Dożynki gminne w Przecławiu 2019

W niedzielę 18 sierpnia w Przecławiu odbyły się Dożynki Gminne zorganizowane przez Miasto Przecław oraz Sołectwo Błonie.

Dożynki rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu.
Po mszy nastąpiło oficjalne przejście Korowodu Dożynkowego na tereny Zielone obok Domu Kultury w Przecławiu – Korowód prowadziła Orkiestra Dęta Dobrynin.

Burmistrz Przecławia Renata Siembab podczas ceremoniału przekazania chleba który został wręczony przez starostów oficjalnie pokroiła go i przekazała przybyłym gościom.

Przyjmij gospodarzu od nas ten bochen chleba upieczony ze zboża naszych pól. Uszanuj go i
gospodaruj tak, żeby go nikomu, tak na wsi, jak i w mieście nigdy nie zabrakło.

Nie tylko wieniec jest symbolem najpiękniejszego zwyczaju polskiej wsi – dożynek. Wielką rolą odgrywa również chleb. Wszak to owoc ziemi, ale także ciężkiej pracy rolników. Symbol dostatku, szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla natury.

Obecnie dożynki są połączeniem dwóch staropolskich zwyczajów okrężnego oraz dożynek, które w przeszłości były osobnymi, blisko sąsiadującymi świętami.

Podczas Dożynek również nie zabrakło atrakcji dla dzieci które mogły spędzić czas jeżdżąc bryczką a dla ochłody wejść do baniek które unosiły się na wodzie. Dla prawdziwych księżniczek oraz książąt przygotowany był dmuchany zamek.

W programie Dożynkowym nie mogło zabraknąć również najmłodszych ze Szkoły Podstawowej w Przecławiu. Dzieciaki naprawdę dały z siebie wszystko i należą się im ogromne brawa.

Tradycyjnie dożynki obchodzone były w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż w czasie którego dziękowano bogom za plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku.

Widać jak wiele pracy i cierpliwości włożono w przygotowania całego wydarzenia, dla autorów szczere ukłony.

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Napisane przez Redakcja

Jak wygląda sytuacja alkoholowa w Gminie Przecław?

Konwent Wójtów i Burmistrzów z powiatu Mieleckiego