Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Film pokazuje, jak sonda NASA wysyła próbną kapsułę z asteroidy z powrotem na Ziemię

Film pokazuje, jak sonda NASA wysyła próbną kapsułę z asteroidy z powrotem na Ziemię

Statek kosmiczny OSIRIS-REx przewoził cenny ładunek przez około trzy lata, zanim zrzucił go na pustynię w Utah. Żegnając się z próbkami skał i pyłu z asteroidy Bennu, sonda wykonała zdjęcie odlotu wiązki skierowanej ku Ziemi, zmierzającej w stronę innej asteroidy.

NASA Wydany Czarno-biała sekwencja kapsuły powrotnej opadającej w stronę ognistego powrotu przez atmosferę ziemską 24 września. Krótkie ujęcie wykonał Kamery koronneNavCam 1 (mechanizm pobierania próbek typu „dotknij i idź”) zaledwie chwilę po wypuszczeniu kapsuły ze statku kosmicznego.

Kapsułę powrotną próbek można zobaczyć pędzącą w stronę Ziemi, która pojawia się jako cienki półksiężyc na lewej krawędzi zdjęcia, gdy Słońce emituje swoje promienie w górnej części sekwencji zdjęć. Według NASA sekwencję zdjęć przetworzono tak, aby usunąć większość rozproszonego światła słonecznego i uwypuklić szczegóły kapsuły oraz wydobywającej się z niej chmury śmieci, jednocześnie zapobiegając nasyceniu widoku Ziemi.

Zdjęcie: NASA/Goddard/Uniwersytet Arizony/Lockheed Martin

Zaledwie 24 godziny przed startem kamera StowCam należąca do OSIRIS-REx wykonała powyższe zdjęcie kapsuły powrotnej próbek, gdy była ona nadal przymocowana do pokładu przyrządów statku kosmicznego, 23 września o godzinie 10:37 czasu wschodniego.

Na dramatycznym, „odległym” zdjęciu widać kapsułę zawierającą próbkę asteroidy, całkowicie zwęgloną podczas jej podróży przez atmosferę ziemską. Próbka wykonała lądowanie ze spadochronem na poligonie testowym i szkoleniowym Departamentu Obrony w Utah, gdzie miała wylądować w odległości 37 mil na 9 mil (59 kilometrów na 15 kilometrów) około 1 godziny i 13 minut po wylądowaniu. wydany przez statek kosmiczny.

Zdjęcie: NASA/Keegan Barber

OSIRIS-REx wystrzelono we wrześniu 2016 r. i dotarł do asteroidy Bennu w grudniu 2018 r. Sonda spędziła prawie dwa lata obserwując skałę kosmiczną przed lądowaniem na Bennu i pobraniem próbki jej powierzchni w październiku 2020 r. 10 maja 2021 r. OSIRIS- REx pożegnała się z Labino i ruszyła do domu, aby podrzucić swój cenny ładunek.

READ  Niebieska plamka w mózgu, Locus Coeruleus, jest kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość snu i pamięć

Minął nieco ponad tydzień od chwili, gdy próbka asteroidy wylądowała na Ziemi, a jej podróż zaczyna już przynosić efekty. Naukowcy, którzy rozebrali próbną obudowę, odkryli mnóstwo szczątków asteroid, co sugeruje, że OSIRIS-REx wykrył więcej części Bennu, niż oczekiwano.

Z drugiej strony sam statek kosmiczny jest w drodze do swojej kolejnej misji, jaką będzie zbadanie asteroidy Apophis. W związku z tym misja zostanie przemianowana na OSIRIS-APEX (OSIRIS-Apophis Explorer).