Ze wszystkich obiektów Układu Słonecznego być może najbardziej spektakularne są wielkie komety, które od czasu do czasu zdobią nasze niebo. Jeśli w ciągu ostatnich dni korzystaliście z mediów społecznościowych, zapewne widzieliście artykuły zapowiadające obecność takiej komety na naszym niebie: C/2023 P1 (Nishimura).
Kiedy to piszę, kometa Nishimura przechodzi obok nas podczas swojej pierwszej wizyty od ponad 400 lat. Japoński astronom Hideo Nishimura odkrył kometę 12 sierpnia. Niedługo potem odkryto zdjęcia komety sprzed odkrycia, pochodzące ze stycznia, które umożliwiły astronomom określenie jej ścieżki.
Wkrótce zdali sobie sprawę, że w tym miesiącu Nishimura przesunie się bliżej Słońca niż orbity Merkurego. Biorąc pod uwagę jasność komety w momencie jej odkrycia, może stać się ona na tyle jasna, że będzie można ją dostrzec gołym okiem. Czy będzie to niesamowity widok na naszym niebie? Prawdopodobnie nie.
Niestety, trasa Nishimury sprawi, że będzie ona tak blisko Słońca na niebie, jak obserwuje się ją z Ziemi. Choć z pewnością jest na tyle jasna, że można ją dostrzec gołym okiem na ciemnym niebie, w najlepszym wypadku będzie przytulać się do horyzontu tuż po zachodzie słońca — prawie ginąc w blasku słońca.
Jednak astronomowie na całym świecie są podekscytowani. Warto obserwować nawet kometę, którą trudno dostrzec gołym okiem. Jak stwierdził pisarz naukowy i astronom David H. Levi Kiedyś powiedział: „Komety są jak koty: mają ogony i robią dokładnie to, co chcą”.
Powiązany: Czy nowo odkryta kometa Nishimura będzie widoczna gołym okiem? Eksperci nie są tego tacy pewni
Istnieje możliwość, że Nishimura może niespodziewanie zabłysnąć. Jeśli tak się stanie, za kilka tygodni być może będziemy świadkami czegoś wyjątkowego. Jeśli nie, zawsze jest następny rok – ale o tym później.
Przepis na jasną kometę
Kiedy komety znajdują się daleko od Słońca, w lodowatych głębinach kosmosu, w zasadzie przypominają brudne kule śnieżne: grudki lodu, pyłu i skał pozostałe po powstaniu Układu Słonecznego.
Kiedy kometa zbliża się do Słońca, jej powierzchnia zaczyna się nagrzewać. Śnieg przy powierzchni staje się gorący iWzniosły„, zamienia się w gaz i eksploduje na zewnątrz powierzchni komety. Gaz ten unosi pył i zanieczyszczenia, otaczając jądro przezroczystą chmurą gazu i pyłu zwaną „komą”.
Następnie wiatr słoneczny wypycha gaz i pył ze Słońca, tworząc ogon (lub ogony) komety. Ogony zawsze Punkt od słońca.
Kometa, którą widzimy, to światło słoneczne odbite od gazu i pyłu w komie i ogonach, a samo jądro jest niewidoczne. Zatem jasność komety jest zwykle określana przez trzy rzeczy:
- Rozmiar jądra: Większe jądro zwykle oznacza większą powierzchnię aktywną (chociaż niektóre komety są bardziej aktywne niż inne) oraz wytwarzanie większej ilości gazu i pyłu;
- Odległość od Słońca: Im bliżej Słońca znajduje się kometa, tym staje się ona bardziej aktywna (i jaśniejsza);
- Odległość do Ziemi: Im bliżej nas znajduje się kometa, tym wydaje się jaśniejsza.
A co z Nishimurą?
To prowadzi nas do komety Nishimury. Wydaje się prawdopodobne, że Nishimura nie jest aż tak duża – w przeciwnym razie odkrylibyśmy ją wcześniej – ani nie znajduje się szczególnie blisko Ziemi. Przechodzi jednak stosunkowo blisko Słońca i oczekuje się, że będzie bardzo aktywna w okolicach peryhelium (najbliższego punktu Słońca).
