Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Czy w Polsce są jeszcze certyfikowane budynki?

Czy w Polsce są jeszcze certyfikowane budynki?

Jaki jest status certyfikowanych budynków? W jakich sektorach rosną one najbardziej? Niedawny raport PLGBC odpowiada na te pytania.

Jako część nas #Reportczwartek W serii publikujemy artykuły, raporty i poradniki dotyczące architektury, miast i samorządu, które zdecydowanie warto promować i promować. Rzućmy okiem na odsłonę tygodnia z tego tygodnia „Zrównoważone Budynki Certyfikowane 2024” Raport przygotowany PLGBC.

Raport opracowany Dawid Frank I Alija Kusera. To kolejna odsłona tego dokumentu, która ma na celu podsumowanie zmian związanych z pojawieniem się certyfikacji budynków, obserwację tych trendów i określenie ich kierunku. Opisy poprzednich edycji z lat 2022 i 2023 dostępne są na naszym portalu.

Jak zmienia się kategoria budynku w stosunku do budynków certyfikowanych?

Raport

Raport „Budynki z certyfikatem zrównoważonego rozwoju 2024” opracowany przez PLGBC.

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Raport dostępny jest w PLGBC Strona internetowa.

Wpływ na gospodarkę światową

Pierwszym elementem widocznym w raporcie jest wpływ świata Spadek gospodarczy Spowodowane dwoma wydarzeniami: pandemią Covid-19 i wojną na Ukrainie. W porównaniu do roku 2023 wzrost powierzchni certyfikowanej 2,1 miliona metrów kwadratowych. Dla porównania, w 2023 r. nastąpi wzrost o 7,7 mln metrów kwadratowych. Spowolnienie w branży budowlanej widoczne jest także w branży budownictwa certyfikowanego.

powierzchnia utcza certyfikowanych bynykow wraz z powiazłem na szczególnie certyfikat

Powierzchnia certyfikowanych budynków z podziałem certyfikacji

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Jednostki certyfikujące mają niekwestionowaną dominację leszcz, co stanowi 86% całkowitej certyfikowanej powierzchni w Polsce. Powoli, choć z wielkimi krokami, The Szklarnia Liczba certyfikatów rośnie – o ponad 50% więcej niż w roku poprzednim. Uznano także rozwój LEED system.

Choć spadło tempo przyrostu nowych lokali, wyraźnie wzrósł wskaźnik certyfikacji nowych budynków – wzrost o 24% rok do roku. Oznacza to, że rośnie liczba małych certyfikowanych budynków, mimo że przyrost powierzchni jest niewielki.

Przyrost Certificovanic Budinkov Z Podzialem i Certificati

Rozwój certyfikowanych budynków poprzez certyfikację

READ  EHF EURO 2022 kobiet: Francja pokonała Rumunię, Polska zwyciężyła!

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Który segment rośnie najszybciej?

Ważną kwestią poruszoną w raporcie podsumowującym jest identyfikacja sektorów, które dominują w zestawie certyfikowanych budynków. jeszcze raz, Sektor Magazynowo-Przemysłowy Zajmuje pierwsze miejsce na liście z 46,8% ogółu certyfikatów. To już drugi rok z rzędu, gdy tego typu obiekt jest reprezentowany Dominacja rynkowa. Dodatkowo certyfikowane powierzchnie magazynowe stanowią 53% całkowitej nowoczesnej powierzchni magazynowej.

uświady użytkowej certyfikatów wydzynów według wrześci

Udział terenów budowlanych certyfikowanych przez branżę

© Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC

W której prowincji dominuję?

W którym regionie Polski znajduje się najwięcej certyfikowanych budynków? Podobnie jak w latach ubiegłych i to Mazowiecki WPięcioksięg zmniejszył jednak dystans supremacji do województw małopolskiego i śląskiego. Warto zauważyć, że w większości województw wzrosła liczba certyfikowanych budynków – wyjątki stanowiły województwa podlaskie i opolskie.

certyfikat certyfikowany według lokalizacija

Certyfikowane budynki według lokalizacji

© Polska Rada Budownictwa Ekologicznego PLGBC

Co dalej?

Raport opracowany przez PLGBC umożliwia określenie zmian na podstawie rozwoju certyfikacji. Jak eksperci widzą przyszłość tego segmentu?

Na przestrzeni lat obserwujemy rosnące zainteresowanie certyfikacją i tendencja ta będzie się utrzymywać. Oprócz dotychczasowych sił napędowych, takich jak fundusze inwestycyjne i oczekiwania najemców, dobry zrównoważony design czy przynajmniej aspekty marketingowe, dostajemy kolejne argumenty. Budowanie systemów ratingowych to doskonałe narzędzia do wdrażania strategii ESG i pozyskiwania funduszy. Zawierają wiele elementów, które po niewielkiej modyfikacji można przełożyć na kryteria zawarte w standardzie ESRS. UE Taksonomia. Zapewniają również solidną podstawę do obliczania wbudowanego i aktywnego śladu węglowego (podstawy dekarbonizacji), a także aspektów związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym i różnorodnością biologiczną. Wierzymy, że naprzeciw oczekiwaniom i działaniom branży budowlanej zajdą zmiany legislacyjne (m.in. GOZ) i transformacyjne (przede wszystkim energetyczne), które pozwolą intensywniej przyspieszyć proces dekarbonizacji polskiego budownictwa. Marcin GawrońskiWywiad z prezesem PLGBC Victorem Bochenkiem w kwietniowym numerze A&B.

Raport dostępny jest w PLGBC Strona internetowa.

READ  Pokaz polskiej sztuki narusza „zniesienie kultury”, ale niektórzy postrzegają go jako rasistowski

Zestawione przez: {tag:AuthorA&B}