Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy szczepionki przeciw COVID wpływają na cykl menstruacyjny?

Czy szczepionki przeciw COVID wpływają na cykl menstruacyjny?

W niedawnym badaniu opublikowanym w medRxiv* Serwer Preprint Badacze w Stanach Zjednoczonych oszacowali związek między szczepionką SARS-CoV-2 a długością miesiączki w dużej grupie uczestników w Stanach Zjednoczonych. Skupili swoje oceny na fluktuacjach menstruacyjnych spowodowanych rodzajem szczepionki koronawirusowej 2019 (COVID-19) i terminem jej podania.

Czy szczepionki przeciw COVID wpływają na cykl menstruacyjny?​​​​​​Stado: Szczepionka Covid-19 a długość miesiączki w badaniu Apple Women’s Health Study. Źródło zdjęcia: VonaUA / Shutterstock

tło

Do kwietnia 2022 r. ponad 11 000 kobiet zgłosiło problem związany z miesiączką do systemu zgłaszania zdarzeń niepożądanych szczepionki (VAERS) w Stanach Zjednoczonych. Do niekorzystnych wyników należały zmiany w charakterystyce cyklu miesiączkowego, w tym długość cyklu, zwiększone krwawienie i nieregularne miesiączki. Te niepotwierdzone dowody skłoniły naukowców do lepszego zrozumienia tych powiązań i informowania lekarzy o doradzaniu kobietom w zakresie szczepień przeciwko COVID-19.

o nauce

W tym badaniu naukowcy wykorzystali dane z Apple Women’s Health Study (AWHS), aby ocenić ewolucję czasową związku między szczepionką COVID-19 a długością miesiączki. Porównali długość miesiączki przed szczepieniem, cykle, w których podano dawkę szczepionki, oraz cykle po szczepieniu koronawirusem. Wszystkie uczestniczki badania to kobiety w wieku powyżej 18 lat mieszkające w Stanach Zjednoczonych, które przynajmniej raz miesiączkowały, potrafiły komunikować się w języku angielskim i posiadały iPhone’a z kompatybilną wersją iOS.

Te kobiety podały podstawowy stan menstruacyjny wraz ze szczegółami demograficznymi w momencie rejestracji. Po rejestracji naukowcy przeprowadzili ankietę dotyczącą zdrowia cyklu miesiączkowego. Zespół National Institute of Environmental Health Sciences, Health, Apple Inc i Harvard TH Chan School of Public Health zapytał o datę pierwszej i drugiej dawki szczepionki, rodzaj szczepionki i objawy w ciągu 48 godzin po szczepieniu. Uczestniczki, które otrzymały szczepionkę COVID-19 po wrześniu 2021 r. Uczestniczki korzystały z aplikacji Apple Health lub aplikacji innej firmy, aby śledzić swój cykl menstruacyjny z powiązanymi datami.

Zespół ograniczył analizę badania do czterech cykli po szczepieniu. Sklasyfikowali również szczepienie jako występujące podczas fazy folikularnej lub lutealnej cyklu miesiączkowego, aby ocenić wpływ czasu podania dawki podczas cyklu miesiączkowego. Ponieważ poprzednie badania sugerowały nieliniowy związek między wiekiem a długością miesiączki, zespół uszeregował każdą uczestniczkę na podstawie wieku do tej analizy. Ponadto sklasyfikowali uczestników jako niedowagę, normalną wagę, nadwagę lub otyłość na podstawie zgłaszanego przez nich wskaźnika masy ciała (BMI). Badanie obejmowało miesiące i lata cyklu, aby kontrolować wpływ sezonowości i stresów epidemiologicznych.

READ  Ćwiczenia poprawiają powrót do zdrowia kobiet po operacji raka piersi

Ponadto badacze uwzględnili ID uczestnika jako efekt stały na poziomie pacjenta w modelach warunkowej regresji liniowej, aby oszacować skorygowaną różnicę zmiennych u kobiet i 95% przedziały ufności (95% CI) w średniej długości kursu. Wreszcie model porównał cykle szczepienia i po szczepieniu każdej uczestniczącej kobiety z cyklami przed szczepieniem (cykle kontrolne).

