wydać wspólny dokument.
– Tym razem na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych wszystkie strony osiągnęły nowy konsensus w tej sprawie, co stanowi ważny krok w kierunku osiągnięcia ostatecznego porozumienia – dodał.
Oddzielnie, wydaje się, że państwowy Global Times bierze na cel Panuelo za utrudnianie porozumienia, mówiąc, że „niewielu ludzi” na Pacyfiku pod presją i przymusem ze strony Stanów Zjednoczonych, a były kolonialista może chcieć służyć amerykańskim interesom za cenę własnych interesów narodowych i ludowych.
Jednak coraz większa liczba przywódców wysp Pacyfiku wyraziła obawy co do treści porozumienia i sposobu, w jaki Chiny najwyraźniej próbowały przyspieszyć porozumienie przed wczorajszym spotkaniem Wanga.
Premier Samoa, Fiam Naomi Matava, zasugerował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że Chiny pośpieszyły do domu, mówiąc: „Nie podjęliśmy decyzji. [about the agreement] Ponieważ nie mieliśmy czasu się temu przyjrzeć”.
Ładowanie
Źródła dyplomatyczne powiedziały ABC, że Fidżi przed spotkaniem dało do zrozumienia Chinom, że nie będą w stanie osiągnąć porozumienia, ponieważ niektóre narody wyspiarskie na Pacyfiku mają zastrzeżenia co do jego wpływów.
Podkreślili jednak również, że Chiny nie zrezygnowały z porozumienia i obecnie jest prawdopodobne, że Pekin podwoi wysiłki w celu przekonania państw wyspiarskich Pacyfiku do jej podpisania.
Anna Bowles z Uniwersytetu Massey powiedziała, że chociaż chińscy urzędnicy przyjęli „język” konsensusu, „wyraźnie nie zastosowali go jeszcze w praktyce”.
„Odkrycie pokazuje, że istnieje wyraźny opór wobec porozumienia ze strony przywódców Pacyfiku ze względu na obawy dotyczące substancji i procesu, za pomocą którego Pekin starał się je przyjąć” – powiedział ABC dr Bowles.
„Przyjęcie konsensusu w obecnych warunkach będzie trudne, biorąc pod uwagę wyrażone obawy Sfederowanych Stanów Mikronezji (Sfederowanych Stanów Mikronezji), Palau i Niue.”
Przywódca Samoa zasugerował również, że kwestię tę można poruszyć na zbliżającym się spotkaniu liderów Forum Wysp Pacyfiku, które prawdopodobnie odbędzie się w lipcu.
Dr Bowles powiedział, że dyskusja na ten temat na Forum Wysp Pacyfiku (PIF) byłaby „trudna”, ponieważ cztery kraje PIF nadal uznają Tajwan, a nie Chiny.
„Przeniesienie transakcji do Funduszu Inwestycji Publicznych może być próbą całkowitego jej wykolejenia” – powiedziała.
Ładowanie
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych