w ,

Jak nie paść ofiarą fałszywego wnuczka? Dwa telefony w Kiełkowie!

Metoda „na wnuczka” charakteryzuje się tym, że przestępca podaje się za krewnego. Dzwoni do ofiary mówiąc, że jest np. jej wnukiem, synem,… Tak prowadzi rozmowę by przekonać, że faktycznie jest tą osobą, za którą się podaje.

Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych. Cały proceder inicjowany jest rozmową telefoniczną sprawcy pełniącego rolę tzw. „telefonisty”.

12 Lutego w miejscowości Kiełków były zgłoszone takie aż dwa przypadki.

12:08 mamy już drugi potwierdzony przypadek w Kiełkowie dzwonienia na stacjonarny numer telefonu
12:55 – kolejne DWA potwierdzone przypadki dzwonienia.

Oszustwa metodami „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta” czy „na funkcjonariusza CBŚP” wciąż się pojawiają.

Dlatego apelujemy o czujność i rozsądek podczas rozmów telefonicznych z obcymi osobami. Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze: – potwierdzić informację u innych członków rodziny a najlepiej poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.


Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki, nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel; – nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym.

Kiedy już dojdzie do uzgodnienia, ile pieniędzy jest w stanie zapłacić rozmówca, oszust najczęściej informuje, że z różnych powodów nie może stawić się osobiście po pieniądze, lecz może podesłać np. kolegę lub inną osobę znajomą. I niestety gdy takie spotkanie będzie miało miejsce, może dojść do wyłudzenia pieniędzy i ich bezpowrotnej straty.

o każdym podejrzanym telefonie pilnie poinformować POLICJĘ – nr alarmowy 112.

Co myślisz?

Napisane przez Redakcja

Zapobieganie w rozprzestrzenianiu się wirusa ASF

Karnawałowy fitness w Domu Kultury w Przecławiu