Międzynarodowy Komitet Olimpijski twierdzi, że igrzyska „mogą nas zainspirować do rozwiązywania problemów poprzez budowanie mostów” wśród wezwań do poparcia zakazu rosyjskich i białoruskich sportowców na Paryż 2024.
MKOl powiedział, że igrzyska „mogą otworzyć drzwi do dialogu i budowania pokoju”.
Minął prawie rok od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022 roku.
Ale brytyjska sekretarz ds. kultury Lucy Fraser powiedziała, że plany MKOl są „niewiarygodne” po tym, jak na szczycie w tym miesiącu gościł on przedstawicieli takich krajów, jak Francja, Niemcy, Polska, Stany Zjednoczone i Kanada.
Ukraina, która nie brała udziału w szczycie, zagroziła bojkotem zbliżających się igrzysk, jeśli Międzynarodowy Komitet Olimpijski dopuści rosyjskich sportowców do rywalizacji.
W swoim oświadczeniu na temat tego, co określił jako „ponurą rocznicę”, MKOl powiedział, że „potwierdza swoją niezachwianą solidarność z ukraińskimi sportowcami”, dodając: „Wszyscy chcemy zobaczyć silną drużynę Ukraińskiego Narodowego Komitetu Olimpijskiego na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu. 2024 i Zimowe Igrzyska Olimpijskie Mediolan.” Cortina 2026″.
MKOl powiedział: „Igrzyska olimpijskie nie mogą zapobiec wojnom i konfliktom. Nie mogą sprostać wszystkim wyzwaniom politycznym i społecznym naszego świata. To domena polityki”.
„Ale igrzyska olimpijskie mogą dać przykład światu, w którym wszyscy przestrzegają tych samych zasad i szanują się nawzajem. Mogą nas zainspirować do rozwiązywania problemów poprzez budowanie mostów, co prowadzi do lepszego zrozumienia między ludźmi.
„Mogą otworzyć drzwi do dialogu i budować pokój w sposób, w jaki wykluczenie i podziały nie są możliwe”.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał federacje do wykluczenia sportowców z Rosji i Białorusi po inwazji na Ukrainę i zakazał krajom udziału w Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich w marcu 2022 r. – chociaż sportowcy mogli rywalizować pod neutralną flagą.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski wezwał Ukrainę do zaprzestania gróźb bojkotu i przytoczył wcześniejsze przykłady „pokojowej rywalizacji”, w tym sportowców z Korei Południowej i Północnej, Izraela, Palestyny, Armenii i Azerbejdżanu.
„Ponieważ wojna trwa już ponad rok, cały Ruch Olimpijski pozostaje niezłomny w swoim zaangażowaniu we wspieranie ukraińskich sportowców w każdy możliwy sposób” – powiedział MKOl.
„Naszą misją zawsze było promowanie pokoju poprzez sport. Działania na rzecz budowania pokoju wymagają dialogu. Rywalizacja ze sportowcami, którzy szanują Kartę Olimpijską, może być katalizatorem dialogu, który zawsze jest pierwszym krokiem do osiągnięcia pokoju.
W tę bolesną rocznicę cały Ruch Olimpijski ponawia wezwanie, które skierowaliśmy rok temu do wszystkich przywódców politycznych świata: „Dajcie szansę pokojowi”.
„Miłośnik podróży. Miłośnik alkoholu. Przyjazny przedsiębiorca. Coffeeaholic. Wielokrotnie nagradzany pisarz.”
More Stories
Polska vs. Holandia: prognozy UEFA Euro 2024, godzina rozpoczęcia meczu, telewizja, transmisja na żywo, wiadomości o obu drużynach, bezpośrednie konfrontacje, dzisiejsze kursy
Wiadomości NRL: Wiadomość o Kalyn Ponga zdumiewa fanów, gdy Broncos otrzymują nowy cios po ujawnieniu szczegółów Reece’a Walsha
Francja vs. Polska: zapowiedź, prognozy i skład