Według Międzynarodowej Federacji Ginekologii i Położnictwa cykl menstruacyjny trwający dłużej niż 38 dni jest cyklem długim. Zespół wykorzystał uogólnione równania szacowania (GEE), aby dopasować model regresji logistycznej, który oblicza iloraz szans (OR) i 95% CI dla związku między szczepionką COVID-19 a prawdopodobieństwem długiego kursu u zaszczepionych uczestników w porównaniu z uczestnikami nieszczepionymi. Wreszcie zespół wykorzystał analizę wrażliwości, aby ocenić siłę swojej analizy bazowej.

Wyniki

Analiza obecnego badania objęła 128 094 cykle miesiączkowe u 9652 uczestniczek, które odnotowały średnio 13 cykli. Ponadto średnie odchylenie standardowe długości cyklu dla każdej kobiety wynosiło 4,2 dnia. Spośród wszystkich zaszczepionych kobiet 55%, 37% i 7% otrzymało odpowiednio szczepionki Pfizer-BioNTech, Moderna i Johnson & Johnson/Janssen (J&J).

Wszystkie zaszczepione kobiety miały cykle menstruacyjne, które były nieco dłuższe niż cykle przed szczepieniem. Średnio pojedyncza dawka szczepionki J&J wydłużała czas trwania cyklu o 1,26 dnia. Ponadto zaobserwowany wzrost średniej długości miesiączki był minimalny i nieciągły w oparciu o liczbę dawek szczepionki (0,50 vs 0,39 dnia po pierwszej i drugiej dawce szczepionki). Ponadto długość miesiączki powróciła do swoich średnich wartości sprzed szczepienia w ciągu od 0,14 dnia do -0,25 dnia między pierwszym a czwartym cyklem miesiączkowym po szczepieniu.

Jednak autorzy zwracają uwagę na związek między szczepieniem a fazą (fazą) cyklu miesiączkowego. Następnie dawki szczepionki otrzymane w fazie folikularnej wydłużyły średnią długość cyklu obserwowaną w wynikach badania pierwotnego. Również, gdy kobieta otrzymała drugą dawkę szczepionki w fazie lutealnej, jej kolejny cykl menstruacyjny był średnio krótszy. Model mieszanych efektów skorygowany o zmienne i wyniki GEE nie różniły się istotnie między zaszczepionymi i nieszczepionymi uczestnikami. Średnia długość cyklu miesiączkowego dla pierwszego wynosiła 0,24 dnia, podczas gdy iloraz szans dla GEE wynosił 1,20.

READ  Ostrzeżenie o komarach | Milton i Marabul

Wnioski

Obecne prace wykazały, że szczepionka COVID-19 jest bezpieczna dla kobiet w okresie menstruacyjnym, bez żadnego negatywnego wpływu na płodność. Chociaż szczepienie nieznacznie wydłużyło cykl menstruacyjny. Pozostawał jednak w granicach normalnej wariancji obserwowanej w badanej populacji. Zmiana długości cyklu po szczepieniu jest prawdopodobnie spowodowana dawkami szczepionki otrzymanymi w fazie folikularnej cyklu menstruacyjnego. Jednak zmiany te stopniowo zmniejszały się z każdym cyklem i żadna z nich nie utrzymywała się w czasie. Podsumowując, ponieważ zmiany obserwowane w cyklu menstruacyjnym były jedynie niewielkie i przemijające, kobiet nie należy zniechęcać do przyjmowania szczepionki COVID-19.

*Ważna uwaga

medRxiv Publikuje wstępne raporty naukowe, które nie były recenzowane i dlatego nie powinny być uznawane za rozstrzygające, ukierunkowywać praktykę kliniczną/zachowania związane ze zdrowiem ani być traktowane jako ustalone informacje.

Numer czasopisma: