Portal informacyjny

Folkowa Złota Jesień 24 listopada 2019

0

Już 24 listopada w Domu Kultury w Przecławiu odbędzie się druga edycja koncertu „Folkowa Złota Jesień”.

W tym roku gwiazdą wieczoru będzie Zespół Regionalny „Wisła Plus” z Wisły, jeden z najstarszych zespołów Beskidu Śląskiego Korzenie sięgają lat 1935 1949 , kiedy to powstała grupa regionalna pod kierunkiem Jerzego Drozda.
Adam Niedoba uzdolniony muzyk i choreograf osobiście opracowywał repertuar , pisał słowa i melodie do dziś śpiewanych pieśni.

Po śmierci Adama Niedoby prowadzeniem zespołu zajęli się najbardziej aktywni jego członkowie: Stefan Pojda oraz Helena Pustówka , która
jest obecnym kierownikiem artystycznym. Dorobek artystyczny zespołu jest ogromy .

W ciągu swej działalności zespół dał mnóstwo występów na terenie całego kraju i poza jego
granicami. Obecni członkowie zespołu byli wielokrotnie we Francji, Holandii , Danii, Niemczech , Czechach na Słowacji ,na terenach byłej Jugosławii, Turcji . Otrzymaliśmy m.in. dwukrotnie wyróżnienia na
festiwalach folklorystycznych w Danii w 1981 i 1984r. II miejsce na Spotkaniu Zespołów Folklorystycznych “Błękitnej Wstęgi Wisły” w Kwidzyniu, wyróżnienie na festiwalu folklorystycznym w Antal w Turcji w 1987r.,”Brązowe Serce Żywieckie” na festiwalu Górali polskich w Żywcu i wiele innych.

Kolejną prezentację wieczoru wykonają- Małe „Lesioki” , zespół Szkolno- Przedszkolny ze SP w Tuszymie, który również zaprezentuje się na scenie Domu Kultury w Przecławiu.
Zespół ten kultywuje tradycję ludową już od najmłodszych lat. I uświetnia uroczystości nie tylko w szkole, ale również bierze udział w organizowanych wydarzeniach na terenie Gminy Przecław. Opiekunem grupy jest Pani Jadwiga Brożyna.

Następnym punktem na naszej folklorystycznej mapie jest występ Kapelai ludowej „Radomyślanie” , która działa przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim. Kapela uświetnia wszystkie imprezy folklorystyczne na terenie gminy Radomyśl Wielki i nie tylko. Bierze udział w licznych przeglądach muzyki ludowej, koncertuje w różnych regionach Podkarpacia reprezentując gminę Radomyśl Wielki. W swoim repertuarze posiada przede wszystkim utwory regionu rzeszowskiego. W obecnym składzie kapela działa od października 2015 roku. Kierownikiem artystycznym i muzycznym kapeli jest Paweł Stanosz – instruktor muzyk zatrudniony w Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Radomyślu Wielkim.

Grupa Śpiewacza „Podkówka” , działająca przy Domu Kultury w Przecławiu będzie zwieńczeniem całego koncertu. Grupa ta prezentuje się na różnego rodzaju przeglądach, festiwalach, konkursach, ale również na imprezach organizowanych na terenie Gminy Przecław.

Serdecznie zapraszamy wszystkich w najbliższą niedzielę do Przecławia!!! DARMOWE WEJŚCIÓWKI do odbioru w Domu Kultury w Przecławiu ul. Zielona 52 lub przed koncertem!
Bądźcie z nami!