Jak dobrać odpowiedni smoczek dla malucha?

Smoczek może być dynamiczny, przyjazny dla zgryzu, ortodontyczny… To tylko niektóre określenia smoczków dla dzieci. Ale jak ty jako rodzic możesz się w tym wszystkim połapać? Przecież odpowiedni smoczek można wybierać tak samo długo jak i pierwszy wózek…

Smoczki mają swoich zwolenników i przeciwników. Dla niektórych jest to coś, co musi znaleźć się w wyprawce. Inni uważają to za zło konieczne, a jeszcze inni nie chcą w ogóle sięgać po smoczek. To dziecko ostatecznie decyduje czy owego smoczka potrzebuje, czy też nie.

Dziecko przychodzi na świat z odruchem szukania i ssania. W ten instynkt wyposaża je natura, dzięki czemu noworodek, bez konieczności uczenia, może przeżyć pierwsze tygodnie przyjmując pokarm mamy.

Obecnie na rynku znajdziemy trzy najpopularniejsze rodzaje smoczków:

  • anatomiczny: według ekspertów, to najlepszy rodzaj smoczka, kształtem przypomina brodawkę sutkową. Gumka jest spłaszczona od strony języka, i uwypuklona od strony podniebienia. Taki smoczek, należy wkładać w określony sposób tj. zawsze uwypukleniem gumki ku podniebieniu.
  • okrągły: kształt gumki przypomina wisienkę. Tarcza ma kształt ósemki, dlatego możemy go wkładać do buźki maluszka dowolną stroną.
  • symetryczny: gumka jest płaska z obu stron, a tarcza – podobnie jak w przypadku smoczka okrągłego — przypomina ósemkę.

Równie ważne jest dobranie wielkości smoczka do wieku dziecka. Noworodki potrzebują znacznie mniejszych smoczków niż np. czteromiesięczne niemowlęta. Zbyt duży smoczek może powodować odruch wymiotny, a zbyt mały — ucisk na wyrastające mleczaki, powodując tym samym wady zgryzu.

Przed wyborem konkretnego smoczka sprawdź:

  • Czy jest odpowiedni dla wieku Twojego malucha? Kieruj się oznaczeniami miesiąca: (0+, 0-3, 3-6, 6+).
  • Czy ma pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka?
  • Z czego jest wykonany? Do wyboru masz: sylikon, lateks lub ostatnio bardzo popularny kauczuk naturalny.
  • Czy posiada plastikową osłonkę/ochraniacz, który pozwoli Ci utrzymać w czystości smoczek po włożeniu go do torby?

O tym dla którego miesiąca życia przeznaczony jest dany model smoczka, informuje producent na opakowaniu. Dla noworodka wybieramy ten od 0 do zazwyczaj 3– 4 miesiąca. 

Istnieją także smoczki wyprodukowane specjalnie dla wcześniaków, z wagą urodzeniową poniżej 1200 gramów. Służą one do stymulacji odruchu ssącego i są stosowane w szpitalach. 

Pamiętajmy, że smoczek dla noworodka należy przed pierwszym użyciem wysterylizować. Wystarczy po prostu na chwilę zanurzyć go we wrzątku, aby pozbyć się bakterii. Tak samo powinniśmy postępować za każdym razem, kiedy smoczek upadnie na podłogę. Nie powinniśmy czyścić smoczka poprzez oblizywanie go we własnych ustach – w ten sposób możemy przypadkowo przekazać dziecku próchnicę, czy bakterie. 

Każdy może sobie teraz zadać pytanie jak oduczyć dziecko ssania smoczka
nie jest to łatwe zadanie. Często smoczek to jedyne wybawienie od krzyków i płaczu, dlatego często rodzice próbują odłożyć moment odstawienia smoczka.

Co myślisz?

Dodaj komentarz

Ładowanie…

Napisane przez Redakcja

OSP Rzemień podpisało umowę na nowy samochód pożarniczy

Konkurs matematyczny dla klas III