Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

EBOR inwestuje w Polsce rekordowe 1,3 miliarda euro

EBOR inwestuje w Polsce rekordowe 1,3 miliarda euro

EBOR inwestuje w Polsce rekordowe 1,3 miliarda euro







  • EBOR zainwestuje w Polsce 1,3 miliarda euro do 2023 roku

  • Liczba ta pobija poprzedni rekord, który w 2022 r. wynosił 990 mln euro

  • Sto procent inwestycji przypadło na sektor prywatny, a siedemdziesiąt pięć procent na zieloną gospodarkę Polski

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) do 2023 roku zainwestuje w Polsce 1,3 miliarda euro. Pobiło to poprzedni rekord wynoszący 990 mln euro zainwestowanych w 2022 r. i uczyniło z Polski w zeszłym roku trzeci co do wielkości rynek EBOR.

Elisabetta Falcetti, Prezes Regionalna EBOR na Kraje Bałtyckie w Polsce, powiedziała: „W 2023 roku EBOR zrealizował rekordowy poziom inwestycji w Polsce, w dalszym ciągu wspierając naszych klientów w trudnych warunkach makroekonomicznych i geopolitycznych oraz w obliczu trwających skutków wojny z sąsiadem Polski Ukraina.

„Jestem bardzo dumny z tego, czego dokonał nasz zespół” – kontynuował. „Jesteśmy szczególnie dumni, że 100 procent naszych inwestycji przypadło na polski sektor prywatny, a trzy czwarte przyczyniło się do przejścia Polski na niskoemisyjną i ekologiczną gospodarkę”.

W 2023 roku bank podpisał kilka kluczowych transakcji. Wśród nich znajduje się inwestycja banku o wartości 140 mln euro w budowę pierwszej w Polsce morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.

Inwestycja jest jednym z kilku projektów w zakresie energii odnawialnej wspieranych przez EBOR, który w perspektywie krótko- i średnioterminowej zwiększy moce produkcyjne Polski w zakresie energii odnawialnej o ponad 1,3 GW. Ogółem 75 procent zeszłorocznych inwestycji przeznaczono na projekty związane z przejściem na gospodarkę niskoemisyjną, w tym recykling elektroodpadów i instrumenty finansowania ekologicznego.

Bank w dalszym ciągu koncentrował się na polskim rynku kapitałowym i finansowym. Pierwszą w Polsce umowę o zabezpieczeniu syntetycznym podpisała z Santander Leasing, która wspiera szerokie przyjęcie innowacyjnego instrumentu na polskim rynku finansowym. EBOR wspierał formalne banki takie jak Bank Pekao i Santander Bank Polska w pozyskiwaniu środków na lokalnym rynku kapitału dłużnego poprzez udział w emisji ich pierwszych niepreferowanych obligacji denominowanych w złotych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W odpowiedzi na dobre wyniki polskiego sektora prywatnego, bank podpisał także pięć bezpośrednich transakcji kapitałowych. Należą do nich wiodąca polska firma farmaceutyczna Belion (25 mln euro), zintegrowany producent energii odnawialnej R.Power (75 mln euro) i dostawca technologii bankowych Wodeno (50 mln euro).

Przy rekordowym poziomie inwestycji, całkowite zaangażowanie Banku w Polsce od 1991 roku sięgnęło 13,9 miliardów euro, z czego 92 procent ma formę kredytów lub kapitału w spółkach sektora prywatnego.












READ  Muzułmańscy Tatarzy w Polsce połączyli siły, aby pomóc imigrantom z Białorusi