Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy istnieje centrum wszechświata?

Czy istnieje centrum wszechświata?

Patrząc na przestrzeń przez teleskop, wszystko wydaje się być takie samo, bez względu na to, w którą stronę skierujemy ten teleskop (przez Forbes). Według Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego galaktyki widziane z Ziemi wydają się być równomiernie rozproszone, co wskazuje, że nie ma prawdziwego „ulubionego” kierunku ani nawet środka wszechświata. To doskonale to opisuje „Kosmiczna zasada” który mówi, że wszechświat jest jednorodny (nie ma „specjalnego miejsca”) i izotropowy (nie ma „specjalnego kierunku”).

Jednak „obserwowalny wszechświat” to nieco inna sprawa. Jest definiowany jako obszar kosmosu, który możemy zobaczyć z Ziemi – nasz specyficzny punkt widzenia. Jest to światło wszystkich ciał niebieskich, które od tamtego czasu podróżuje w kosmosie Wielki Wybuch miał miejsce około 13,8 miliona lat temu.

Dźwięk wykorzystuje wyższe lub niższe długości fal i tony, aby powiedzieć nam, czy się zbliża, czy dalej (np. syrena karetki pogotowia). Światło robi coś podobnego, ale używa kolorów, aby przekazać nam te same informacje. Według Forbesa dłuższe fale oznaczają niższe częstotliwości i niższe energie, co widać na czerwono. Z kolei krótsze fale korelują z wyższymi częstotliwościami i energiami i są widoczne na niebiesko. Można więc założyć, że obiekty emitujące światło niebieskie są bliżej Ziemi niż obiekty czerwone.

Nasz obserwowalny wszechświat opiera się wyłącznie na naszym własnym punkcie widzenia. Spojrzenie w kosmos z planety oddalonej o miliony lat świetlnych dałoby nam inny obserwowalny wszechświat, ponieważ zmieniłby się cały nasz układ odniesienia. Chociaż jak Człowiek, który jest dla siebie ważny, uwielbia myśleć o sobie, Ziemia nie jest centrum wszechświata Ponieważ wszechświat nie ma centrum.

READ  Europejska Organizacja Badań Jądrowych (CERN) proponuje warty 17 miliardów dolarów niszczyciel cząstek, który byłby trzy razy większy niż Wielki Zderzacz Hadronów.