Gilasowi Pilipinasowi nie udało się doprowadzić do remisu z Polską w ostatnim towarzyskim meczu przed kwalifikacjami FIBA

Gilas Pilipinas nie mógł wrócić na boisko w czwartej kwarcie prowadzonej przez Dwighta Ramosa i Justina Brownlee przeciwko 15. światowej Polsce, której wzmocnił gracz NBA Jeremy Sochan.

MANILA, Filipiny – Gilas Pilipinas pokonał Polskę 82-80 w ostatnim towarzyskim meczu Olimpijskiego Turnieju Kwalifikacyjnego FIBA ​​w sobotę 29 czerwca (niedziela 30 czerwca czasu manilaskiego).

Po czwartej kwarcie straty 14 punktów Filipińczycy ruszyli do ataku, prowadzeni przez Dwighta Ramosa i Justina Brownlee, ale Polacy, zajmujący 15. miejsce na świecie, nadal bronili własnej murawy na Arenie Sosnowiec.

Brownlee zakończył mecz z 30 punktami, co stanowi najwyższy procent zdobytych punktów w meczu, podczas gdy Ramos miał 16 punktów, 9 zbiórek, 5 asyst i 3 przechwyty, na zmianę przywracając Filipiny do rywalizacji po wycofaniu się Polski na początku finału okres.

Polska prowadziła przez pierwsze trzy kwarty lekko 58-56, po czym dzięki czterem rzutom za trzy punkty podwyższyła na 18-6 i na pięć minut przed końcem objęła największe prowadzenie w meczu 76-62.

Słaby początek czwartej tercji skłonił trenera Gilasa Pilipinasa Tima Cone’a do dania swoim zawodnikom szansy na przemyślenie podczas przerwy na żądanie.

„Nawet już nie próbujemy” – powiedział zirytowany Kun członkom swojego zespołu. Jeśli będziemy tak grać, nie będziemy mieli żadnych szans.

Wydawało się, że jego motywacyjna przemowa zadziałała, ponieważ Filipińczykom udało się zmniejszyć stratę do Ramosa, który objął prowadzenie w końcówce meczu i po powrocie 16-6 zdobył 10 punktów, zmniejszając wraz ze swoim zespołem deficyt do 78-82.

Odważne powstanie nie zakończyło się jednak sukcesem, gdyż Ramos w ostatnich 50 sekundach meczu nie trafił za trzy punkty, co dałoby mu jeden punkt, a Polska po wyczerpaniu czasu utrzymała wynik.

Michał Sokołowski zdobył 21 punktów za 4 rzuty za trzy punkty, a także 5 asyst i 4 przechwyty dla Polski, która obroniła się przed zwycięstwem dzięki zabójczym rzutom za trzy punkty (11 z 24).

READ  Central Coast Mariners vs Melbourne City mecz, walka, Terry Antonis i Jacob Farrell

Połowa z tych trójek padła w decydującej czwartej kwarcie, gdy Polakowi udało się w tym okresie trafić 6 z 8 rzutów za trzy punkty z dystansu.

Alexander Balcirovsky przyczynił się do wsparcia Sokolovskiego, zdobywając 12 punktów, podczas gdy zawodnik San Antonio Spurs Jeremy Sochan zdobył 8 punktów i 4 zbiórki, zanim opuścił całą drugą połowę.

June Mar Fajardo zdobył 10 punktów, a Kay Soto dodała 8 punktów, 11 zbiórek i 5 asyst dla Filipin, które w pierwszej kwarcie zapewniły sobie dziewięć punktów przewagi 23-14.

Gilas Pilipinas zakończył pierwszą kwartę prowadząc 23-16, ale w drugiej kwarcie przegrał 25-15, a Polska na przerwę weszła prowadząc 41-38.

Dla Filipińczyków była to druga z rzędu porażka podczas europejskiej podróży po tym, jak dwa dni temu w Stambule ponieśli porażkę 84:73 z 24. miejscem na świecie Turcją.

Mimo że Filipiny nie wygrały dwóch meczów towarzyskich z rzędu, Filipiny mają nadzieję zastosować wnioski wyciągnięte z rywalizacji z dwoma czołowymi 30 drużynami w kwalifikacjach do turnieju, który odbędzie się w Rydze na Łotwie w dniach 2–7 lipca.

Szósta na świecie Łotwa i 23. rozstawiona Gruzja stoją na ich drodze w grupie A, ponieważ Filipińczycy muszą znaleźć się pomiędzy dwoma najlepszymi zespołami, aby awansować do półfinału.

Polska, która w kolejnym towarzyskim meczu rozgromiła Nową Zelandię, będzie walczyć o miejsce w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które odbędą się w Walencji w Hiszpanii.