Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Dlaczego algorytmy nazywane są algorytmami?  Krótka historia perskiego polityka, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Dlaczego algorytmy nazywane są algorytmami? Krótka historia perskiego polityka, o którym prawdopodobnie nigdy nie słyszałeś

Algorytmy stały się integralną częścią naszego życia. Od aplikacji społecznościowych po Netflix — algorytmy uczą się Twoich preferencji i ustalają priorytet wyświetlanych treści. Mapy Google i sztuczna inteligencja są niczym bez algorytmów.

Wszyscy o nich słyszeliśmy, ale skąd wzięło się słowo „algorytm”?

Ponad 1000 lat przed pojawieniem się aplikacji internetowych i smartfonów perski naukowiec i polityk Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi wymyślił koncepcję algorytmów.

W rzeczywistości samo słowo pochodzi od łacińskiej wersji jego imienia „algorithmi”. Jak można się domyślić, ma to również związek z algebrą.

W dużej mierze stracony z czasem

Al-Khwarizmi żył od 780 do 850 roku naszej ery Złoty wiek islamu. Uważany jest za „Ojciec algebry„I dla niektórych”Znajdź informatykę„.

Niewiele jest jednak znanych szczegółów jego życia. Wiele z jego oryginalnych dzieł w języku arabskim zaginęło z biegiem czasu.

Uważa się, że Al-Khwarizmi urodził się w Region Chorezm Na południe od Morza Aralskiego na terenie dzisiejszego Uzbekistanu. Żył w czasach kalifatu Abbasydów, który był okresem niezwykłego postępu naukowego w imperium islamskim.

Al-Khwarizmi uczynił to ważnym Składki Do matematyki, geografii, astronomii i trygonometrii. Aby pomóc w sporządzeniu dokładniejszej mapy świata, poprawił klasyczną książkę kartograficzną Ptolemeusza, aleksandryjskiego polityka, Geografia.

Dokonał obliczeń umożliwiających śledzenie ruchu słońca, księżyca i planet. Pisał także o funkcjach trygonometrycznych i stworzył pierwszą tablicę stycznych.

Skanowanie znaczka pocztowego z ilustracją przedstawiającą brodatego mężczyznę w turbanie.
Nie ma zdjęć pokazujących, jak wyglądał Al-Khwarizmi, ale w 1983 roku Związek Radziecki wydał znaczek pocztowy z okazji jego 1200. urodzin.
Wikimedia Commons

Al-Khwarizmi był jednym z uczonych Domu Mądrości.Dom Mądrości) w Bagdadzie. W tym intelektualnym centrum uczeni tłumaczyli wiedzę z całego świata na język arabski i łączyli ją, aby osiągnąć wymierny postęp w szeregu dyscyplin. Dotyczyło to także matematyki, która jest dziedziną Jest ściśle powiązany z islamem.

READ  Fremantle został nazwany „50 Greatest Places of 2022” magazynu TIME

„Abu al-Jabr”

Al-Khwarizmi był człowiekiem encyklopedycznym i religijnym. Jego pisma naukowe rozpoczęły się od oddania Bogu i Jego Wysłannikowi Mahometowi. I Jeden z najważniejszych projektów Islamscy matematycy z Domu Mądrości opracowali algebrę.

Około 830 r., Kalif Al-Ma'mun Zachęcał Al-Khwarizmi do napisania A Traktat o algebrzeAlgebra (lub obszerna książka o arytmetyce poprzez uzupełnianie i równoważenie). Stało się to jego najważniejszym dziełem.

Zeskanowana strona książki przedstawiająca tekst arabski z prostymi konturami geometrycznymi.
Strona z książki Krótkie księgowanie przez ukończenie i zbilansowanie.
Światowa Biblioteka Cyfrowa

W tamtym czasie „algebra” istniała już od setek lat, ale Al-Khwarizmi był pierwszym, który napisał na ten temat specjalną książkę. Jego praca miała być praktycznym narzędziem edukacyjnym. że to Tłumaczenie łacińskie Stanowiła podstawę podręczników algebry na uniwersytetach europejskich aż do XVI wieku.

W pierwszej części przedstawiono pojęcia i zasady algebry oraz metody obliczania objętości i pól kształtów. W drugiej części przedstawił realistyczne problemy i zaproponował dla nich rozwiązania, takie jak kwestie dziedziczenia, podziału gruntów i rachunków handlowych.

Al-Khwarizmi nie stosował nowoczesnej notacji matematycznej zawierającej liczby i symbole. Zamiast tego tak jest Napisane prostą prozą Oraz wykorzystanie rysunków technicznych:

Cztery pierwiastki równają się dwadzieścia, następnie jeden pierwiastek równa się pięć, a kwadrat, który należy utworzyć, wynosi dwadzieścia pięć lub połowa pierwiastka równa się dziesięć.

We współczesnej notacji zapisujemy to w następujący sposób:

4x = 20, x = 5, x2 = 25, x/2 = 10

Znajdź informatykę

Zaprezentowano pisma matematyczne Al-Khwarizmi Hinduskie cyfry arabskie Do zachodnich matematyków. Oto 10 symboli, których wszyscy dziś używamy: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0.

Cyfry hindusko-arabskie są ważne w historii informatyki, ponieważ używają liczby zero i systemu dziesiętnego o podstawie dziesięciu. Co ważniejsze, to jest to System liczbowy Który obsługuje nowoczesną technologię komputerową.

Sztuka Al-Khwarizmiego polegająca na obliczaniu problemów matematycznych położyła podwaliny pod naukę matematyki Pojęcie algorytmów. Dostarczył pierwszego szczegółowego wyjaśnienia stosowania zapisu dziesiętnego do wykonywania czterech podstawowych operacji (dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie) oraz do obliczania ułamków zwykłych.

READ  Powrót Antoniego Albanese; Rodzina Biloela przygotowuje się do powrotu do Queensland; Peter Dutton zostanie liderem Partii Liberalnej. Rozszerz kwalifikowalność do szczepienia COVID; Wniosek Australii o podwyżkę płacy minimalnej został złożony
Średniowieczna ilustracja przedstawiająca osobę posługującą się liczydłem z jednej strony i manipulującą symbolami z drugiej.
Kontrast między obliczeniami algorytmicznymi a obliczeniami liczydła, opisany w Margherita Philosophica (1517).
Bawarska Biblioteka Państwowa

Była to skuteczniejsza metoda obliczeń niż użycie liczydła. Aby rozwiązać równanie matematyczne, Al-Khwarizmi metodycznie przechodzi przez szereg kroków, aby znaleźć odpowiedź. Jest to podstawowa koncepcja algorytmu.

Algorytm, średniowieczny termin łaciński nazwany na cześć Al-Khwarizmi, odnosi się do zasad wykonywania operacji arytmetycznych przy użyciu hindusko-arabskiego systemu liczbowego. Książka Al-Khwarizmi o cyfrach indyjskich została przetłumaczona na łacinę pod tytułem Algorithmi de Numero Indorum.

Na początku XX wieku pojawiło się słowo algorytm W obecnej definicji Zastosowanie: „Procedura rozwiązywania problemu matematycznego w ograniczonej liczbie kroków; Procedura krok po kroku rozwiązania problemu.

Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi odegrał kluczową rolę w rozwoju matematyki i informatyki, jakie znamy dzisiaj.

Gdy następnym razem będziesz korzystać z jakiejkolwiek technologii cyfrowej – od mediów społecznościowych, przez konto bankowości internetowej, po aplikację Spotify – pamiętaj, że nic z tego nie byłoby możliwe bez pionierskiej pracy starożytnego perskiego uczonego.