Gregorio Mirabal ostrzega przed dwoma wynikami Amazona: „Koniec świata, bez powrotu” lub ocalenie 80 procent lasów deszczowych
Ptaki ćwierkają w pobliżu rzeki w ekwadorskiej dżungli, pięć godzin drogi od stolicy Quito, gdzie Gregorio Mirabal wyraził obawę o 500 plemion często działających jako strażnicy amazońskiego lasu deszczowego, którym grozi ataki, a nawet śmierć.
Mirabel, główny koordynator organizacji tubylczych w dorzeczu Amazonki (COICA), wzywa kraje rozwinięte, które spotkają się na COP26 – konferencji klimatycznej w Glasgow w Szkocji – do współpracy z rdzenną ludnością w celu ochrony 8,4 miliona. kilometrów kwadratowych (3,2 miliona mil kwadratowych) regionu Amazonii.
54-letni Mirabal, członek ludu Wakwenai Koribako, mówi, że 17 procent lasu zostało już wymazane z powodu eksploatacji ropy naftowej i minerałów, a także zanieczyszczenia i wylesiania dla rolnictwa i hodowli.
Istnieją dwa scenariusze: (jeden z nich) koniec świata bez powrotu. Ludziom zabraknie tlenu, a za 50 lat planeta nagrzeje się o dwa, a nawet trzy stopnie. Życie na tej planecie nie byłoby możliwe, gdyby Amazonka zniknęła.
Czy uszkodzenie jest odwracalne? –
Amazonka jest zabijana, jej ropa i zasoby naturalne są niszczone, a oni nie chcą opuszczać lasu żywego. Chcą go zniszczyć. To krzyk z lasu, mówimy, że wystarczy!
Jest to jeden z największych rezerw wody słodkiej na świecie. Posiada największą bioróżnorodność na świecie, co zapewnia zrównoważony klimat. Każde drzewo wytwarza świeże powietrze i zbiera odpady pochodzące z innych krajów, z zanieczyszczeń, ale nic za to nie otrzymujemy.
Ale nie ma dziś jasnego finansowania w tym sensie. Nie wiemy, ile pieniędzy zainwestowano w Amazonię, czy i kiedy się tu pojawiły.
Jakie są największe niebezpieczeństwa, z którymi się stykasz? –
Kraje rozwinięte powinny również uznać Amazonię za region do wsparcia. Chcemy chronić Amazonię, aby chronić ludzkość.
Największe światowe banki finansują niszczenie Amazonii, zapewniając zasoby do eksploatacji ropy naftowej i innych form drapieżnych działań.
Brazylia stanowi prawie 60 procent całego dorzecza Amazonki. Wraz z prezydentem Jairem Bolsonaro wzrosło wylesianie, nielegalne wydobycie i zabijanie naszych braci i sióstr. To najgorszy rząd, jaki mamy w dorzeczu Amazonki.
Brazylia i Kolumbia należą do najniebezpieczniejszych miejsc na świecie, jeśli jesteś ekologiem lub rdzennym przywódcą.
sp/pld/lbc/hba/jb/do/bgs
…
„Certyfikowany fanatyk jedzenia. Ekstremalny guru internetu. Gracz. Zły pijak. Ninja zombie. Rozwiązuje problemy. Nieskrępowany miłośnik alkoholu.”
More Stories
Turystka z Nowej Zelandii została brutalnie zamordowana na oczach męża w Newport Beach
Zespół Bidena wpada w ciemną spiralę
Wyspy Salomona zostaną zmodernizowane lotnisko Sigi w celu poprawy połączeń lotniczych