Spływ rzeki Mackenzie powoduje intensywną emisję dwutlenku węgla do Oceanu Arktycznego
Jak wynika z niedawnych badań NASA, kanadyjska rzeka Mackenzie przyczynia się do intensywnej emisji dwutlenku węgla do Oceanu Arktycznego. Badanie pokazuje, że topnienie wiecznej zmarzliny i bogate w węgiel odpływy z rzeki Mackenzie powodują, że Ocean Arktyczny uwalnia więcej dwutlenku węgla, niż pochłania, co stanowi poważne odchylenie od jego roli jako magazynu węgla.
Topnienie wiecznej zmarzliny i spływ bogaty w węgiel
Wiadomo, że Arktyka pochłania ogromne ilości… Dwutlenek węglaJednak równowaga ta została zakłócona przez topnienie wiecznej zmarzliny i spływ bogaty w węgiel. Szacuje się, że wody Arktyki pochłaniają do 180 milionów ton węgla rocznie, ale nowe odkrycia sugerują, że południowo-wschodnie Morze Beauforta uwalnia więcej dwutlenku węgla, niż pochłania. Emisja netto dwutlenku węgla wynosi około 0,13 miliona ton metrycznych rocznie, co odpowiada emisji 28 000 samochodów benzynowych.
Rola rzeki Mackenzie
Rzeka Mackenzie, jedna z największych rzek w Ameryce Północnej, wpada do Morza Beauforta, uwalniając duże ilości dwutlenku węgla do Oceanu Arktycznego. W badaniu wykorzystano oceaniczny model biogeochemiczny o nazwie ECCO-Darwin, opracowany przez NASA i MIT, do symulacji zrzutu słodkiej wody oraz zawartych w niej pierwiastków i związków na przestrzeni prawie dwóch dekad.
Wyniki i implikacje
Naukowcy odkryli, że odgazowanie jest bardziej widoczne w cieplejszych miesiącach i gdy jest mniej lodu morskiego, który mógłby pomieścić gaz. Wyniki tego badania podkreślają znaczenie zrozumienia dynamiki emisji dwutlenku węgla w Arktyce, zwłaszcza w kontekście zmian klimatycznych. Podkreśla także potrzebę opracowania strategii ograniczających emisję gazów cieplarnianych i chroniących środowisko Arktyki.
„Całkowity miłośnik kawy. Miłośnik podróży. Muzyczny ninja. Bekonowy kujon. Beeraholik.”
More Stories
Prognoza cukrzycy w Australii w 2024 r. | Wiadomości o Mirażu
„Gorąca sauna żabia” pomaga australijskim gatunkom w walce ze śmiercionośnym grzybem
Model sztucznej inteligencji poprawia reakcję pacjentów na leczenie raka