Historia Przecławia w Skrócie

0 28

Przecław jest miastem położonym w województwie podkarpackim w powiecie mieleckim. Siedziba Gminy Przecław znajduje się na lewym brzegu Wisłoki.

W Przecławiu działa rzymskokatolicka parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny należąca do dekanatu Mielec.  Mówi się że w latach 1975-1998 miejscowość położona była  w województwie Rzeszowskim.

 

 

 

Linia kolejowa nr 25 Łódź Kaliska- Dębica

W odległości około 2 km na wschód od miasta przebiega droga wojewódzka nr 985 i już nie istniejąca linia kolejowa nr 25 z przystankiem Przecław Tuszyma. Niestety linia kolejowa jest w strasznym stanie i dlatego od 2009 roku obsługuje już tylko ruch towarowy. Mówi się że linia zostanie reaktywowana ale na razie brakuje na to funduszy. A teraz Krótka historia linii numer 25,  odcinek Dębica- Mielec- Tarnobrzeg został wybudowany w 1887 roku.  23 grudnia 1937 roku podjęto decyzję o budowie bocznicy kolejowej prowadzącej do powstających wtedy Zakładów Lotniczych w Mielcu. Linia na odcinku  Mielec Dębica jest w szczególnie złym stanie.  Na odcinku o długości około 10 km ze względów bezpieczeństwa wprowadzono wtedy ograniczenie prędkości do 20 km na godziny . Tak jak już wspominaliśmy wcześniej na odcinku odbywa się teraz jedynie ruch towarowy natomiast ruch pasażerski  i dalekobieżny został zlikwidowany w 2009 roku.

11 stycznia 2011 roku przedsiębiorstwo PKP polskie linie kolejowe ogłosiło przetarg na wykonanie studium wykonalności rewitalizacja linii kolejowej nr 25 Łódź Kaliska- Dębica odcinek Tarnobrzeg- Mielec – Dębica projekt będzie współfinansowany  w 70 procentach przez lokalne samorządy. Przetarg na to wszystko wygrało przedsiębiorstwo Sudop Polska.  Przedsiębiorstwo O opracowało kosztorys remont Lini który został wyceniony  na 400 mln złotych.  Remont linii kolejowej będzie realizowany z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2014- 2020 linia kolejowa na odcinku Dębica- Mielec – Padew Narodowa będzie realizowana w ramach Regionalnego Programu operacyjnego Województwa Podkarpackiego w latach 2017-2020

 

 

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przecławiu został wzniesiony w 1881 roku.

Kościół byl wybudowany jako drugi na terenie parafii,  stary niestety zagrażał katastrofą budowlaną. Kościół jest jedną namową świątynią zbudowaną na planie krzyża łacińskiego. Większość wyposażenia wykonana  jest w stylu neogotyckim. Wnętrza prezbiterium i kaplicy pokryte są sklepieniami krzyżowo żebrowymi.

 

 

Pałac w Przecławiu 

Ciężko stwierdzić kiedy Pałac został wybudowany do dnia dzisiejszego nie jest znana data wybudowania i wzniesienia w Pałacu w Przecławiu. Do 1578 roku pałac znajdował się w rękach Ligzęzow później przeszedł  w ręce rodziny koniecpolskich na miejsce drewnianego dworu Andrzej koniecpolski wzniósł murowany piętrowy oraz podpiwniczony pałac który nazywany jest obecnie zamkiem w Przecławiu.  W Pałacu znajduje się restauracja i hotel obiekt został również częściowo udostępniony dla turystów do zwiedzania.

Według historycznych źródeł Przecław stracił prawa miejskie w 1919 roku Dość szybko dementuje to obecny teraz burmistrz Przecławia Ryszard Wolanin ktory przedstawił księge  w której Przecław był  miastem do 1932 roku.  Jak by zagłębić się dalej to pierwsze wzmianki o Przecławiu  pochodzą z 1419 roku według historycznych dokumentów miał być  miastem na prawach niemieckich. Przecław  był pierwszym miastem które powstało w dolnym brzegu Wisłoki.

 

 

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.