Oglądając Euro 2020, widzisz fikcyjną żelazną kurtynę wciąż obowiązującą na kontynencie. Podział Wschód-Zachód w Europie trwa w piłce nożnej, a system Zachodu radzi sobie lepiej.
W fazie grupowej drużyny zachodnioeuropejskie wygrały 15 meczów i zremisowały trzy z 21 meczów z przeciwnikami z byłego bloku komunistycznego oraz Turcji.
Do drugiej rundy weszło wszystkie dziesięć krajów z ponad milionową populacją na terytorium Europy Zachodniej, rozciągającym się od Portugalii po Danię, podobnie jak ich najbliżsi zachodni sąsiedzi, Anglia, Walia i Szwecja. Z dawnego komunistycznego wschodu zwyciężyły tylko Chorwacja, Czechy i Ukraina.
Kuszące jest odrzucenie postępu zachodnioeuropejskiego futbolu jako jedynie rezultatu większego bogactwa. W rzeczywistości chodzi bardziej o wiedzę superlatywną i demokrację socjalną.
To nie może być prosta historia szczęścia, ponieważ Europa Wschodnia była lepsza w piłce nożnej w czasach komunizmu, kiedy była jeszcze bardziej słaba gospodarczo. Węgry i Czechosłowacja dotarły do finałów odpowiednio w 1954 i 1962 r., Polska zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata w 1974 i 1982 r., Sowieci byli mistrzami Europy w 1960 r., a Czesi w 1976 r.
Produkcja talentów ustała wraz z upadkiem komunizmu. W wyniku kryzysu gospodarczego państwowe obiekty sportowe popadły w ruinę. Wiele dużych klubów w Europie Wschodniej zostało wykupionych przez tych nielicznych, którzy są bardziej zainteresowani kupowaniem gwiazdorskich piłkarzy niż utrzymywaniem akademii młodzieżowych.
Dziś Europejczycy z Północnego Zachodu grają w يلعب Dużo więcej sportu mieszkańców Wschodu, według badania Komisji Europejskiej z 2018 r. Belgia, Holandia, Szwecja i Dania miały rundy pucharowe na Euro 2020, z pewnością po części dlatego, że te małe kraje mają stosunkowo duże grupy aktywnych piłkarzy. Z 17 milionów mieszkańców Holandii, 1,2 miliona gra w klubie piłkarskim.
Niesamowity obraz Euro 2020 to porażka mieszanych drużyn zachodnich z przeciwnikami ze wschodu. Duża liczba imigrantów wydaje się być dobrodziejstwem dla drużyn narodowych. Francuski pomocnik Paul Pogba wyjaśnił, że na mieszanych przedmieściach Paryża, gdzie dorastał on i kilku jego kolegów z drużyny: „Wszyscy będą grać w piłkę nożną. To wszystko. „
Biedne dzieci uciekają ze swoich ciasnych domów, aby bawić się na zewnątrz w placówkach państwowych. Pod budynkiem mieszkalnym Pogby w Roissy-en-Brie na wschód od Paryża znajduje się małe boisko sportowe z obręczami do koszykówki i bramkami do piłki nożnej. W finansowanych przez państwo klubach w tych dzielnicach dzieci spotykają wykwalifikowanych trenerów, którzy uczą ich taktyki.
Wtedy najlepsi uczą się najnowocześniejszej piłki nożnej w czołowych ligach Europy Zachodniej. Zvonimir Boban, nowy szef futbolu w UEFA, powiedział, że pokolenie wspaniałych chorwackich piłkarzy z lat 90. skorzystało na opuszczeniu rozpadającej się Jugosławii na rzecz Zachodu w wieku dwudziestu lat.
„Mieliśmy wspaniałe doświadczenia w najważniejszych ligach europejskich. Wtedy wiedzieliśmy, jak zastosować je w naszej drużynie narodowej.
Właśnie dlatego kraje Europy Wschodniej z najbogatszymi ligami radzą sobie gorzej: ich najlepsi zawodnicy nie rozwijają się, ponieważ zostają w domach i są dobrze opłacani za grę w powolną i zacofaną piłkę nożną. W ten sposób Rosja i Ukraina mogą przegrać cztery mecze grupowe z małymi krajami zachodnimi.
Większa nadzieja jest dla Europejczyków z Europy Środkowej, takich jak Czechy i Chorwacja, finalistów Mistrzostw Świata 2018, których zawodnicy wyjeżdżają wcześniej na zachodni futbol. A gdy Europa Środkowa się bogaci, powinna wznowić finansowanie sportów zespołowych.
I to już się dzieje w Polsce, która zarządzała projektem budowy stadionu sportowego „Orlik”, czyli Młody Orzeł, na cześć narodowego symbolu kraju. Rząd uzasadniał starania klasycznym socjaldemokratycznym językiem: „Jednym z głównych zadań państwa jest zapewnienie obywatelom możliwości uprawiania sportu, niezależnie od ich statusu materialnego i społecznego”.
W całym kraju wybudowano ponad 2600 sztucznych boisk, z których każde jest nadzorowane przez wykwalifikowanego trenera. Absolwenci Orlika powinni wzmocnić przyszłe polskie drużyny, ale na Euro 2020 Polska wygrała mecz.
Podział Wschód-Zachód w piłce nożnej obejmuje również wartości. Wiele partii zachodnich „upada na kolana” w solidarności z ruchem Black Lives Matter – gest zlekceważony przez premiera Węgier Viktora Orbana i prezesa PZPN Zbigniewa Bunica.
Teraz zachodnie zespoły protestują przeciwko nowej węgierskiej ustawie anty-LGBT. Wygadany niemiecki pomocnik Leon Goretzka zrobił antygejowski znak „jedna miłość” po strzeleniu gola, który wyeliminował Węgry z turnieju w środę. Jego kapitan Manuel Neuer nosił tęczową opaskę, podobnie jak jego holenderski odpowiednik Georginio Wijnaldum nosi opaskę One Love podczas niedzielnego meczu z Czechami w Budapeszcie.
„Wspieramy wszystkich, każdy należy” – wyjaśnił Wijnaldum. Znamy sytuację na Węgrzech. Szkoda, że słucha się tylko ludzi z platformą. Dlaczego nie posłuchać naprawdę ważnych osób, w tym przypadku gejów? „
Rozumiał znaczenie piłki nożnej. Teraz, gdy UEFA prowadzi śledztwo w sprawie węgierskich kibiców za rzekome skandowanie antygejowskich pieśni i rasizmu podczas meczów, Euro 2020 stało się platformą, na której dwaj europejscy gracze są na pierwszym planie w swoich zmaganiach.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Polska vs. Holandia: prognozy UEFA Euro 2024, godzina rozpoczęcia meczu, telewizja, transmisja na żywo, wiadomości o obu drużynach, bezpośrednie konfrontacje, dzisiejsze kursy
Wiadomości NRL: Wiadomość o Kalyn Ponga zdumiewa fanów, gdy Broncos otrzymują nowy cios po ujawnieniu szczegółów Reece’a Walsha
Francja vs. Polska: zapowiedź, prognozy i skład