A24
Jonathan Glazer zaprezentuje w czwartek (15 lutego) w Muzeum i Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau swój powszechnie przyjęty, nominowany do Oscara i głęboko niszczycielski dramat o Holokauście „Strefa interesów”.
W niewątpliwie najważniejszej światowej premierze „Strefy interesów” – polskiej premierze – powrót brytyjskiego reżysera do Auschwitz, gdzie nakręcił elementy filmu i gdzie rozgrywa się prawdziwa historia. Po projekcji Glazer weźmie udział w dyskusji z dyrektorem muzeum Piotrem Siwińskim, producentem Jimem Wilsonem, producentką Ewą Boscińską i scenografem Chrisem Oddym.
Film, który zachwycił w Cannes i zdobył Grand Prix, skupia się na życiu rodzinnym Rudolfa Hössa, architekta i komendanta Auschwitz, gdzie w czasie II wojny światowej naziści zamordowali ponad 1,1 miliona ludzi, nawiązując do szczęśliwego życie domowe, które lubił. Wraz z żoną na tle jednego z najmroczniejszych rozdziałów historii. Christian Friedel gra Hössa, a Sandra Höller gra Hedwigę Höss.
Na podstawie powieści Martina Amisa (1949-2023) i wspierany przez A24, Film4, Access Entertainment i House Productions, „Strefa interesów” jest obecnie nominowany do pięciu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu i najlepszego reżysera, a także ubiega się o nominację do nagrody ukłon w stronę nagrody BAFTA. Nagrody zostaną wręczone w tę niedzielę z dziewięcioma nominacjami. Podczas niedawnej gali London Film Critics Circle Awards film został wybrany najlepszym filmem roku, a Glazer zdobył także nagrodę dla najlepszego reżysera.
„Strefa interesów” to jak dotąd najbardziej udany film Glazera w Wielkiej Brytanii, który zarobił ponad 1,5 miliona dolarów. Na całym świecie przychody ze sprzedaży biletów przekroczyły 10 milionów dolarów, a w Stanach Zjednoczonych liczba ekranów wzrosła do 593. Kilka kluczowych rynków, w tym Niemcy, Australia, Nowa Zelandia, Włochy i Japonia, nie zostało jeszcze otwartych.
Wśród powszechnych pochwał, jakie film zebrał, Alfonso Cuaron określił go niedawno jako „najważniejszy film ubiegłego stulecia”.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”
More Stories
Polski Instytut Sztuki Filmowej powołuje nowego prezesa po dymisji Radosława Śmijewskiego
Joanna Lisowska – droga do sławy na polskiej scenie
Ogłoszono tytuły Dni Polskich na rok 2024