Przecław News

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Wiadomościach Przecławia.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci związanego z okresowymi ruchami kończyn podczas snu

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci związanego z okresowymi ruchami kończyn podczas snu

dr Daniel Ignatiuk

Źródło: Szpital Dziecięcy w Cincinnati

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego u dzieci związanego z okresowymi ruchami kończyn podczas snu

Dane, które pojawiły się na konferencji SLEEP 2023 w Indianapolis w stanie Indiana, wykazały, że skuteczne leczenie obturacyjnego bezdechu sennego zwiększyło częstotliwość snu z okresowymi ruchami kończyn (PLMS) u większości pacjentów pediatrycznych z tą chorobą. Poprzednie badania przyniosły niespójne wyniki dotyczące zmian w częstości PLMS po leczeniu choroby.

W tym badaniu dr Daniel Ignatiuk, pulmonolog z Wydziału Chorób Płuc i Medycyny Snu Centrum Medycznego Szpitala Dziecięcego w Cincinnati, kierował zespołem mającym na celu dalsze zbadanie wpływu leczenia chirurgicznego obturacyjnego bezdechu sennego na wskaźnik okresowych ruchów kończyn (PLMI ) u pacjentów pediatrycznych.

„Związek między obturacyjnym bezdechem sennym a PLMS nie jest w pełni zrozumiały, szczególnie wśród pacjentów pediatrycznych” – piszą naukowcy. „Poprzednie badania opisują różne zmiany w PLMS po leczeniu obturacyjnego bezdechu sennego, w tym wzrost, spadek lub brak zmian w częstotliwości PLMS”.

Okresowe ruchy kończyn u dzieci podczas snu

W badaniu zidentyfikowano 198 dzieci, u których wskaźnik PLMI wynosił 5/h po przejściu operacji górnych dróg oddechowych w konkretnym przypadku, poprzez wykonanie retrospektywnego przeglądu wykresów. Dowody na znaczący PLMS były konieczne przed lub po leczeniu w celu włączenia.

Okres polisomnogramu obejmował okres od stycznia do lipca 2022 r. Wykluczono pacjentów z niewystarczającym czasem snu poniżej 2 godzin.

W polisomnogramie sprzed leczenia średni wiek populacji wynosił 5,3 roku, przy rozpiętości 1,1–16,9 lat. Spośród pacjentów 129 (65,2%) stanowili mężczyźni, a najczęstszym sposobem leczenia obturacyjnego bezdechu sennego była adenotomia (n = 136).

Zmiany w PLMI i wskaźniku obturacyjnego bezdechu sennego (OAHI) między polisomnografią monitorowano przed i po leczeniu w ciągu 12 miesięcy leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Dane analizowano przy użyciu liniowych modeli efektów mieszanych.

Różnice w OAHI

Całkowity wskaźnik OAHI zmniejszył się z 12,3 (SD, 15,3) do 5,3 (SD, 8,1) na godzinę po leczeniu, podczas gdy PLMI wzrósł z 5,5 (SD, 8,5) do 7,0 (SD, 8,7), co skutkowało średnim wzrostem PLMI o 1,5/ godzina (S = 0,04).

READ  Stephen Hawking – Google uhonorował fizyka teoretycznego doodlem

Pacjenci z niskim OAHI po leczeniu (n = 152) wykazywali średni wzrost PLMI o 2,3 na godzinę (S = 0,004). Natomiast pacjenci ze zwiększonym OAHI po leczeniu (n = 44) nie wykazywali istotnej zmiany w PLMI.

Ponadto u 74 pacjentów (37,4%) wystąpił znaczący PLMS po leczeniu, a u 36 pacjentów (18,2%) znaczący PLMS przed i po leczeniu.

Badacze wyrazili potencjał tych odkryć w lepszym zrozumieniu związku między obturacyjnym bezdechem sennym a PLMD u dzieci.

Bibliografia:

  1. Ignatiuk D, Nakamura A, Hossain MM, Simakajornboon N. 0794 Wpływ leczenia chirurgicznego obturacyjnego bezdechu sennego na okresowe ruchy kończyn podczas snu u pacjentów pediatrycznych. Śpi. 2023; 46 (Dodatek_1): A350.