Gdyby można było ją zobaczyć na ciemnym nocnym niebie, kometa robiłaby ogromne wrażenie. Niestety, nawet w najlepszej formie Nishimura będzie blisko słońca na niebie.
Co więcej, kometa i Ziemia znajdują się w najgorszym kierunku obserwacji: Nishimura pozostanie blisko Słońca, gdy będzie się od nas oddalać, i pozostanie ukryty w blasku gwiazdy.
Krótkie okno, żeby zobaczyć Nishimurę z Australii
Nishimura wkrótce po zachodzie słońca wyjrzy zza zachodniego horyzontu, ale dopiero po zachodzie słońca. Najlepsza szansa na zobaczenie jej z Australii będzie w tygodniu od 20 do 27 września, kiedy głowa komety zajdzie około godzinę po zachodzie słońca. Najdalej od słońca na wieczornym niebie będzie 23 września.
Gdy zmierzch dobiegnie końca, Nishimura będzie bardzo blisko zachodniego horyzontu, tuż przed zachodem. Oznacza to, że prawdopodobnie zgubi się w blasku słońca.
Ale pamiętaj, komety są jak koty. Niektóre komety rozpadają się, gdy znajdują się najbliżej Słońca, i wtedy często wyraźnie świecą. Jeśli coś takiego przytrafiłoby się Nishimurze, znacznie łatwiej byłoby to wykryć.
Niestety, komety najbardziej podatne na fragmentację to te, które po raz pierwszy odwiedzają wnętrze Układu Słonecznego, poruszając się po bardzo długich orbitach trwających dziesiątki lub setki tysięcy lat. Nishimura jest doświadczonym gościem, którego okres rotacji wynosi około 430 lat. Prawdopodobnie kilkakrotnie minął Słońce i przetrwał, co zmniejsza prawdopodobieństwo jego rozpadu.
Jednakże, choć o zmierzchu głowa komety może zniknąć, ogon może być nadal widoczny, gdy niebo się ściemnia. Zanim kometa zniknęła w blasku widzów na półkuli północnej, obserwatorzy zidentyfikowali jej ogon pod kątem około sześciu stopni – prawdopodobnie będzie on rósł w miarę zbliżania się komety do Słońca.
Jeśli będziesz mieć szczęście, możesz zauważyć ogon wznoszący się dumnie nad horyzontem, gdy niebo ciemnieje.
Czytaj więcej: Astronomowie właśnie odkryli kometę, która może być jaśniejsza od większości gwiazd, gdy zobaczymy ją w przyszłym roku. Albo będzie?
Następna wielka kometa
Jeśli Nishimura nie jest widowiskiem, na które liczyłeś, istnieje szansa, że w przyszłym roku inna kometa da naprawdę niesamowite widowisko. Kometa C/2023 A3 (Atlas Tsuchenshan) Odkryto je na początku tego roku. Obecnie znajduje się prawie tak daleko od Słońca, jak Jowisz.
Przez następne 12 miesięcy będzie nadal opadać w stronę Słońca i zbliży się do niego pod koniec września 2024 r. Teleskop Tsuchenshan-Atlas wygląda obiecująco. Jeśli zachowają się zgodnie z oczekiwaniami, może to być niesamowity widok – ale pamiętaj: komety są jak koty!
Zapoznaj się z naszymi przewodnikami po najlepszych lornetkach i najlepszych teleskopach, które pomogą Ci znaleźć odpowiedni teleskop. A jeśli chcesz robić zdjęcia komety Nishimury lub ogólnie nocnego nieba, zapoznaj się z naszym przewodnikiem, jak fotografować komety, a także naszymi najlepszymi aparatami do astrofotografii i najlepszymi obiektywami do astrofotografii.
Notatka redaktora: Jeśli zrobiłeś zdjęcie komety Nishimura i chcesz podzielić się nim z czytelnikami Space.com, wyślij swoje zdjęcia, komentarze, nazwę i lokalizację na adres [email protected].
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka